Konfiguracja połączenia sieciowego z The Form 2

31 Sie 2017

Niedawno prezentowałem na łamach portalu tutoriale opisujące konfigurację połączenia sieciowego przez moduły WiFi w dwóch drukarkach 3D typu FDM – Ultimakerze 3 i CraftBocie XL. W obydwu przypadkach proces ten nie nastręczał większych trudności i trwał po kilkanaście minut. Dziś zajmiemy się tworzeniem połączenia z kolejną drukarką 3D – fotopolimerowym The Form 2 od Formlabs.

Na początku sierpnia br. przedstawiałem na 3D w praktyce jej unboxing i pierwsze uruchomienie, a na Centrum Druku 3D szczegółowe porównanie z wcześniejszym modelem urządzenia – The Form 1+, które nas wielce rozczarowało do siebie. Na szczęście druga generacja drukarek 3D Formlabs stoi na bez porównania innym poziomie technologicznym, czego przykładem może być chociażby komunikacja bezprzewodowa. Czy jej konfiguracja jest równie prosta jak na Ultimakerze 3 czy CraftBocie XL?

W przeciwieństwie do opisywanych wcześniej urządzeń, The Form 2 nie potrzebuje w ogóle łączyć się z komputerem podczas konfigurowania połączenia – wszystko odbywa się z poziomu samej drukarki 3D. Najpierw z menu głównego na wyświetlaczu dotykowym wybieramy opcję „WiFi”.

Drukarka 3D zwraca nam komunikat, że moduł jest wyłączony. Aktywujemy go przyciskiem w prawym, górnym rogu.

The Form 2 wyświetla na listę dostępnych sieci. W naszym przypadku jest nią CD3D. Wybieramy ją.

Na kolejnym ekranie klikamy przycisk „CONNECT”…

…a następnie wpisujemy hasło do sieci lokalnej.

I koniec! Jesteśmy połączeni. Niesamowite…

Od tej pory każdy komputer będący w sieci lokalnej, będzie mógł połączyć się z urządzeniem. Wystarczy, że będzie miał zainstalowane oprogramowanie sterujące – PreForm.

Aby wypuścić zdalnie wydruk, należy przygotować model w PreForm i wysłać go na drukarkę 3D. Później można monitorować postęp prac.

Oczywiście nie oznacza to, że wszystko przebiega całkowicie on-line – koniec końców musimy ręcznie potwierdzić, że kartridż z żywicą jest otwarty, a stół roboczy oczyszczony z innych wydruków (safety first!). Niemniej jednak nie musimy już łączyć się z drukarką 3D kablem USB, co jest bardzo uciążliwe i przestarzałe…

Podsumowując, Formlabs doprowadził konfigurowanie połączenia sieciowego do poziomu znanego z drukarek do papieru (bądź innych urządzeń elektronicznych tego typu). Jest proste i banalne – w porównaniu do niego, konfiguracja Ultimakera 3 jest „trudna”…

A tak prezentują się wydruki wypuszczane zdalnie przez WiFi…

Oferujemy darmową konsultację w zakresie doboru drukarki 3D i/lub technologii druku 3D. Aby skorzystać z naszych usług, wystarczy przesłać zgłoszenie za pomocą poniższego formularza:

.

Zgodnie z ustawą z dnia 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, wyrażam zgodę na otrzymywanie na wskazany adres poczty elektronicznej informacji handlowej od CD3D Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi (adres: 93-465 Łódź, ul. Dubois 114/116).

Zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych informuję, iż: administratorem Pani/Pana danych osobowych jest CD3D Sp. z o.o. z siedzibą w Łodzi (adres: 93-465 Łódź, ul. Dubois 114/116), zwana dalej Spółką, Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu marketingu produktów i usług Spółki, posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, podanie Spółce danych osobowych jest dobrowolne.


O autorze
Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada ponad 12-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Od stycznia 2013 roku związany z drukiem 3D.


ARTYKUŁY POWIĄZANE
  • Romek

    Czasami czytając o takich „nowinkach” zastanawiam się czy my naprawdę mamy rok 2017. Przecież drukarki już dawno powinny być wyposażone w wifi. Telewizory, lodówki czy pralki mają taka możliwość już od dawna a tu nowinka bo drukarka do druku 3D ma wifi. Wow no normalnie bić pokłony.

Ostatnie komentarze