Modele testowe

Podczas kalibracji, modernizacji oraz różnych eksperymentów z drukarką 3D często przydają się tzw. testowe modele. Poniżej prezentujemy listę projektów do wykorzystania w testach.

Wheelsanity – torture test

Osłona testowaModel testowy, sprawdzający jak drukarka 3D radzi sobie z retrakcją oraz tworzeniem mostów. Drukowany bez supportów.

Thingiverse: Wheelsanity

Osłona testowa

Osłona testowaModel testowy, sprawdzający jakość wydruku 3D testowanej drukarki 3D. Wykorzystany w teście Panowin F1.

Thingiverse: Casing

ABS shrinkage test

ABS shrinkage testModel testowy, sprawdzający przyczepność wydruku 3D do stołu. Wykorzystany w testach środków adhezyjnych dla stołów roboczych drukarek 3D.

ThingiverseABS shrinkage test

Wirnik

WirnikModel wirnika, który pomaga znaleźć właściwe ustawienia dla podpór, na których oparta jest główna geometria detalu.

ThingiverseTest piece – rotor

Kostka testowa

KostkaJeden z najpopularniejszych modeli testowych, pomagający rozwiązać problem z odkształcaniem i/lub pękaniem materiału ABS / ASA / nylon etc. podczas druku 3D.

Thingiverse: Test Cube

Blok testowy

BlokKolejny model testowy, pomagający rozwiązać problem z odkształcaniem i/lub pękaniem materiału ABS / ASA / nylon etc. podczas druku 3D. Szczególnie przydatny przy testowaniu nowych materiałów.

Thingiverse: Test Piece – block

Statek piracki

IMG_20160528_084350_HDRAlternatywa dla popularnego 3DBenchy, w wersji żaglowej. Remiks modelu zaprojektowanego w OpenSCADzie  (autorstwa MakerBlock), z usuniętymi idącymi wzdłuż jachtu żaglami i dodanymi kilkoma linami. Model wykorzystywany m.in. do testów precyzyjnego druku 3D.

Artykuły: Testy hotendu BulletWydruki na podkładce GekonWeld
ThingiversePirate Ship

Tester mostów

IMG_20151102_201818Przedmiot z 10 zawieszonymi w powietrzu listwami o długości od 1 do 10 cm. Pozwala zaobserwować, jak zachowuje się filament, gdy jest „rozwieszany” pomiędzy 2 wspornikami, znajdującymi się od siebie w różnych odległościach.

Thingiverse10-100 mm Bridge Test

Spodek do testowania wydajności chłodzenia

20150328_100536

Okrągły przedmiot o brzegach pochylonych pod różnymi kątami – od 30 do 45 stopni w stosunku do powierzchni stołu. Umożliwia sprawdzenie, jak drukarka radzi sobie z chłodzeniem wydruków ze skośnymi ściankami oraz pozwala porównać efektywność nadmuchu w różnych kierunkach.

Blog: Jak efektywnie chłodzić wydrukiNowe rozwiązanie do chłodzenia wydruków
Thingiverse: Round overhangs test models