Warsztaty druku 3D

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D Wydarzenia 02 mar 2014

W weekend 1-2 marca 2014 MonkeyFab zorganizował warsztaty ze składania ich drukarki Prime3D w Kombinacie Warszawa. Za trochę niższą cenę niż ta, za którą drukarka jest sprzedawana w internecie, w ciągu 2 dni można było nauczyć się trochę o druku przestrzennym, narzędziach do modelowania 3D i przede wszystkim wyjść z gotowym i skalibrowanym urządzeniem.

W trakcie warsztatu można było złożyć wariant podstawowy drukarki (Prime3D) lub wersję rozszerzoną (PrimeXT), na którą się w końcu zdecydowałem. Zawiera ona m.in podgrzewany stół, wyświetlacz z gniazdem SD oraz mocniejszy zasilacz.

Złożenie drukarki zajęło nam ok. 8-9 godzin. Konstrukcja sprawia bardzo pozytywne wrażenie – jest naprawdę sztywna i nie ma opcji żeby rama bujała się względem podstawy, jak to ma miejsce w Prusie i3. Oś Y porusza się na 2 silnikach krokowych, z wykorzystaniem śrub i łożysk liniowych. Pozostałe osie mają po 1 silniku, napędzane są paskami zębatymi i zamiast łożysk są użyte metalowe tulejki. Naciąg pasków można regulować za pomocą pojedynczych w miarę dostępnych śrub. Sama rama wykonana jest z 6 milimetrowego aluminium a pozostałe elementy konstrukcyjne z przezroczystego poliwęglanu, co daje bardzo ładny efekt szczególnie w mechanizmie ekstrudera.

Sam montaż nie sprawiał większych problemów – wszystko ograniczało się do połączenia elementów śrubami, wciśnięcia niektórych elementów w inne, założenia pasków, podłączenia kabli itp. Poza paroma wyjątkami wszystko idealnie do siebie pasowało i nie sprawiało więcej kłopotu niż składanie mebli z Ikei – krok po kroku wg instrukcji – bardzo porządnej, choć z paroma niedociągnięciami. Czasem nie było oczywiste jak coś zamontować, pojawiło się też parę drobnych błędów np. przy długościach śrub. Myślę że osoby składające zestaw samodzielnie mogą parę razy zaciąć się przy składaniu, ale ogólnie wszystko jest do ogarnięcia. My mieliśmy na miejscu wsparcie chłopaków z Kombinatu i wszystko poszło w miarę gładko. Po podłączeniu zasilania maszyna ruszyła praktycznie od razu.

Kilka uwag krytycznych:

  • Szyba leżąca na stole mogłaby mieć zeszlifowane krawędzie – przy regulacji stołu względem dyszy można bardzo łatwo pokaleczyć sobie paluchy
  • Panel kontrolny ma gniazdo na kartę SD tuż przy silniku – gdyby umieścić je z drugiej strony (od frontu drukarki) byłoby dużo łatwiej z niego korzystać
  • Oświetlenie głowicy za pomocą 3 jasnych diod LED jest znakomitym pomysłem. Jednak fajnie byłoby móc je wyłączyć za pomocą jakiegoś switcha :) głównie dlatego, że podczas robienia zdjęć / nagrywania wydruku na wideo diody oślepiają kamerę i lepiej byłoby je zastąpić rozproszonym światłem
  • Odnośnie dostępnych narzędzi, byłoby dobrze poza kluczami imbusowymi mieć też śrubokręty z takimi samymi końcówkami – ułatwiłoby to montaż w wielu miejscach.

Odnośnie oprogramowania – było sporo o programach KISSlicer oraz Repetier Host. Nie robiliśmy sami żadnych modeli 3D (szkoda byłoby na to czasu, zresztą to temat na inny warsztat) – do testowych wydruków korzystaliśmy z gotowych plików STL z Thingiverse.

Podczas pierwszych testów mieliśmy trochę kłopotów z samoczynnym odklejaniem się modeli od szyby. Prowadziło to w najlepszym wypadku do drobnych odkształceń, w najgorszym wymagało przerwania wydruku. Jest kilka czynników które mogą mieć na to wpływ – m.in. ustawienie stołu względem dyszy, temperatura stołu, grubość warstw i prędkość drukowania – wygląda na to że potrzeba odrobiny wprawy żeby wszystko od razu wychodziło zgodnie z planem.

Poniżej trochę różnych przedmiotów wydrukowanych z PLA (akurat z innych egzemplarzy drukarek niż nasze):

Słowem podsumowania: jako że drukarka od Monkeyfab jest pierwszym urządzeniem z którym miałem bezpośredni kontakt, trudno mi porównać ją z innymi modelami. Myślę jednak że to dość dobry wybór wśród drukarek w podobnym przedziale cenowym. Z drobnymi problemami jak np. odklejanie się wydruków mam nadzieję że wkrótce się uporam. O kolejnych doświadczeniach będę pisać w następnych odcinkach – bardzo jestem ciekawy co uda się z tej drukarki wycisnąć :)

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
JKB_Print
8 lat temu

Warsztaty z durku 3D to zawsze masa wspaniałej zabawy!

hyena
hyena
7 lat temu

Ta drukarka wygląda najlepiej z wszystkich jakie widziałem, orginalna PRUSA ma kilka kardynalnych błędów konstrukcyjnych w tej widzę że zostało to wszystko wyeliminowane prócz jednej rzeczy nie wiem na czym chodzi stół bo jakoś nie widzę tulei ślizgowych. Jeżeli chodzi tylko na tym plastiku to jakaś żenada bo tuleje ośi Z są piękne duże.

Krzysztof Matusiewicz
Krzysztof Matusiewicz
7 lat temu
Reply to  hyena

Stół chodzi na metalowych tulejkach wciśniętych w poliwęglanowe uchwyty (czyli te tulejki ślizgają się przód-tył po wałkach)

hyena
hyena
7 lat temu

Z jakiego materiału? Chyba nie stali ??