Kilka rzeczy użytkowych

Kategoria: Projekty 3D 19 kw. 2014

Jednym ze stałych problemów druku 3D, mimo jego olbrzymich możliwości, jest jego praktyczne wykorzystanie. Nie mam tu na myśli zastosowań profesjonalnych – chociażby drukowania różnego rodzaju prototypów urządzeń, co jest pewnie głównym komercyjnym zastosowaniem tej technologii – ale “domowe” użycie niskobudżetowych drukarek DFM.Zastanawiając się nad zastosowaniami domowego druku pierwsze co przychodzi mi na myśl to – poza drukowaniem dla samego drukowania – różnego rodzaju modelarstwo (samoloty, statki, figurki), działalność artystyczna, plus w hobbistycznym zakresie mechanika i robotyka. Będąc na Dniach Druku 3D w Kielcach miałem okazję obejrzeć mnóstwo bardzo różnych wydrukowanych modeli – jednak głównie elementów dekoracyjnych, miniatur rzeczywistych przedmiotów, biżuterii oraz popisówek, pokazujących jak niesamowite rzeczy można wykonać w technologii druku przestrzennego. Rzeczy które znalazły by praktyczne zastosowanie można było jednak policzyć na palcach.

Pisząc o rzeczach użytkowych mam nam na myśli coś, co miałoby konkretne zastosowanie, wyłączając tu kwestie jedynie dekoracyjne, klasyczne modelarstwo oraz robotykę w stylu modelarstwa zmechanizowanego. Oraz nie biorąc pod uwagę wytwarzania części do drukarek 3D :) Na powyższych zdjęciach najbardziej użytkowe są wg mnie lampy (pełniące też rzecz jasna funkcję dekoracyjną), makieta domu (świetna wizualizacja która może być przygotowywana dla klientów firm deweloperskich, architektów itp.) oraz spinacze (o ile będą wystarczająco dobrze trzymać).

Jeśli chodzi o moje wydruki, w większości nie są zbyt użytkowe. Jednak udało mi się zebrać kilka przedmiotów które przydają się w praktyce.

Sterownik do terrarium

Kupując drukarkę 3D myślałem głównie o tworzeniu obudów oraz różnych elementów do elektronicznych urządzeń, jak np do sterownika do terrarium o którym pisałem kilka miesięcy temu. Choć obudowa do niego w końcu powstała, sama elektronika nie doczekała się niestety wersji, którą do tej obudowy można byłoby zmieścić. Za bardzo wciągnąłem się w samo drukowanie i wszystkie inne rzeczy poszły w odstawkę. Mam nadzieję że jeszcze do elektroniki uda mi się wrócić :)

Masa: 69 g
Czas wydruku: ok. 4h

Miseczka dla gekona

Niewielka miseczka na pokarm dla gekona – jeden z niewielu przedmiotów który wyszedł od razu bez zmian w projekcie i kombinowaniu w ustawieniach wydruku :)

Masa: 8 g
Czas wydruku: 47min

Tabliczka z numerem mieszkania

Po prawie 3 latach moje mieszkanie doczekało się przyzwoitej tabliczki z numerem. Jest to pierwszy mój wydruk w 2 kolorach – z wykorzystaniem opcji “pauza” w drukarce i zmianą filamentu w trakcie drukowania :)

Masa: ok. 22 g
Czas wydruku: ok. 58min

3-wymiarowa łamigłówka

Co do zaliczenia tego przedmiotu do “rzeczy użytkowych” można by się spierać, jednak jest to na tyle ciekawa łamigłówka że pozwoliłem ją sobie tutaj dodać. Spotkała się ze sporym zainteresowaniem moich znajomych i dużo tych kostek zdążyłem już porozdawać. Projekt pochodzi z thingiverse – Printable Interlocking Puzzle #3 – Level 4 by Bram Cohen.


Masa (1 zestaw): 21 g
Czas wydruku (1 zestaw): 2h 40min

Podstawka do uprawiania rzeżuchy

Podstawka do bardzo praktycznego wykorzystania rzeżuchy. Nasionka dostałem w pracy w ramach prezentu świątecznego. Więcej zdjęć jak rzeżucha urośnie:

Masa: 50 g (bez rzeżuchy)
Czas wydruku: 2h 10min

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jendrush
jendrush
8 lat temu

Podawana jest masa filamentu, oraz czas drukowania. Jak wygląda zużycie energii przez drukarkę przy drukowaniu? Pewnie łatwo można to odnieść do czasu drukowania.

Krzysztof Matusiewicz
Krzysztof Matusiewicz
8 lat temu
Reply to  jendrush

Prime zjada do 200W energii (podczas nagrzewania) i trochę mniej w trakcie pracy. Grzanie stołu – najbardziej prądożerny zabieg – jest włączane cyklicznie w zależności od tempa jego stygnięcia. Mam w planach dokładniejsze sprawdzenie, ile drukarka zużyje prądu w trakcie np. 4 godzinnego wydruku – za kilka tygodni napiszę więcej na ten temat.