Uchwyt do szpuli z filamentem – wersja druga

Kategoria: Projekty 3D Warsztat 17 kw. 2014

W poprzednim poście opisywałem wydrukowany na drukarce uchwyt do szpuli na filament. Po 10 dniach intensywnego używania mogę powiedzieć że wynalazek jak najbardziej się sprawdził – szpula trzyma się stabilnie, bardzo lekko się obraca i łatwo ją wymienić na inną.

Kilka dni temu dostałem nowy filament z efilament3d.pl – w odróżnieniu od tego z Devildesign, materiał od nich był już nawinięty na szpule (225 mm średnicy, 60 mm szerokości). Przy robieniu do nich mocowań wprowadziłem kilka ulepszeń.

Przede wszystkim zrezygnowałem z łożysk – przy dużej i ciężkiej szpuli użycie ich było w jakimś stopniu uzasadnione, za to przy mniejszych szpulach zupełnie nie były potrzebne. Samą oś zrobiłem sporo grubszą (14 mm średnicy), też złożoną z 2 sklejonych ze sobą części:

Próbowałem drukować podobną oś w jednym kawałku z zastosowaniem supportów – jednak raz że trwało to dłużej, dwa – wymagało usunięcia wsporników i wyszlifowania powierzchni z którą miały kontakt. Podzielenie elementu na 2 połówki i użycie poxipolu było dość dobrym rozwiązaniem.

Zaślepki zmniejszające otwory w szpuli zrobiłem tak, żeby wpasowywały się w jej średnicę wewnętrzną i same nie wypadały. Z tym było najwięcej pracy – na początku ząbki łatwo się wyłamywały i musiałem trochę poeksperymentować z ich profilem i ułożeniem.

Trójkątne uchwyty wziąłem z poprzedniego projektu bez żadnych zmian. Poniżej komplet dla jednej szpuli:

Do każdej kolejnej szpuli będę musiał dodrukować jedynie po 2 okrągłe zaślepki. Sama oś umieszczona jest luźno w zaślepkach więc można ją przekładać pomiędzy szpulami.

Wynik końcowy:

Pliki STL do ściągnięcia z http://www.thingiverse.com/thing:302027.

19.04.2014: zrobiłem wersję nowego uchwytu również na dużą szpulę (30cm średnicy) – do pobrania na http://www.thingiverse.com/thing:302854

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
7 lat temu

Witam,

Mam prośbę jak by to nie był problem dla ciebie, czy mógł byś narysować dla mnie te korki do szpuli na średnicę wewnętrzną 60mm i podesłać na mail ?

Pozdrawiam
Andrzej.

Andrzej
Andrzej
7 lat temu