Nie taki diabeł straszny, czyli o czyszczeniu dyszy w drukarce

Kategoria: Kalibracja i konserwacja Podstawy druku 3D 07 cze 2014

W drukarkach 3D czasem zdarza się, że m.in. wskutek różnych zanieczyszczeń znajdujących się w filamencie zatyka się dysza. Skutek takiego zatkania jest oczywiście fatalny – urządzenie przestaje drukować w ogóle, lub przynajmniej nie wypuszcza tyle filamentu co trzeba. Niedawno trafiłem na ten problem przy okazji jednego z wydruków – co prawda dysza nie zatkała się na amen, jednak coś co miało być gładką powierzchnią wychodziło mniej więcej tak:

Metod na radzenie sobie z zatkaną dyszą jest kilka. Jedną z nich jest rozgrzanie głowicy do 250°C, dociśnięcie filamentu, później obniżenie temperatury do 100°C i po jej ustabilizowaniu szybkie wyciągnięcie drutu z drukarki. Z PLA robię to przy trochę niższych temperaturach, często również podczas zwykłej zmiany filamentu, tak żeby usunąć z dyszy cały zalegający materiał. Usunięty z drukarki filament wygląda mniej więcej tak:

Bardziej radykalnym sposobem na zatkaną dyszę jest jej rozebranie i wyczyszczenie (chemiczne lub mechaniczne). W przypadku drukowania z ABSu można ją wykąpać w acetonie – w przypadku PLA (który się za bardzo w niczym nie rozpuszcza) pozostaje mechaniczne usunięcie zanieczyszczeń, np. za pomocą cienkiej igły lub cienkiego wiertła.

Mimo że swoją drukarkę sam składałem (w ramach zorganizowanych przez Monkeyfab warsztatów) jakoś nigdy nie cieszyła mnie wizja rozkręcania ekstrudera (i przy okazji rozplątywania wychodzących z niego kabli), dłubania w dyszy i później skręcania i regulowania wszystkiego na nowo. Na szczęście okazało się to bardzo proste (tu plus dla konstruktorów) – odłączenie dyszy z z radiatorem od reszty ekstrudera wymaga jedynie wykręcenia 2 śrub:

Później żeby odkręcić dyszę od radiatora wystarczył jeden ruch kluczem płaskim. Po odkręceniu jej moim oczom ukazało się poniższe paskudztwo zalegające w głowicy – aż dziwne że z czymś takim filament był w stanie w ogóle wychodzić z drukarki:

Po usunięciu podejrzanej substancji (przypominającej przetopiony kłak z nie wiadomo czego) przemyłem obydwa elementy acetonem. Obejrzałem dokładnie przelot przez radiator i dyszę – jak widać wygląda to dość dobrze:

Cała procedura razem ze skręceniem i skalibrowaniem drukarki zajęła mi około 30 minut. Poniżej: radiator i dysza przed skręceniem, oraz przelot przed złożony ekstruder …

… oraz na koniec, piękna nitka filamentu wychodząca z drukarki :)

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments