Nowe pudełko na wizytówki

Kategoria: Projekty 3D 28 sie 2014

Parę dni temu na Thingiverse, w komentarzu do mojego projektu wizytownika (prostszej wersji tego z kodem QR) pewien człowiek napisał, że niestety jest ono za wąskie. Po przyjrzeniu się sprawie okazało się, że osoba ta ma po prostu inny format wizytówek niż ten, dla którego mój projekt był stworzony. Ogólnie na całym świecie wizytówki występują w ok. 10 różnych wielkościach – na szczęście większość z nich ma format zbliżony do jednego z następujących:

  • 90 x 51 mm
  • 86 x 54 mm (~ wielkość karty kredytowej)

Jako że mój projekt uwzględniał wizytówki tylko w tym pierwszym formacie, dodałem na Thingiverse jego drugą wersję. Żeby było ciekawiej, drukując testowy egzemplarz klapkę z osiami zrobiłem w innym kolorze niż podstawę.

Pudełko jest dość proste do wydrukowania i po dokładnym skalibrowaniu stołu obyło się bez większych niespodzianek. W paru miejscach delikatnie zaczęły zawijać się rogi przedmiotu – jednak trzeba się dobrze przyjrzeć żeby to zobaczyć. Pierwotnie klapka była na tyle mocno spasowana z podstawą, że trzeba było ją doszlifować papierem ściernym.

Jest dość powszechnym zjawiskiem że wielkości różnych elementów po wydrukowaniu różnią się nieco od tego, co jest w projekcie. Zwykle wymiary wewnętrzne są nieco większe, a wewnętrzne nieco mniejsze. Jak duży będzie ten błąd zależy od wielu czynników – m.in. od ustawień slicera, rodzaju filamentu i temperatury dyszy – jednak zwykle zamyka się on w granicach 0.5mm. Dlatego przy dobrze dopasowanych modelach istnieje duże ryzyko, że po wydrukowaniu przedmiotu nie uda się go złożyć. Również zdarza się, że elementy projektu, które na naszej drukarce wychodzą idealnie, na innych drukarkach (przy innych ustawieniach druku / innym filamencie) są zbyt luźne lub zbyt ciasne. Dlatego niektórzy publikują kilka wersji projektu o nieco zmodyfikowanych wymiarach, lub udostępniają projekt z opcją dostosowania (“open in customizer”). Dla swojego pudełka na wizytówki przygotowałem klapkę oraz osie w kilku wariantach – w podstawowej, ciasnej wersji oraz dwóch luźniejszych – z wybranymi wymiarami zmniejszonymi o 0.1 – 0.4 mm.

Obydwa wizytowniki mają 1-2 mm zapas jeśli chodzi o miejsce na wizytówki.

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments