Dynie Halloweenowe

Kategoria: Projekty 3D 24 paź 2014

W związku ze zbliżającym się Halloween, na Thingiverse można zaobserwować wysyp różnego rodzaju modeli dyń, czaszek, trupów, lampionów, części ciała, masek i płyt nagrobnych. Na to wszystko powstała nawet oddzielna kategoria widoczna wśród Featured Collections. Sam przeglądając udostępnione przez użytkowników przedmioty wybrałem sobie dwie rzeczy – dość klasyczną dynię oraz czaszkę z wyjmowalnym mózgiem.

Drukowanie dyni (Makies Jack-O-Lantern) nie było zbyt dużym wyzwaniem. Trochę kłopotu sprawiło drukarce wykonanie dolnej części oraz wyciętych oczu – tam gdzie występowały duże przewieszenia. Jeśli chodzi o powierzchnię na spodzie dyni, to zostawiłem ją tak jak jest. Oczy natomiast udało się ładnie wyszlifować przy użyciu precyzyjnych pilników.

Niestety jak się okazało, klapka z oryginalnego projektu kompletnie nie trzymała się reszty dyni. Przejrzałem szybko remiksy przedmiotu i znalazłem wersję z pasującą klapką – oraz klapkę z oddzielnym ogonkiem, tak żeby dało się go wydrukować w innym kolorze. Nikt jednak nie udostępnił wersji i z jednym i drugim (czyli dopasowane wieczko w 2 częściach) – na szczęście przerobienie klapki bez ogonka w Meshlabie okazało się dość trywialne i wymagało jedynie połączenia jej z odpowiedniej wielkości płaskim cylindrem:

Wydrukowane z zielonego PLA ogonki po doszlifowaniu wkleiłem do dyniowych pokrywek przy pomocy poxipolu.

Dynie w oryginalnym rozmiarze wyszły zbyt małe, żeby umieścić w nich świeczki LED (zwykłych świeczek nie umieszczałbym w towarzystwie plastiku, zwłaszcza łatwo topliwego PLA). Gdyby powiększyć dynie o 20%, powinny pomieścić świeczki średnicy 4 cm (zestaw 8 sztuk jest dostępnych w Ikei za 30 zł). Można się też pokusić o dodanie do nich własnego oświetlenia z baterii do zegarka i diody luminescencyjnej – na przykład w możliwie najbardziej prowizorycznej wersji:

Chcąc mieć nieco porządniejsze rozwiązanie warto rzucić okiem na Thingiverse – dla słowa kluczowego CR2032 (symbol popularnej płaskiej baterii) można znaleźć kilka przedmiotów ułatwiających zrobienie prostego oświetlenia.

Czaszkę z wyjmowalnym mózgiem pokażę niedługo w kolejnym wpisie :)

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
skleroza
9 lat temu

okropieństwo