Druk 3D i naprawianie przedmiotów

Kategoria: Projekty 3D 10 cze 2015

Wykonywanie kompletnych, powszechnie używanych przedmiotów za pomocą technologii 3D, wbrew różnym medialnym doniesieniom, często dość mocno mija się z celem. Pomijając zastosowania artystyczno-dekoracyjne oraz przedmioty, które rzeczywiście muszą być w jakiś sposób niepowtarzalne, tak naprawdę niewiele rzeczy codziennego użytku można sobie tak po prostu wydrukować. Spróbuj rozejrzeć się po swoim otoczeniu i znaleźć przedmioty, które dałoby się wykonać na standardowej, niskobudżetowej drukarce 3D: oczywiście nie mogą być większe niż 20x20x20 cm, nie powinny być narażone na zbyt wysoką temperaturę, w wielu wypadkach nie powinny też mieć kontaktu z żywnością. Do tego musi im wystarczyć wytrzymałość oraz sztywność plastiku. Prawdopodobnie będą to tylko jakieś drobiazgi: podstawka na telefon, solniczka, haczyk na ścianę, pudełko na długopisy – w większości rzeczy, które za grosze można kupić w prawie każdym hipermarkecie :)

Jedną z dziedzin, gdzie druk 3D daje jednak bardzo ciekawe możliwości jest naprawianie różnego rodzaju przedmiotów. W wielu przypadkach kupienie części zamiennych nie jest możliwe – a te wydrukowane mogą spisywać się całkiem dobrze. Oczywiście jeśli projekt takiego elementu w drukowalnej postaci nie jest ogólnie dostępny (a pewnie nie jest), trzeba odpowiedni model stworzyć samemu – co pod kątem czasochłonności może się okazać mało opłacalne. Niemniej, dla mnie osobiście każda próba naprawienia czegoś jest małym wyzwaniem, a projektowanie i drukowanie sprawia mi dużo dobrej zabawy.

Poniżej przedstawiam listę nowszych i starszych projektów, związanych z naprawianiem przedmiotów. W większości użyte wydrukowane elementy są dość proste – zostały wytworzone w ciągu jednego lub dwóch wieczorów. Warto wspomnieć, że przed osiągnięciem efektu finalnego każdy z nich miał parę próbnych, mniej udanych wersji. Wykonując projekt jakiejkolwiek części zamiennej, która musi być dobrze dopasowana do innych elementów, trudno jest “trafić” za pierwszym razem z właściwą geometrią.

Uchwyt do rurki do nurkowania

20150523_150912

Oryginalny uchwyt, łączący maskę z rurką do nurkowania, przy którymś użyciu rozpadł się na kawałki. To, co z niego pozostało (po zgubieniu kilku fragmentów i próbie naprawy przy pomocy opasek zaciskowych) widać na poniższym zdjęciu:

20150523_151250

Na podstawie tych fragmentów zostałem poproszony o wydrukowanie nowego uchwytu. Początkowa wersja też zakładała użycie opasek zaciskowych, jednak po pierwszej przymiarce razem z właścicielem maski zdecydowaliśmy się zrobić to trochę lepiej. Wyszedł nam taki oto przedmiot:

20150523_153521

Przez prostokątną szczelinę został przewleczony gumowy pasek od maski, a pozostała część mocowania zatrzasnęła się samej rurce. Dzięki użyciu przezroczystego filamentu (PLA) nowy uchwyt zupełnie nie rzuca się w oczy:

20150523_152102

Element nie był jeszcze testowany w warunkach podwodnych – w razie zbyt małej wytrzymałości będzie można wydrukować go z ABSu i ew. pokryć warstwą żywicy epoksydowej.

Części do akcesoriów rowerowych

Pierwszą z części wymagających naprawy było zapięcie, którym przypinam swój rower zostawiając go po zaparkowaniu. Ma ono formę łańcucha z blokadą zamykaną na klucz. Sam łańcuch osłonięty jest mocnym materiałem, który niestety po jakiś 2 latach użytkowania w kilku miejscach został przedarty. Materiał wymieniłem na nowy (stare jeansy definitywnie zakończyły przy tym swój żywot), jednak jak się później okazało, zdjęta maskująca końcówka też wymagała wymiany:

20150130_204003

W pierwszej wersji końcówkę wydrukowałem z PLA – jednak po kilkukrotnym upuszczeniu łańcucha na beton roztrzaskała się ona na kawałki. Druga wersja z ABSu, wzmocniona żywicą, od kilku miesięcy sprawdza się bez zarzutu.

Drugą częścią związaną z rowerem była klamra, zapobiegająca odpinaniu się tylnego błotnika. Oryginalnie błotnik – z uchwytem umożliwiającym jego szybkie zakładanie i zdejmowanie – wymagał przykręcania i odkręcania z uchwytu niewielkiej śrubki. Oczywiście owa śrubka szybko się zgubiła, dlatego wymyśliłem inne, wygodniejsze rozwiązanie w postaci obejmy zasuwanej na uchwyt, zapobiegającej jego samoistnemu otwieraniu:

Sam elementy, wydrukowany z ABSu, jest dość niewielki – czas jego druku to ok. 20 minut. Wymagał jednak dość dokładnego dopasowania do kształtu uchwytu błotnika.

20150519_083204

Podstawki do kart postaci

Bardzo prosty i bardzo szybki projekt. Nowe podstawki powstały na wzór oryginalnych, dołączonych do starej gry Magia i Miecz (z których większość została w nieznanych okolicznościach zgubiona).

20140721_120418

20140721_195343

Rękojeść noża oraz zakrętka do butelki

Są to 2 nieco starsze projekty, wykonane dla znajomych, jakiś czas temu opisane w osobnych artykułach. Pierwszym z nich jest nowa rękojeść do noża, stworzona w miejsce starej, uszkodzonej rękojeści:

Drugi projekt to zakrętka do pewnej szczególnej butelki na wodę, która zastąpiła oryginalny, pęknięty element:

Podsumowanie

W tym wpisie pokazałem kilka zastosowań druku 3D na potrzeby naprawiania istniejących przedmiotów. Osobom, które byłyby ciekawe jak można wykorzystać tę technologię przy tworzeniu całkiem nowych rzeczy, polecam zajrzeć na stronę Projekty. Znajduje się tam kompletna lista wszystkich, bardzo różnych modeli, które powstały od zera w moim domowym warsztacie.

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
retre
retre
8 lat temu

drukarki 3d jawią się jak taśmy samoprzylepne w pracach biurowych