Kwitnąca Lampa – remiks modelu z Thingiverse

Kategoria: Projekty 3D 14 cze 2015

Kwitnąca Lampa (Blossoming Lamp) jest jednym z ciekawszych modeli 3D dostępnych na Thingivese – ma postać kwiatu, którego płatki swobodnie otwierają się i zamykają. Górna część lampy składa się z 14 połączonych ze sobą części, drukowanych jako jeden, niemożliwy do rozmontowania przedmiot. Model został stworzony przez Emmetta Lalisha – w całości w programie OpenSCAD (gdzie projektowanie odbywa się za pomocą specjalnego tekstowego języka).

Original1
Źródło: Thingiverse

Kilka miesięcy temu postanowiłem wykonać ten przedmiot na swojej drukarce. Niestety ze względu na niewielkie otwory na górze na dole klosza w lampie można używać jedynie małych żarówek o średnicy do 34 mm. Poza tym jej podstawa dostosowana jest do specjalnego świecznikowego typu oprawek, który w Europie raczej nie jest zbyt popularny. Sama noga do lampy jest też dość toporna i nie wygląda moim zdaniem zbyt dobrze z misternie zaprojektowaną górną częścią. Dlatego postanowiłem zaprojektować własną podstawę – lżejszą i smuklejszą, z wbudowanym na spodzie wyłącznikiem:

20141215_075840a

Projekt wyszedł całkiem nieźle – noga posiadała na górze gwint średnicy 26 mm, pozwalający na wkręcenie w nią standardowej żarówkowej oprawki. Niestety cały czas był problem z wielkością żarówki – a nigdzie nie byłem w stanie znaleźć żarówki LED z gwintem E14, której średnica nie byłaby większa niż 34 mm. W końcu wydrukowałem lampę umieszczając w niej żarówkę w trakcie druku (tak, że nie dało się jej wyjąć bez niszczenia klosza). Mnóstwo wysiłku kosztowało mi skręcenie całości, jednak w końcu jakoś się to udało.

Niedawno postanowiłem wrócić do projektu, modyfikując oryginalny model STL tak, aby klosze do lampy były zdejmowalne. Dzięki temu prostemu zabiegowi możliwe jest już użycie żarówek o średnicy do 42 mm. Również daje to fajne możliwości łączenia różnych kolorów kloszy z pozostałą częścią lampy. Samo drukowanie klosza oddzielnie jest dość wygodne i jeśli nieco pokombinować, można to zrobić tak aby klosz nie miał widocznego szwu.

20150612_173624

Projekt zmodyfikowanej lampy powstał w 2 wersjach, różniących się mechanizmem otwierania i zamykania płatków. W pierwszej wersji, pierścień znajdujący się w połowie wysokości przedmiotu trzeba obrócić o parę stopni tak, żeby ześliznął się z podtrzymujących go występów. Pierścień opadając w dół ciągnie za sobą płatki, które w tym momencie się otwierają:

Przez przekręcanie pierścienia o większy kąt istnieje możliwość otwarcia lampy do połowy, jednak nie jest to zbyt wygodne. Chcąc dać możliwość płynnej regulacji pochylenia płatków, zaprojektowałem inne rozwiązanie z dodatkowym gwintem. W tej wersji podczas kręcenia pierścieniem lampa stopniowo się otwiera lub zamyka:

Sam proces modyfikacji konstrukcji lampy oraz jej druk to temat na osobny artykuł. Również niedługo w osobnym wpisie umieszczę instrukcję krok po kroku, jak taka lampa jest montowana, wraz z listą potrzebnych dodatkowych części. Osoby zainteresowane wydrukowaniem przedmiotu u siebie zapraszam na Thingiverse:

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments