Uchwyt do anteny dla quadrocoptera

Kategoria: Wydruki 3D 11 Sie 2015

Konstruowanie różnego rodzaju pojazdów, łazików, maszyn latających czy pływających to obszar, gdzie druk 3D może okazać się niezmiernie przydatny. Przy użyciu drukarki 3D można tworzyć zarówno całe konstrukcje, jak i drobne dodatkowe elementy. Od kilku miesięcy mój znajomy składa quadrocopter, i parę dni temu miałem okazję dorobić dla niego pewien drobiazg – nowy uchwyt do anteny.

Na poniższym zdjęciu można się dopatrzeć, że antena składa się z żółtego, plastikowego mocowania, z którego wychodzą po skosie 2 plastikowe rurki, zakończone gumowymi zaślepkami. W każdej z rurek biegnie pojedynczy przewód elektryczny.

11855339

Nowy uchwyt do anteny miał być parę centymetrów wyższy od oryginalnego, tak żeby po jego wysunięciu do przodu śmigła quadrocoptera nie zahaczały o ramiona, czyli wystające pod kątem plastikowe rurki.

Cubify1

W projekcie dodaliśmy miejsce na opaskę zaciskową tak, żeby uchwyt można było przymocować do ramy razem z odbiornikiem radiowym. Plastikowe rurki ramion anteny oraz idące w nich przewody miały zostać wciśnięte w umieszczone po skosie otwory. Żeby zapobiec ich wypadaniu, w modelu wyciąłem poprzeczną szczelinę i dodałem miejsce na śrubę – tak, żeby górną część uchwytu można było nieco ścisnąć.

Przedmiot został wydrukowany z czarnego PLA. W pierwszej wersji ważył 4 gramy, w drugiej – nieco wyższej i z lepiej dopasowanymi otworami – było to już ok. 6 gramów. Koszt całego zużytego materiału to ok. 60 groszy (do czego trzeba doliczyć kilka groszy za energię elektryczną :)). Poniżej krótki filmik z wydruku:

Na poniższych zdjęciach z montażu dokładnie widać konstrukcję anteny:

IMG_20150729_221848

Jak widać projekt jest bardzo prosty – wymyślenie i narysowanie odpowiedniego przedmiotu razem z jego wydrukowaniem zajęło nam nieco ponad 2 godziny. Ale właśnie takie szybkie projekty wykonywane w jeden wieczór sprawiają czasem najwięcej frajdy. A co do samego quadrocoptera – jako że cały czas jest rozbudowywany, pewnie jeszcze będę miał okazję coś do niego drukować :)

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE

Ostatnie komentarze