Wydrukuj sobie śnieg, czyli Spectrum Polar White

Kategoria: Materiały do druku 3D 30 gru 2015

Kolor biały, podobnie jak każdy inny, może występować w różnych odcieniach. Wystarczy rozejrzeć się rzeczom dookoła i porównać przedmioty o takiej barwie – każda biel będzie zapewne nieco inna. Również białe filamenty od różnych producentów mogą wyglądać nieco inaczej. W większości przypadków różnice będą raczej niewielkie i przy wielu zastosowaniach nie będą miały specjalnego znaczenia. Jednak jeden z rodzajów filamentów zdecydowanie zwraca na siebie uwagę – jest to Spectrum Polar White, dostępny w sklepie internetowym gamplate.pl.

spectrum-polar-white-15

Wariant kolorystyczny Polar White jest dostępny zarówno dla PLA, jak i dla ABSu. Same szpule Spectrum mają średnicę zewnętrzną ok. 200 mm i szerokość 67 mm. Średnica wewnętrzna to 53 mm. Użytkowników drukarek Prime ucieszy fakt, że pasują na dostępny w nich uchwyt:

Od razu po rozpakowaniu rolki PLA Polar White zwróciłem uwagę na fakturę filamentu. W odróżnieniu od standardowej, gładkiej i błyszczącej powierzchni PLA, materiał ten jest wyraźnie chropowaty. No i jak można było się spodziewać po nazwie, ma rzeczywiście bardzo jasną i czystą barwę niczym śnieg, którego w tym roku dużo nie mieliśmy okazji oglądać.

Pierwszą rzeczą, jaką wydrukowałem z tego tworzywa był model protezy dłoni Raptor Reloaded. Nie do końca celowo wybrałem aż tak biały materiał – w tym zastosowaniu zapewne lepiej by się sprawdził plastik o nieco ciemniejszej barwie. Jednak dobrą rzeczą w tym wypadku była uzyskana powierzchnia przedmiotu – bardziej matowa, i mniej przypominająca zwykłe tworzywo sztuczne. Niektórzy biorąc wydruk do ręki twierdzili nawet, że nieco przypomina drewno. Ja bym powiedział, że drewno pociągnięte białą farbą emulsyjną.

Kolejnym wydrukiem, jaki miałem okazję wykonać były spiralne bombki choinkowe:

Bombki drukowałem bez wypełnienia, jedynie z potrójnym obrysem (dysza o,4 mm, warstwa 0,2 mm). Dla porównania, jeden egzemplarz wykonałem ze zwykłego białego PLA od efilament3d (na zdjęciu z prawej strony). Różnice na fotografii nie są bardzo widoczne – efekt jest dużo lepiej wyczuwalny po wzięciu obydwu przedmiotów do ręki.

Ostatnimi z wydruków były 2 figurki postaci z filmu “Kraina lodu” (Frozen). Zostały wykonane dla mojej 3-letniej bratanicy, dla której Kraina Lodu była aktualnie na topie:

Każda z postaci była drukowana w 2 częściach – tak żeby uniknąć konieczności użycia supportów (i przy okazji zwiększyć wytrzymałość nóżek oraz szyi). Przy warstwie 0.1 mm ich druk zajął łącznie ok. 8 godzin.

Przy tych wydrukach wykorzystałem ciekawą cechę filamentu Polar White – bardzo ładnie daje się malować zwykłymi flamastrami. Dlatego w paczce z prezentem dla Jadzi znalazło się opakowanie mazaków. Przy wsparciu 6-letniego brata jedna z postaci została tak oto pokolorowana:

Zwykłe flamastry w pewnym stopniu ścierają się z takiego wydruku – dlatego warto je czymś utrwalić (lakier do włosów?). Można też po prostu spróbować flamastrów permanentnych (choć dawanie ich dzieciom jest nieco ryzykowne).

Jeśli chodzi o sam proces druku z filamentu Polar White to zauważyłem, że materiał ten wymaga trochę większej temperatury niż standardowe PLA. Przy 190°C dysza w moim Primie potrafiła się przytykać, tak że na wykonanych przedmiotach widoczne były braki między warstwami. Docelowo wszystko drukowałem z temperaturą 210°C. Również próba pracy z dyszą 0.2 mm zakończyła się porażką – myślę że dodatkowe podniesienie temperatury niewiele by tu pomogło.

Pomijając powyższe problemy, jeśli ktoś szuka filamentu do drukowania śniegowych bałwanów, ozdób choinkowych, innych śnieżnie białych przedmiotów czy modeli do łatwego pomalowania – jak najbardziej polecam.

Wykorzystane modele 3D:

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
techtutor
8 lat temu

Ta chropowatość, o której wspominasz to chyba cecha tych filamentów. Ja używam Smurf Blue i tutaj też to występuje.

Krzysztof Matusiewicz
Krzysztof Matusiewicz
8 lat temu
Reply to  techtutor

Myślę że nie wszystkich – używałem jeszcze Spectrum Chocolate Brown, który ma zupełnie normalną, gładką powierzchnię.

Marcin Marek
Marcin Marek
8 lat temu

Hej, czy mógłbyś podzielić się swoimi doświadczeniami w drukowaniu nylonem na Monkeyu? Podobno nie można drukować na szkle i nie wiem czy się zdecydować na zakup.

Krzysztof Matusiewicz
Krzysztof Matusiewicz
8 lat temu
Reply to  Marcin Marek

Nie miałem jeszcze okazji używać nylonu. Jeśli kiedyś do mnie trafi na pewno o tym napiszę.

Z tego co piszą to ten materiał przykleja się do sklejki i niebieskiej taśmy malarskiej. Taśmę można przykleić na szkło, a sklejkę dać zamiast niego – w Primie szybę można swobodnie wyjąć i na jej miejsce wstawić płytkę z innego materiału o odpowiednich wymiarach.

skleroza
skleroza
8 lat temu

A wizytówki? sa cienkie, jak sie bedzie zachowywac?

Krzysztof Matusiewicz
Krzysztof Matusiewicz
8 lat temu
Reply to  skleroza

Dobre pytanie, jak będę drukował nową partię to spróbuję tego filamentu