Druk 3D na Dzień Świętego Patryka

Kategoria: Projekty 3D 23 mar 2016

Jednym z fajniejszych zastosowań niskobudżetowego druku przestrzennego jest produkcja różnych elementów przebrań. Technologia druku 3D świetnie się sprawdza tam, gdzie jest potrzeba wykonania niewielkiej ilości przedmiotów pod konkretne zastosowanie – a w przypadku elementów strojów wydruki zwykle nie muszą być ani szczególnie wytrzymałe, ani idealnie dokładne. Pod słowem kluczowym cosplay (albo po prostu costume) można w internecie znaleźć setki różnych elementów przebrań. Sam ponad rok temu miałem okazję wykonać znalezione na Thingiverse steampunkowe okulary, oraz zaprojektowany w tej samej stylistyce, zębaty mechanizm pomalowany złotym i srebrnym lakierem:

W ostatni czwartek mój Prime otrzymał zadanie wykonania kilkunastu drobnych przedmiotów na imprezę z okazji Dnia Świętego Patryka. Jako że czasu było niewiele, przede wszystkim skupiłem się na prostych gadżetach znalezionych w sieci. Na pierwszy rzut poszły oczywiście czterolistne koniczynki. Pierwszy model to zawieszka / brelok do kluczy z obracającym się środkowym elementem:

Model ten dość fajnie wygląda, gdy w połowie wydruku zostanie zmieniony filament na inny kolor – po obróceniu środka uzyskujemy 2-kolorowy przedmiot:

przebrania-i-druk-3d-05
Źródło: Thingiverse

Niestety model breloka ma bardzo wąskie wolne przestrzenie pomiędzy elementami, i przy cięciu Slic3rem wewnętrzna i zewnętrzna część były po wydrukowaniu fizycznie ze sobą połączone. Można to zobaczyć na podglądzie w programie Repetier Host:

przebrania-i-druk-3d-06b

Po wydrukowaniu pierwszego próbnego elementu okazało się, że środek da się ostrożnie rozruszać – jednak efekt finalny w stosunku do czasu wykonania nie był szczególnie powalający ;) Na kolejny model wybrałem coś prostszego – jednoczęściową, płaską koniczynkę, z wystającym obrysem, pozwalającym pokryć wierzch żywicą epoksydową:

przebrania-i-druk-3d-07

Wydruki z nałożoną za pomocą strzykawki żywicą trzeba było zostawić na kilkanaście godzin, aż do całkowitego utwardzenia. Osoby ciekawe, jak wygląda praca z żywicą epoksydową i co można dzięki niej uzyskać w połączeniu z drukiem 3D, odsyłam do osobnego artykułu na ten temat.

przebrania-i-druk-3d-11

Ten sam model, po odcięciu rantu w Meshmixerze, wydrukowałem dodatkowo w nieco zmniejszonej skali:

przebrania-i-druk-3d-16

Powstało też kilka jeszcze mniejszych koniczynek z nóżkami, do zaczepienia… w brodzie mojego znajomego. Nóżki – mimo prób ich zagięcia na gorąco za pomocą palnika gazowego za bardzo się nie sprawdziły, i ostatecznie zostały zastąpione dwustronną taśmą klejącą.

przebrania-i-druk-3d-15

Osobom, które nie mogą się poszczycić bujną brodą przychodzą na ratunek sztuczne wąsy:

przebrania-i-druk-3d-01

Jak widać na zdjęciach, wąsy mają specjalne zaczepy sprawiające, że same trzymają się na nosie.  Zaczepy można w razie czego wyregulować zanurzając je na chwilę w gorącej wodzie lub ostrożnie podgrzewając palnikiem lub nawet zwykłą zapalniczką. Cały model warto drukować z niewielkim wypełnieniem, żeby nie był zbyt ciężki. Dobrze by się tu sprawdził filament nieco bardziej elastyczny od zwykłego PLA.

Ostatnim elementem była zaprojektowana na szybko prosta klamra – widoczna już na wcześniejszych zdjęciach.

Wszystkie wykorzystane modele można znaleźć na Thingiverse:

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Margerytka
7 lat temu

Super sprawa, świetnie to wygląda, nie sądziłam że coś takiego można osiągnąć drukiem 3D.
Szacun :)
Pozwól jednak że się nieco przyczepię: czterolistna koniczynka jest symbolem szczęścia, ale koniczynka “świętopatrykowa” ma trzy listki. I to o tyle istotne, że według legendy za pomocą trzech listków koniczynki św. Patryk tłumaczył Irlandczykom ideę Trójcy świętej kiedy ich nawracał. Ot, taki szczególik.

Krzysztof Matusiewicz
Krzysztof Matusiewicz
7 lat temu
Reply to  Margerytka

Dobrze wiedzieć, za rok będę drukował 3-listne koniczynki :)