Projekt organizera samochodowego

Kategoria: Projekty 3D 13 kw. 2016

Wykonywanie różnych modeli “na miarę” jest zastosowaniem, w którym druk 3D wyjątkowo dobrze się sprawdza. Niedawno miałem okazję wykonać pewien dodatek do samochodu dla mojego znajomego – organizer na drobiazgi, do umieszczenia na prawo od kierowcy pod deską rozdzielczą. Miał on nieco ograniczyć tworzący się w tej okolicy bałagan :)

organizer-samochodowy-03

Część 1

Według pierwotnej koncepcji chcieliśmy wykonać jedynie proste pudełko-kieszeń, do którego można byłoby wsunąć niewielki notes i kilka długopisów. Przedmiot miał posiadać specjalny zaczep zahaczający o ścianki przestrzeni na drobiazgi tuż przed dźwignią zmiany biegów. Po sprawdzeniu najważniejszych wymiarów za pomocą suwmiarki, w ciągu kilkunastu minut powstał taki oto projekt:

organizer-samochodowy-14

Oczywiście nawet nie podejrzewałem, że pudełko w pierwszej wersji będzie pasowało do elementów samochodu. Dlatego wydrukowaliśmy tylko fragment modelu żeby sprawdzić, co w samym zaczepie wyszło dobrze, a co wymaga poprawek:

organizer-samochodowy-12

Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że nie jest najgorzej – pudełko trzymało się w miejscu bez żadnych luzów :) na liście zmian znalazło się wydłużenie zaczepu o 3 mm z jednej strony, i o 5 mm z drugiej, oraz zrobienie okrągłego wcięcia tak, aby wydrukowany przedmiot nie ograniczał przestrzeni na kubek.

organizer-samochodowy-13

Chybiony okazał się też pomysł umieszczenia dodatkowych dwóch miejsc na długopisy (całość była za szeroka i przeszkadzała kierowcy). Dlatego w kolejnej wersji pozostało tylko jedno miejsce na długopis (tym razem umieszczone z przodu). Dodatkowo mój znajomy poprosił mnie o wytłoczenie na powierzchni pudełka znaczka Luka Bandita (czemu akurat tej marki to temat na osobną opowieść). Z dodaniem kształtu czaszki z podpisem było więcej zabawy, niż z całą resztą projektowania :) Znaczek wzięliśmy ze znalezionego w internecie zdjęcia szyldu sklepu:

organizer-samochodowy-20

Na początku wyrzuciliśmy całe tło oraz adres www sklepu, i zamieniliśmy grafikę na plik w odcieniach szarości. Obraz został następnie przerobiony w programie Inkscape na krzywe (funkcja Trace Bitmap).

organizer-samochodowy-22

Obraz w formie wektorowej za którymś razem udało się wyeksportować tak, żeby mógł być łyknięty przez Cubify Design (program, w którym powstawał cały projekt). Nie obyło się niestety bez dość żmudnego dłubania przy ścieżkach, które nie były pozamykane we właściwy sposób. Po jakiejś godzinie rozwiązywania problemów ze szkicem udało się go przekształcić w trójwymiarową bryłę:

organizer-samochodowy-23

Czacha po odpowiednim przeskalowaniu została następnie wycięta ze ścianki pudełka:

organizer-samochodowy-24

Kolejny wydruk też został wykonany na szybko – z minimalnym wypełnieniem i dużą prędkością druku, tak żeby sprawdzić naniesione poprawki. Po próbie zamocowania w samochodzie potrzebne były już tylko drobne zmiany w zaczepie, oraz w znajdującym się w połowie wysokości pudełka blokującego progu.

organizer-samochodowy-27

Przy drukowaniu wersji finalnej zmniejszyłem prędkość druku o połowę, tak żeby uzyskać trochę lepszą jakość wykonania. Cały docelowy przedmiot powstawał przez ok. 7 godzin i pochłonął 92 gramy filamentu. Model był tak zaprojektowany, żeby możliwy był jego druk bez materiału podporowego.

organizer-samochodowy-15

Część 2

Po wykonaniu pudełka na notes postanowiliśmy pójść za ciosem i zaprojektować organizer na drobiazgi, do umieszczenia symetrycznie po drugiej stronie miejsca na kubki. Z tym poszło względnie szybko – wystarczyło zrobić lustrzane odbicie wcześniej wykonanej kieszeni, zachowując już dopracowaną geometrię zaczepu, i dodać miejsca na kilka przedmiotów.

organizer-samochodowy-02

Projekt wyszedł nieco kosmicznie, jednak każdy jego element ma swoje zastosowanie :) Druk, podobnie jak przy wcześniejszym modelu, odbył się w odwróconej pozycji bez użycia supportów:

organizer-samochodowy-07

Już pierwsza wersja organizera wyszła dość dobrze – wszystko do siebie pasowało i w zasadzie żaden z elementów nie wymagał poprawek. Na zdjęciach widać parę defektów związanych z szybkim drukiem – jednak postanowiliśmy na razie pozostać przy tym nie najpiękniejszym egzemplarzu i zobaczyć jak się spisze w akcji.

organizer-samochodowy-10

Kilka kwestii technicznych

Do druku końcowych wersji pudełka na notes oraz organizera wykorzystałem czarne PLA od filament-3d.pl. Bardzo możliwe, że materiał ten okaże się za mało wytrzymały na wnętrze samochodu, gdzie w czasie upałów temperatura może przekraczać bezpieczną dla tego tworzywa wartość (zwłaszcza w przypadku bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne). Wtedy model trzeba będzie wykonać z ABSu, lub innego filamentu bardziej odpornego na wysoką temperaturę. Dlaczego od razu nie użyłem ABSu do druku? W przypadku drukarek z odkrytą przestrzenią roboczą praca z nim jest dość uciążliwa – łatwo o odklejenie wydruku od stołu lub o jego pęknięcie wskutek zmian temperatury otoczenia.

Podczas jednego z wydruków skorzystałem z pewnego nowego produktu – płytki GekonWeld, ułatwiającej druk z PLA i ABSu bez podgrzewanej platformy roboczej. Z płytką umieszczoną na platformie roboczej Prime’a eksperymentuję zupełnie od niedawna – w przypadku mniejszych przedmiotów póki co sprawdza się dość dobrze. Z drukiem organizera było nieco pod górkę, ale wykonałem jeszcze za mało prób żeby powiedzieć coś więcej. Temat zostawiam na osobny artykuł.

organizer-samochodowy-26

Pomijając defekty na wydrukach testowych, związane z dużą prędkością pracy drukarki, jedna rzecz na końcowej wersji organizera wyszła dość słabo – powierzchnia wyciętej w modelu czaszki. Póki co trudno mi powiedzieć, skąd wynikają jej zniekształcenia. Ścianki w miejscu tego wycięcia mają grubość jednego milimetra, i możliwe, że gdyby były grubsze, to drukarce udałoby się je wykonać w gładszy sposób.

organizer-samochodowy-25

Efekt końcowy

Umieszczenie pudełka na notes oraz organizera na drobiazgi pozwoliło ograniczyć nieco bałagan w samochodzie (zapewne do czasu :)). Jak zwykle przy takich projektach, po pierwszych tygodniach zapewne okaże się, na ile korzystanie z nich jest wygodne i czy są potrzebne jakieś dodatkowe poprawki.

organizer-samochodowy-04

Update: Pliki źródłowe Cubify Design oraz STLki (bez znaczka Luka Bandita) są do ściągnięcia z Thingiverse. Można je bezpośrednio wydrukować lub wykorzystać jako bazę do własnego projektu organizera.

O autorze
Avatar
ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mscichu
Mscichu
8 lat temu

Co do nierówności druku to zobacz w repetier host czy ścieżki mają taką samą średnicę. Miałem podobnie dla cienkich ścianek.

Krzysztof Matusiewicz
Krzysztof Matusiewicz
8 lat temu
Reply to  Mscichu

Dzięki! Jeśli będę drukował jeszcze raz ten model to zwrócę uwagę.

arek
arek
7 lat temu

Czy można by było wykonać coś podobnego tylko na potrzeby zamontowania radia CB ??

Krzysztof Matusiewicz
Krzysztof Matusiewicz
7 lat temu
Reply to  arek

Technicznie nie powinno być problemu, chociaż w zależności od wymiarów takiego elementu i pola roboczego drukarki może być konieczne wydrukowanie go w kilku częściach (do późniejszego połączenia / sklejenia).

arek
arek
7 lat temu

jak mogę sie z Panem skontaktować meil jakiś może albo gg dokładnie bym wytłumaczył
Dziekuje za odzew

MichalGajda
8 lat temu

Z daleka czacha wygląda spoko ;)