Platforma 3DEXPERIENCE pomaga w stworzeniu nowego projektu katamaranu w 18 miesięcy

Kategoria: Programy i strony www 08 cze 2017

Groupama Team France – jeden z pięciu pretendentów startujących w tegorocznym, 35. wyścigu America’s Cup wykorzystał rozwiązanie branżowe – „Designed for Sea” od Dassault Systèmes, do projektowania oraz symulacji lekkiego i wyróżniającego się najlepszymi parametrami katamaranu wyścigowego, którego konstrukcja jest zgodna z restrykcyjnymi wymaganiami konkursowymi.

W trakcie osiemnastomiesięcznych przygotowań do startu w America’s Cup, członkowie zespołu musieli zaprojektować, zbudować i przetestować swój katamaran. Łodzie zgłoszone do wyścigu muszą spełniać ściśle określone w regulaminie wymagania odnoszące się w szczególności do kadłuba, pływaków oraz elementów poprzecznych konstrukcji, jak również ilości materiałów wykorzystanych do budowy katamaranu. Długość łodzi nie może przekraczać 15 metrów. Dodatkowo, zgodnie z zasadami wyścigu, łodzie nie mogły być testowane w wodzie do 26 grudnia 2016 roku.

Rozwiązanie branżowe „Designed for Sea”, działające w oparciu o platformę 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes, umożliwiło załodze wirtualne zaprojektowanie, symulację i optymalizację parametrów katamaranu takich jak waga, osiągi, stabilność, siła i bezpieczeństwo. Proces odbywał się w warunkach współdzielonego, cyfrowego środowiska projektowego i był możliwy do przeprowadzenia jeszcze zanim rozpoczął się etap konstrukcyjny. Od października 2015 roku zespół Groupama Team France miał dostęp do wspólnego źródła danych, a także całkowicie z nim zintegrowanych aplikacji. W efekcie umożliwiło to uproszczenie i przyspieszenie budowy łodzi, a także znacznie usprawniło komunikację pomiędzy 30-osobowym zespołem projektowym, załogą oraz zewnętrznymi partnerami.

Bezproblemowa integracja w ramach platformy 3DEXPERIENCE dotyczyła również danych pochodzących z programu SOLIDWORKS także rozwijanego przez Dassault Systèmes. Okazało się to dużym ułatwieniem dla członków załogi, ponieważ w poprzednich projektach korzystali już z SOLIDWORKSA i mogli bezproblemowo przenieść wybrane elementy do nowego środowiska.

Platforma 3DEXPERIENCE łączy w sobie aplikacje wykorzystywane do projektowania, symulacji oraz produkcji. Umożliwia także współpracę z istniejącymi już ekosystemami w realizowaniu złożonych konstrukcji.

Źródło: www.3ds.com

O autorze
Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu i Business Development Manager w CD3D Sp. z o.o. Od stycznia 2013 roku związany z branżą druku 3D.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments