Manicure drukowanych 3D dłoni z wykorzystaniem lakierów hybrydowych

Kategoria: Projekty 3D 20 lip 2017

Głównym założeniem projektu e-Nable, jest dążenie do tego aby niepełnosprawność nie była przeszkodą do czerpania przez najmłodszych radości z dzieciństwa. Minimalizując ilość ograniczeń z jakimi muszą się borykać niepełnosprawne dzieciaki, wolontariusze e-Nable ciągle pracując nad nowymi rozwiązaniami i udogodnieniami. Realizowany niedawno projekt, rozpoczęty z inicjatywy wolontariuszki Uli Skowornek, bazował na realizacji marzenia jednej z właścicielek drukowanej przestrzennie dłoni – posiadania kolorowych paznokci.

Dostosowanie drukowanych dłoni dzieci w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu przypominały o ich odmienności jest niezwykle ważne w czasie realizacji projektów w ramach e-Nable. “Paznokcie” na sztucznej dłoni musiały wyglądać jak najbardziej realistycznie – jak najdokładniej imitować te na zdrowej ręce. Nie wystarczyło zatem użycie kolorowego lakieru, ale chodziło o stworzenie struktury zastępującej płytkę i anatomiczny kształt paznokci.

Spośród wielu materiałów i techniki wykonywania manicure najodpowiedniejsza okazała się  popularna ostatnimi czasy metoda nakładania lakierów hybrydowych, utwardzanych lampą światła UV. Do przygotowania przygotowania “hybryd” wykorzystano:

  • pilnik (ewentualnie mini szlifierka- dremel),
  • lampa UV o właściwej mocy,
  • lakiery hybrydowe: baza hybrydy (tzw. base coat) i nawierzchniowa hybryda (tzw. top coat),
  • zmywacz do paznokci (nie zawierający acetonu).

Proces wytworzenia paznokci składał się z następujących etapów:

1. Dokładne wygładzenie pilnikiem bruzd w miejscu, w którym mają zostać nałożone zostały warstwy lakieru- im gładsza powierzchnia, tym prościej przebiegają kolejne etapy procesu. Ważne było, aby wypolerować dłoń w taki sposób, aby charakterystyczne dla technologii FDM były jak najmniej widoczne.

2. Przygotowane miejsca należało przemyć specjalnym preparatem, odtłuszczając i oczyszczając tym samym z drobin filamentu. Niechciane kawałki plastiku po utwardzeniu pod lakierem hybrydowym będą niemożliwe do usunięcia.

3. Następnie nałożone zostały kolejno: lakier bazowy oraz nawierzchniowy. Każda z nich utrwalona została przy zastosowaniu lampy UV a następnie przemyta zmywaczem do paznokci niezawierającego acetonu. Jeśli chodzi o warstwę koloru (standardowo stosowana pomiędzy bazą a warstwą utrwalającą) została ona celowo pominięta, dla zapewnienia możliwości zmiany koloru oraz wzoru na paznokciach.

Twórcy nie chcąc ograniczać wyobraźni posiadaczki drukowanej 3D dłoni, pozwolili jej na dowolne zmiany kolorów jej nowych paznokci. Zdecydowano się tu na zastosowanie klasycznych lakierów do paznokci, które można dużo prościej zmywać, zmieniać i ozdabiać.

Wydruki zostały również ozdobione samoprzylepnymi cyrkoniami, nadając im niepowtarzalny charakter,  pozwalając poczuć się posiadaczkom drukowanych przestrzennie dłoni wyjątkowo.

Ten prosty sposób personalizowania drukowanych przestrzennie dłoni pozwala dzieciom na dużo łatwiejsze przywyknięcie do nowej sytuacji, w jakiej są stawiane. Dopasowanie wyglądu wydruków do ich indywidualnych upodobań może całkowicie zmienić ich stosunek do nowej  dłoni, traktując ją jako integralną część ciała.

O autorze
Magda Przychodniak

Przyszła inżynier Inżynierii Biomedycznej, śledząca najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie. Zaangażowana w życie koła naukowego zajmującego się budową biodrukarki 3D.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments