RC-Benchy – zdalnie sterowana, pływająca łódka 3DBenchy

Kategoria: Projekty 3D 11 lip 2017

Jedno można dziś śmiało powiedzieć – świat niskobudżetowego druku 3D nie byłby tym samym, gdyby nie 3DBenchy. Projekt małej, dziecięcej łódeczki służy od kilku lat za najważniejszy model testowy, determinujący z jednej strony możliwości tanich, desktopowych drukarek 3D, a z drugiej – umiejętności ich użytkowników. Mimo swojej olbrzymiej popularności 3DBenchy ma też niestety jedną, często pomijaną wadę – po zanurzeniu w wodzie nie pływa… Pewien pasjonat nowych technologii i domowego majsterkowania – Kims3Diy, wziął sobie to dość mocno do serca, tworząc pierwszy w historii model sterowanej radiem, pływającej łódki 3DBenchy.

RC-Benchy składa się z 10 elementów, które są dostępne do pobrania na Thingiverse. Kims3Diy wydrukował je z ABS z wypełnieniem na poziomie 25% przy pomocy dwóch RepRapów – klasycznej Prusy i3 i własnej konstrukcji (D-bot). Kadłub został sklejony tzw. sokiem z ABS (roztworem acetonu i kawałków filamentu ABS). Do klejenia części mających bezpośrednią styczność z wodą wykorzystał tradycyjny klej cyjanoakrylowy, ale rekomenduje użycie kleju epoksydowego, gdyż ten który użył okazał się nie dość szczelny.

W serwisie Instructables Kims3Diy zamieścił szczegółowy tutorial z montażu elektroniki, silników i modułu sterującego. Znajdziecie tam również listę potrzebnych części. Na poniższym video znajdziecie skróconą relację z montażu oraz film z dziewiczego rejsu RC-Benchy po rzece.

Źródło: www.instructables.com

O autorze
Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu i Business Development Manager w CD3D Sp. z o.o. Od stycznia 2013 roku związany z branżą druku 3D.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments