Simplify3D w wersji 4.0 – zobacz 10 najważniejszych nowości!

Kategoria: Programy i strony www 25 lip 2017

Simplify3D to jeden z najpopularniejszych slicerów, czyli programów służących do przygotowywania plików do druku 3D dla niskobudżetowych drukarek 3D typu FDM. Chociaż w przeciwieństwie do innych popularnych narzędzi tego typu jak CURA, Slic3r, czy KISSlicer jest płatny – cieszy się dużą renomą i jest wykorzystywany w wielu urządzeniach jako dedykowany program do cięcia modeli 3D. W Polsce z Simplify3D korzystają m.in. 3DGence, 3DKreator czy HBOT3D.

Dziś Simplify 3D udostępniło najnowszą odsłonę swojego oprogramowania w wersji 4.0. Chociaż wprowadzone zmiany trudno nazwać rewolucyjnymi, są one dość przydatne z punktu widzenia użytkownika.  Posiadacze płatnej licencji programu mogą dokonać bezpłatnej aktualizacji z poziomu strony internetowej producenta.

10 najważniejszych, nowych funkcjonalności Simplify 4.0:

1. Zmienne ustawienia drukowania


Wprowadzono możliwość dostosowania dowolnych ustawień w różnych fragmentach drukowanego modelu 3D. Oznacza to, że możemy podzielić dany obiekt np. na trzy części i ustawić różne poziomy wypełnienia, wysokości drukowanej warstwy, prędkości druku 3D lub nawet temperatury dla każdego z nich.

2. Nowa wersja interaktywnego podglądu drukowanego modelu

W nowym podglądzie wydruku 3D dodano więcej informacji na temat specyfiki określonego procesu jaki jest przeprowadzany na danej części model. Pomaga w weryfikacji poszczególnych ustawień.

3. Bezszwowe przejścia pomiędzy procesami

Zmieniając ustawienia dla różnych fragmentów modelu, program wygeneruje płynne przejścia pomiędzy nimi. Niezależnie od tego, czy zmienia się wysokość warstwy, czy wypełnienie, oprogramowanie zapewnia płynne przejście bez tworzenia charakterystycznych szwów.

4. Łatwe zarządzanie kilkoma wydrukami na platformie roboczej

 

W przypadku drukowania wielu modeli 3D na jednym stole roboczym, Simplify3D umożliwia łatwe porządkowanie procesów druku 3D za pomocą funkcji drag&drop. Pozwala to na ręczne ustawienie kolejności drukowania modeli, co może mieć duże znaczenie przy bardziej skomplikowanych projektach.

5. Drukowanie sekwencyjne

W przypadku drukowania dwóch lub więcej modeli 3D, istnieje możliwość ustawienia aby drukowały się one pojedynczo jeden po drugim, a nie równocześnie.

6. Zmienna wielkość ekstruzji

Program automatycznie zwiększy ilość ekstrudowanego filamentu w zależności od kształtu i geometrii drukowanego detalu. Jest to przydatne w przypadku drobnych i cienkich elementów, gdzie pełne wypełnienie nie było wcześniej możliwe przy stałym poziomie ekstruzji filamentu.

7. Dynamiczne wypełnianie luk

Simplify3D będzie automatycznie zmieniać stopień wypełnienia specyficznych obszarów modelu tak, aby zwiększyć ich wytrzymałość i zmniejszyć podatność na łamanie lub pękanie. Innymi słowy, jeżeli domyślne procentowe wypełnienie sprawi, że gdzieś przy krawędziach modelu zostanie niewielka luka, program zmieni w tym fragmencie stopień wypełnienia i go zadrukuje.

8. Ulepszenie generowania fundamentów struktur podporowych

Struktury podporowe generowane bezpośrednio na powierzchni stołu roboczego drukarki 3D, będą budowane na mocniejszym, lepiej przylegającym fundamencie. Dodatkowo wprowadzono opcję generowania brimu dla supportów, co również w istotny sposób poprawi ich przyczepność.

9. Optymalizacja supportów drukowanych z rozpuszczalnych materiałów podporowych

Kolejna funkcjonalność jest dedykowana dla dwugłowicowych drukarek 3D, gdzie jedna głowica nakłada materiał budulcowy, a druga podporowy rozpuszczalny w wodzie lub limonenie. Zamiast generować podpory w całości z materiału supportowego (który zwykle jest dużo droższy od budulcowego), Simplify3D wygeneruje większość z materiału głównego, a supportowy wykorzysta tylko w miejscach, gdzie będzie miał on bezpośrednią styczność z modelem.

10. Optymalizacja raftu

Simplify3D w wersji 4.0 prezentuje zupełnie nową metodę generowania raftu, która z jednej strony zapewnia jego łatwiejsze odrywanie od modelu, a z drugiej oszczędności na czasie druku 3D, gdyż zoptymalizowano sposób jego drukowania.

Źródło: www.simplify3d.com

O autorze
Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu i Business Development Manager w CD3D Sp. z o.o. Od stycznia 2013 roku związany z branżą druku 3D.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments