Komputer osobisty wielkości karty kredytowej

Kategoria: Projekty 3D 06 sie 2017

Światy druku 3D i Raspberry Pi często stykają się ze sobą, czego efektem są narodziny różnych ciekawych i oryginalnych projektów. Pewien entuzjasta nowych technologii – NODE, wykorzystał Raspberry Pi i niskobudżetową drukarkę 3D do stworzenia przenośnego komputera osobistego rozmiarów karty kredytowej, o wysokości zaledwie 7 mm.

Do projektu użyto Raspberry Pi 3 (Model B), kosztujący nieco ponad 200,00 PLN. Aby zmniejszyć jego rozmiary, NODE usunął szereg elementów uniemożliwiających miniaturyzację – 4 porty USB, port Ethernet, port HDMI oraz 40 pinów. W ich miejsce zainstalował 3 porty Micro USB, które przylutował do płyty głównej. Środkowy port służy do zasilania Raspberry Pi, a dwa zewnętrzne do komunikacji lub podłączenia dodatkowej pamięci USB.

Obudowa została wydrukowana z czarnego ABS. Z jednej strony pokrywa ma ożebrowanie umożliwiające chłodzenie Raspberry Pi, a z drugiej odkryte wejście na dodatkową kartę Micro SD. Wymiary komputera po złożeniu to zaledwie 56 x 90 x 7 mm. Projekt jest udostępniony na licencji open-source. Modele do druku 3D są dostępne na GitHubie.

Chociaż Raspberry Pi 3, jakie zostało wykorzystane w projekcie nie jest najmniejszym jakie jest dostępne w sprzedaży (jest nim model Zero), to posiada wciąż swoje parametry techniczne jeśli chodzi o moc obliczeniową, będąc zarazem dużo mniejsze od oryginału.

Raspberry Pi jest niezmiernie popularną i niedrogą platformą, na bazie której można stworzyć niezliczone projekty. To mini komputer, który zrewolucjonizował amatorską elektronikę i elektrotechnikę, umożliwiając rzeszom pasjonatów i hobbystów tworzenie nieskończenie szerokiej gamy urządzeń i gadżetów w zaciszu domowym. Można śmiało powiedzieć, że jego wpływ na rozwój ruchu makerskiego i DIY był równie wielki jak pojawienie się Arduino i drukarek 3D typu RepRap. Jest dziś nieodzowną częścią każdego projektu elektronicznego lub robotycznego, prowadzonego w szkołach i FabLabach.

Źródło: www.n-o-d-e.net

O autorze
Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu i Business Development Manager w CD3D Sp. z o.o. Od stycznia 2013 roku związany z branżą druku 3D.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments