Projekt tygodnia – model Fiata Nuova 500

Kategoria: Projekty 3D 25 sie 2017

Tydzień temu dzięki technologii FDM, wykonaliśmy zestaw precyzyjnych uchwytów do szlifowania, przy pomocy których możemy obrabiać mechanicznie nasze wydruki, jak i modele wycinane ze sklejki na ploterze laserowym. Na ploterze właśnie wykonywać będziemy nasz dzisiejszy projekt. Tym razem nic użytecznego, ale za to cieszącego oko. Przygotujemy model kultowego Fiata Nuova 500.

Na początek trochę historii. Fiat 500 jest następcą produkowanego w latach 1936-1955 modelu Topolino. Po raz pierwszy pięćsetkę zaprezentowano w roku 1957. Jako, że nie tak dawno wznowiono produkcję tego kultowego samochodu, to miesiąc temu obchodziliśmy jego sześćdziesiąte urodziny. Pierwsza edycja 500 nie zachwycała osiągami, ale pamiętajmy, że były to lata 50-te, a model ten z założenia miał być dla każdego, czyli tak tani, jak to możliwe.

Nazwa modelu wywodzi się od pojemności skokowej jego dwucylindrowego silnika, który mógł poszczycić się oszałamiającymi 13,5 KM. Dopisek Nuova miał sygnalizować nowe otwarcie i bezpośrednią kontynuację tradycji Topolino, ale w nowej odsłonie. Tak jak Fiat 126P zmotoryzował Polskę, tak Fiat 500 uczynił to samo we Włoszech.

Na portalu Thingiverse, niejako przypadkiem, natrafiłem na ciekawy model 500, do wycięcia ze sklejki. Na wstępie pojawił się mały problem techniczny. Projekt przygotowany jest pod sklejkę o grubości 6 mm, a ja dysponowałem tylko taką o grubości 3 mm. Jako, że w projekcie nie uwzględniono żadnych łączeń na wypustki, wystarczyło więc cały rysunek wyciąć dwa razy. Jedynym minusem sytuacji był fakt, że czekało mnie dwa razy więcej klejenia.

Projekt wyciąłem z delikatnej sklejki topolowej. Moc lasera ustawiłem na 95%, a prędkość na 20 mm/s. Chcąc uniknąć ręcznego docinania krawędzi, każdą z formatek potraktowałem dwukrotnym przejazdem lasera. Całość zajęła kilkanaście minut.

Do łączenia poszczególnych elementów wykorzystałem klej typu „kropelka”, który sprawdził się w tym zadaniu idealnie. Po kilku minutach modele prezentował się następująco

Dla uzyskania nieco bardziej atrakcyjnego wyglądu nadałem nieco krągłości przedniej masce, oraz zeszlifowałem nieco nadpalenia po laserze, przez co efekt końcowy nabrał nieco „wintydżowego” stylu.

Źródło: www.wikipedia.org

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments