Projekt tygodnia – uchwyty do szlifowania precyzyjnego

Kategoria: Projekty 3D 18 sie 2017

W zeszłym tygodniu wykonywaliśmy miniaturowy dyspenser do taśmy klejącej. Dzisiaj nadal pozostajemy w świecie FDM i zajmiemy się równie użytecznym projektem. Wydrukujemy zestaw uchwytów do szlifowania precyzyjnego, który z pewnością przyda się zarówno do obróbki mechanicznej wydruków 3D, jak i wykańczania naszych przyszłych projektów, wykonanych na ploterze laserowym.

Na Thingiverse znalazłem bardzo ciekawy model uchwytu. Jest to wersja, którą możemy „kustomizować” zmieniając parametry długości, szerokości oraz wysokości. Z lenistwa wybrałem oczywiście gotowy zestaw czterech uchwytów, z których każdy był w innym rozmiarze. Każdy z modeli składa się z czterech obiektów: podstawy, docisku oraz dwóch śrub łączących te dwa elementy.

Wydruki wykonałem na drukarce 3DGence One. Dla większego urozmaicenia, poszczególne elementy wydrukowane zostały z różnych kolorów filamentów PLA. Podstawa to niebieski ArtFlex 3D, natomiast docisk i śruby, to kolejno żółty i czarny „no name”. Wszystko wykonane zostało na warstwie 0,2 mm z wypełnieniem 25-35 %. Dla zwiększenia powierzchni przyklejenia we wszystkich modelach zastosowałem kilkumilimetrowy brim oraz spryskałem stół jednym z preparatów adhezyjnych.

Wszystkie elementy gotowe, czas zabrać się za składanie. Niestety zarówno śrubom, jak i otworom trzeba było zaaplikować dodatkowe gwintowanie przy pomocy tradycyjnych śrub i nakrętek. Po tym zabiegu wszystko pasowało do siebie idealnie. Pozostało tylko dociąć odpowiednie fragmenty papieru ściernego, założyć go na podstawę uchwytu, naciągnąć i docisnąć za pomocą nakładki oraz śrub.

Efekt końcowy prezentuje się naprawdę przyzwoicie. Nasz projekt jest nie tylko ładny, ale też przede wszystkim solidny i wytrzymały. Za sprawą różnych wersji dostępnych rozmiarów, które dodatkowo możemy tworzyć sobie sami, jesteśmy w stanie stworzyć narzędzie, dzięki któremu będziemy mogli dotrzeć nawet do najbardziej niedostępnych zakamarków szlifowanego obiektu, przez co nasza praca zyska na efektywności.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments