Analizujemy jesienną wyprzedaż drukarek 3D na GearBest

Kategoria: Amatorskie drukarki 3D Wydarzenia 13 wrz 2017

Tak jak pisałem o tym w niedawnym artykule na łamach Centrum Druku 3D – Chińczycy sukcesywnie przejmują kontrolę nad rynkiem niskobudżetowych drukarek 3D, skierowanych do użytkowników indywidualnych. Nasze testy Tronxy X1 – super taniej drukarki 3D, na zakup której skusiliśmy się w zeszłym miesiącu na GearBest pokazują, że wbrew obiegowym opiniom (podsycanym przez kilka ostatnich lat przez nas samych…), urządzenia te wcale nie są tak słabe jak mogłoby się to wydawać. Kiedyś owszem – dziś jest to już całkiem funkcjonalny sprzęt.

Z początkiem września br. GearBest – jeden z czołowych sklepów internetowych z elektroniką i szerokim spektrum produktów konsumenckich, rozpoczął dużą akcję promocyjną. Nie ominęło to oczywiście drukarek 3D – niedawno otrzymałem reklamę z ofertą urządzeń w naprawdę niskich cenach, co w porównaniu do ich parametrów technicznych sprawia, że naprawdę zacząłem zastanawiać się nad zakupem wybranych modeli. Tu nie chodzi już o to, czy coś faktycznie potrzebujemy – biorąc pod uwagę np. ich obszary robocze i ceny w jakich są oferowane, zaczyna się postrzegać to jako jedyną w swoim rodzaju okazję!

Drukarki 3D, które są dostępne w promocji można zobaczyć tutaj. Wśród nich znajdziemy zarówno cieszące się dużą popularnością w Polsce urządzenia firmy Anet, jak również bardzo szeroką gamę produktów Tronxy. Szczególnie jedna z drukarek 3D tego producenta wzbudziła moje szczególne zainteresowanie…

Tronxy X5S

Źródło: www.gearbest.com

Mimo zmienionej konstrukcji, już na pierwszy rzut oka widać, że drukarka 3D jest wykonana z dokładnie tych samych komponentów, co Tronxy X1. Co niekoniecznie musi być dobrą wiadomością, gdyż X1 jest dość wiotkie i mało stabilne. Teoretycznie powyższa konstrukcja powinna w jakimś stopniu to zniwelować, ale nie należy oczekiwać zbyt precyzyjnych detali – szczególnie w osi Z. Skąd w takim razie moje zainteresowanie tym urządzeniem? Powody są dwa…

  • obszar roboczy: 33 x 33 x 44 cm !!!
  • cena: 1239,52 PLN brutto !!!

Ilość problemów przy tak dużym stole roboczym i takiej konstrukcji będzie wielka (teoretycznie musi być…). Ale za tą cenę aż żal nie spróbować przekonać się o tym na własnej skórze… Jakiś czas temu testowałem węgierskiego CraftBota XL o zbliżonym obszarze zadruku (30 x 25 x 44 cm), kosztującym 8 razy więcej niż X5S. Czy na pewno ta drukarka 3D jest aż 8 razy od niej gorsza…? Od kilku dni walczę z pokusą aby się o tym przekonać…?

TEVO Tornado

Źródło: www.gearbest.com

Kolejna wielkogabarytowa drukarka 3D, będąca przeskalowaną w osiach XYZ kopią Prusy i3. Jej obszar roboczy jest niewiele mniejszy od Tronxy X5S i wynosi 30 x 30 x 40 cm. TEVO jest producentem dość popularnej w Polsce drukarki 3D Tarantula (które również jest oferowane w promocji w cenie 849 PLN), z którą – jak słyszałem, są pewne problemy natury technicznej (podkreślam że to niepotwierdzone, luźne opinie z rynku i internetu). Cena drukarki 3D to 1381 PLN – ok. 50 PLN rabatu z kodem promocyjnym (Tornado1).

Anycubic I3 MEGA

Źródło: www.gearbest.com

O ile w przypadku dwóch powyższych urządzeń dużym problemem może okazać się wiotkość konstrukcji, tutaj istnieje szansa, że nie będziemy musieli się tym martwić. Anycubic I3 MEGA sprawia wrażenie naprawdę solidnej konstrukcji, porównywalnej do masywnego Panowina F1. Producent twierdzi, że rama jest w pełni stalowa. Jej obszar roboczy powinien zadowolić większość hobbystów i amatorów, będąc na poziomie 21 cm w każdej z osi. Cena to 1278 PLN, ale z kodem promocyjnym (I3MEGA) otrzymujemy rabat w wysokości blisko 200 PLN.

Anet E10

Źródło: www.gearbest.com

Anet to obecnie jedna z najczęściej kupowanych w Polsce marek tanich, amatorskich drukarek 3D do samodzielnego montażu. E10 to przeskalowana wzdłuż i wszerz wersja popularnej A8 – jej obszar roboczy to 22 x 27 x 30 cm. Cena – zaledwie 956 PLN.

Tronxy X1

Na koniec opisywane na portalu Tronxy X1, które aktualnie kosztuje jeszcze mniej niż wtedy gdy je kupowałem – 449 PLN. Konstrukcja sprawdzona – ma swoje wady, ale cena je w pełni rekompensuje.

O czym należy pamiętać przy ewentualnym zakupie…?

Zanim rzucicie się do portfeli kupując powyższe lub inne drukarki 3D z oferty GearBest, oto kilka bardzo ważnych rzeczy, o których musicie zdać sobie sprawę i pamiętać:

  • wszystkie w/w urządzenia są sprzedawane w zestawach do samodzielnego montażu; o ile w przypadku Tronxy X1 mogę śmiało powiedzieć, że jest to dość proste i montaż nie powinien zająć dłużej jak kilka godzin, tak nie wiem jak wygląda to w przypadku pozostałych urządzeń? powinniśmy podchodzić do tego z należytym dystansem…
  • niektóre urządzenia są wysyłane z magazynów w UE, niektóre z Chin lub Hong Kongu – zwróćcie na to szczególną uwagę przy ewentualnym zamówieniu; wysyłka spoza UE może (choć nie musi…) wiązać się z dodatkowymi kosztami w postaci cła i VAT
  • dokonując zakupu kupujemy daną rzecz jako osoba fizyczna – nie firma; teoretycznie możemy spróbować “przemycić” dane firmy do faktury wystawianej przez GearBest, ale nie ryzykowałbym pokazywania jej potem w urzędzie skarbowym; GearBest to sklep typowo konsumencki.

Na koniec najważniejsze – te drukarki 3D są tanie, więc nie należy po nich oczekiwać jakości druku 3D jak w urządzeniach klasy Ultimakera 3. To urządzenia amatorskie – nie nadają się do profesjonalnego użytkowania. Należy o tym pamiętać i mieć tego świadomość.

Acha, promocja trwa do końca bieżącego tygodnia – w przyszłym (po 18 września 2017 r.) opisane w artykule ceny mogą ulec zmianie.

O autorze
Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu i Business Development Manager w CD3D Sp. z o.o. Od stycznia 2013 roku związany z branżą druku 3D.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Stary wk...
Stary wk...
6 lat temu

Tarantula [ciach], z którą – jak słyszałem, są pewne problemy natury technicznej (podkreślam że to
niepotwierdzone, luźne opinie z rynku i internetu). – A można coś więcej? Bo jestem świeżo, upieczonym posiadaczem i nie wiem na co mam zwracać szczególna uwagę.

Paweł Ślusarczyk
6 lat temu
Reply to  Stary wk...
Stary wk...
Stary wk...
6 lat temu

Tyle to ja wiem, bo to moje wypociny. Pozdrawiam.

Paweł Ślusarczyk
6 lat temu
Reply to  Stary wk...

Heh.. :-) To w ramach uzupełnienia dodam, że widziałem swego czasu jakieś dwa wątki na Reddit poświęcone Tarantuli oraz rozmawiałem z 3-4 osobami, które bądź to same są posiadaczem tej drukarki 3D, bądź opowiadały mi o perypetiach osób, które je mają. Generalnie opinie / charakterystyka problemów pokrywają się mniej więcej z Twoją relacją.