Projekt tygodnia – podświetlany regulator głośności

Kategoria: Projekty 3D 16 wrz 2017

W zeszłym tygodniu korzystając z plotera laserowego oraz sklejki topolowej, wykonaliśmy zestaw designerskich półmisków. Dzisiejszy projekt tygodnia będzie nieco bardziej skomplikowany, a przy pracach nad nim posłużymy się technologią FDM. Wykonamy podświetlany regulator głośności, który można podłączyć do komputera stacjonarnego lub laptopa.

Gotowy projekt znalazłem oczywiście na portalu Thingiverse. Jego autor wzorował się na identycznym urządzeniu, stworzonym przez twórcę popularnego kanału YouTube – DIY Perks. Całość prezentuje się bardzo efektownie, zwłaszcza przy zgaszonym świetle lub w lekkim półmroku.

Lista niezbędnych elementów:

  • filament w dwóch różnych kolorach, z których jeden powinien być transparentny,
  • 1 m kabla siedmiożyłowego,
  • 1 m kabla dwużyłowego,
  • przedłużacz jack,
  • gniazdo USB,
  • potencjometr logarytmiczny B500R,
  • rezystor 330 omh,
  • dioda LED.

W pierwszej kolejności najlepiej zacząć od druku 3D. W czasie oczekiwania na gotowy obiekt możemy zająć się przygotowaniem elementów elektronicznych. Wybrałem filament w kolorze czarnym, z którego wykonane zostało pokrętło regulatora oraz filament transparentny bezbarwny do przygotowania podświetlanej bazy. Oba elementy wydrukowałem na drukarce 3DGence One. Element górny drukujemy z dowolnym wypełnieniem, natomiast dolny ze stosunkowo niewielkim wypełnieniem, tak aby światło było rozproszone, ale dobrze widoczne.

W tym samym momencie łączymy ze sobą elementy elektroniki. Do jednego końca przewodu siedmiożyłowego przylutowujemy potencjometr oraz diodę LED.

Na drugim końcu kabla przylutowujemy końce przeciętego przedłużacza jack, tak aby uzyskać i gniazdko i wtyczkę. W celu identyfikacji odpowiednich przewodów możemy posłużyć się multimetrem.

Do pozostałych dwóch żył lutujemy kabel dwużyłowy, na którego końcu mocujemy rezystor oraz gniazdo USB. Wszystkie łączenia zabezpieczamy koszulkami termokurczliwymi oraz taśmą izolacyjną.

W dolnej części pokrętła (baza), za pomocą rozgrzanego grota lutownicy wykonujemy otwór, w który wsuwamy diodę, po czym przy pomocy kleju na gorąco osadzamy potencjometr we właściwym miejscu.

Na koniec mocujemy czarne pokrętło do gałki potencjometru.

Czas sprawdzić jak prezentuje się efekt naszej pracy. Wtyczkę jack podłączamy do wyjścia audio w naszym komputerze, a wtyczkę USB podłączamy do gniazda…USB, do gniazda jack regulatora głośności podłączamy natomiast słuchawki lub głośniki. W komputerze ustawiamy głośność na wartość maksymalną i za pomocą pokrętła możemy od teraz regulować intensywność wydobywającego się z niego dźwięku.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments