Projekt tygodnia – uchwyt na skaner 3D

Kategoria: Projekty 3D 30 wrz 2017

W zeszłym tygodniu, przy pomocy plotera laserowego, zrobiliśmy latarenkę na świeczkę-podgrzewacz. Dzisiaj korzystając z technologii FDM wykonamy uchwyt do skanera 3D, który w znaczny sposób ułatwi nam przechwytywanie obrazu 3D.

Nie da się ukryć, że dzisiejszy projekt tygodnia jest nieco niszowy i skierowany do bardzo wąskiego grona odbiorców, czyli na przykład dla mnie. W dobie szeroko dostępnych aplikacji do skanowania 3D, których używać można na niemal dowolnym smartfonie, mało kto zdecyduje się na zakup dedykowanego skanera (niemal) tej (samej) klasy. Z drugiej jednak strony, pomimo obecnej sytuacji rynkowej, tanie skanery 3D nadal się pojawiają. Nie tak dawno swoją premierę miał chociażby SENSE 2, urządzenie od 3D Systems, będące następcą skanera SENSE, do którego to uchwyt będziemy dzisiaj wykonywać.

Problem z ręcznymi skanerami 3D jest taki, ze pomimo że są dość poręczne i dobrze leżą w dłoni, to niestety wymuszają konieczność trzymania laptopa w drugiej ręce. Niestety nie możemy posłużyć się w tym wypadku żadnym przedłużaczem kabla USB, ponieważ skanowany obiekt musimy cały czas obserwować na ekranie. Duży obiekt do skanowania połączony z kilkukilogramowym laptopem sprawia, że z każdym nieudanym skanem nasza frustracja i zmęczenie narasta. Idealnym rozwiązaniem jest więc wykonanie uchwytu, który odciąży nas nieco podczas wykonywania tych czynności.

Na portalu Thingiverse bez problemu znajdziemy kilka ciekawych uchwytów, spośród których wybrałem ten zawieszany na ekranie laptopa. Składa się on czterech elementów: dwóch połówek ramki, w której zamykamy skaner, wieszaka oraz łącznika pomiędzy tymi elementami. Wszystko wydrukowałem na drukarce 3D GATE z czarnego PLA „no name”. Dla przyspieszenia procesu drukowania wykonałem go na warstwie 0,3 mm przez co niektóre fragmenty wieszaka wyszły nieco gorzej, ale nie ma to żadnego wpływu na jego funkcjonalność.

Połówki ramki łączą się ze sobą za pomocą kołów i otworów na nie. Nie obyło się więc jednak bez konieczności lekkiego rozwiercenia otworów.

Obudowa jest idealnie dopasowana do „anatomii” skanera. Posiada wszystkie niezbędne otwory i zagłębienia.

Przed założeniem górnej połówki, montujemy łącznik, który umożliwia ustawianie skanera pod dowolnie wybranym kątem.

Wystające w łącznika bolce wsuwamy w otwory wieszaka. Tutaj też nie obyło się bez lekkiego szlifowania.

Całość zakładamy na zewnętrzną część klapy laptopa, dzięki czemu uzyskujemy pełnię swobody ruchów, manewrując tylko i wyłącznie trzymanym pewnie w obu dłoniach komputerem.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments