Projekt tygodnia – zestaw akcesoriów do szlifierki precyzyjnej typu Dremel

Kategoria: Projekty 3D 01 wrz 2017

W ubiegłym tygodniu, przy pomocy plotera laserowego, wykonaliśmy model Fiata „Nuova” 500. Dzisiaj wracamy do technologii FDM i podobnie jak dwa tygodnie temu zrobimy coś naprawdę przydatnego, z czego skorzysta każdy domowy majsterkowicz, posiadający szlifierkę precyzyjną typu Dremel. Wykonamy zestaw kilku akcesoriów, które ułatwią nam pracę tym narzędziem.

Mini szlifierka precyzyjna znajduje się na wyposażeniu niejednego użytkownika drukarki 3D. Nie ma tutaj większego znaczenia, czy jest to kosztujący kilkaset złotych oryginalny Dremel, czy kupiona na promocji w markecie kopia – obie wersje sprawdzą się idealnie we wszelkiego rodzaju obróbkach mechanicznych wydruków 3D.

Część tego typu urządzeń posiada na wyposażeniu wałek giętki, pozwalający na jeszcze bardziej precyzyjne operowanie jedną z założonych końcówek. Na portalu Thingiverse znajdziemy jednak masę akcesoriów, które pozwolą nam przyjemniejszą pracę lub przekształcenie naszej szlifierki w zupełnie inne urządzenie. Dzisiaj zaprezentuję kilka ciekawszych rozwiązań. Wszystkie modele drukowałem na drukarce 3DGence One z zalegającego na regale filamentu PLA bliżej nieokreślonej produkcji.

Pierwszym gadżetem jest mała, ale robiąca „niezła robotę” turbinka. Pełni ona podwójną funkcję i przy wszelkiego rodzaju pracach spisuje się wyśmienicie. Zakładamy ją na uchwyt mocujący końcówki szlifierki. Jej zadaniem jest chłodzenie tworzywa nad którym pracujemy, a jednocześnie oczyszczanie pola widzenia, poprzez zdmuchiwanie wszystkich pojawiających się trocin.

Kolejne akcesorium to uchwyt dzięki, któremu mocujemy „dremela” w pozycji poziomej, przekształcając go na przykład w trajzegę, krajzegę, cyrkularkę, czy jakkolwiek inaczej nazywa się to w którymkolwiek regionie Polski. W tym wypadku bardzo ważne jest prawidłowe umieszczenie szlifierki w uchwycie, tak aby jej nie przegrzać poprzez zasłonięcie któregoś z otworów wentylacyjnych.

Na koniec pozostawiłem najciekawsze narzędzie. Wymaga też ono zdecydowanie więcej drukowania oraz dodatkowych elementów, w postaci śrubek, nakrętek oraz wałków liniowych lub prętów gwintowanych. Dzięki niemu szlifierkę przekształcimy w coś na kształt wiertarki stołowej. Ułożenie takie pozwala nam na bardzo precyzyjne wykonywanie wszelkiego rodzaju otworów, frezowanie oraz szlifowanie.

Załączona w projekcie paczka plików przygotowana jest dla szlifierki o mało popularnych gabarytach, dlatego konieczne jest dodrukowanie specjalnego adaptera. Całość składamy do kupy i po chwili możemy cieszyć się naprawdę porządnym upgradem naszej szlifierki, która zyskała w ten sposób drugie życie i wiele nowych, możliwych zastosowań.

Zachęcam do przejrzenia zasobów Thingiverse, gdzie natrafimy na wiele innych, przydatnych z indywidualnego punktu widzenia akcesoriów.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments