Wymiana kartridża z żywicą w The Form 2

Kategoria: Desktopowe drukarki 3D Poradniki 20 wrz 2017

Jak już wskazywałem na to kilkakrotnie podczas poprzednich artykułów poświęconych fotopolimerowej drukarce 3D The Form 2 – jest to naprawdę bardzo proste i banalne w obsłudze urządzenie. Niestety o ile sama konfiguracja, korzystanie z niej i drukowanie za jej pomocą modeli przestrzennych nie przedstawia najmniejszych problemów, o tyle sama specyfika pracy z żywicami światłoutwardzalnymi stanowi już pewne wyzwanie. W kolejnych artykułach będziemy się starali się to sukcesywnie przybliżać – póki co rozpoczynamy od rzeczy najprostszych, w postaci wymiany kartridża z żywicą.

W przeciwieństwie do wcześniejszego modelu The Form 1, “dwójka” jest pod wieloma rzeczami dużo bardziej zautomatyzowana. Jednym z obszarów automatyzacji jest napełnianie zbiornika żywicą, która dolewana jest na bieżąco z kartridża. Jest on mocowany z tyłu urządzenia i jest “spięty” z drukarką 3D, informując ją nie tylko jaki gatunek żywicy zawiera, lecz również jaka jest jej aktualna ilość oraz czy wystarczy jej na najbliższy wydruk 3D?

W dotychczasowych testach korzystaliśmy ze standardowej żywicy Formlabs – transparentnego CLEAR. Teraz postanowiliśmy trochę zmienić specyfikę pracy i przetestować żywicę elastyczną – FLEXIBLE. Jednak zanim przejdziemy dalej – przypominamy kilka kluczowych rzeczy:

  • żywice nie mogą być mieszane ze sobą – tym samym każda z nich musi być przechowywana w oddzielnym pojemniku, w którym zanurza się stół roboczy drukarki 3D (tzn. można je czyścić, ale z uwagi na ich relatywnie krótką żywotność oraz złożoność samego procesu czyszczenia, na dłuższą metę się to nie opłaca)
  • po zdjęciu pojemnika z żywicą, można jej w dalszym ciągu używać w przyszłości – oczywiście pojemnik musi być zamknięty (zobaczymy to za chwilę poniżej), a żywica być chroniona przed światłem oraz… nie może czekać na swoją kolejną szansę użycia dłużej jak kilka miesięcy (to nie rolka filamentu PLA, która może leżeć nieużywana przez dwa lata).

Przed rozpoczęciem wymiany kartridża z żywicą warto zaopatrzyć się w:

  • gumowe rękawiczki ochronne
  • alkohol izopropylowy – najlepiej w dozowniku dostarczanym przez Formlabs z drukarką 3D
  • chusteczki higieniczne lub ręczniki papierowe
  • chusteczki dostarczane przez Formlabs.

Zaczynamy!

W pierwszej kolejności zamykamy kartridż z żywicą. Klikamy po prostu przycisk na jego górze.

Kartridż wysuwamy z drukarki 3D…

…a następnie obracamy go i wycieramy resztkę żywicy z miejsca, przez które jest ona wlewana do zbiornika w drukarce 3D. Używamy do tego chusteczki nasączonej niewielką ilością alkoholu izopropylowego.

Odkładamy kartridż do szafki (o ile jest w nim jeszcze żywica, którą możemy wykorzystać do drukowania?) – koniecznie w takie miejsce, gdzie nie będziemy zbyt często zaglądać i będzie zasłonięte przed światłem dziennym. Bierzemy się za pojemnik – wpierw zdejmujemy ramię czyszczące. Będziemy je mogli w przyszłości wykorzystać, więc musimy je również oczyścić z żywicy.

Wyciągamy sam pojemnik. Zanim to uczynimy, zasłaniamy ją czarną, plastykową osłoną. Żywicy nie wylewamy (wciąż będziemy mogli z niej korzystać w przyszłości). Odkładamy ją do równie zaciemnionego miejsca jak wcześniej sam kartridż.

Teraz czas na stół roboczy. Używając cały czas drukarki 3D nie musimy go czyścić lub przecierać z żywicy – o ile nie jest eksponowany na promieniowanie UV. Niestety wymieniając żywicę musimy już to zrobić. Procedura jest prosta – zdejmujemy go z ramienia drukarki 3D, odkładamy na dedykowany chwytak i wycieramy chusteczkami / ręcznikami papierowymi nasączonymi alkoholem. UWAGA! Na stole nie mogą pozostać żadne resztki papieru, gdyż zanieczyszczą one żywicę. Gdy wytrzemy stół, należy go przetrzeć chusteczkami Formlabs.

Odpakowujemy nowy pojemnik i kartridż z żywicą z folii. Żywica musi zostać wstrząśnięta przed otwarciem.

Montujemy z powrotem nowy, pusty pojemnik w drukarce 3D, a na nim dołączone do niego ramię czyszczące.

Z kartridża zdejmujemy zabezpieczenia. Zanim założymy go do drukarki 3D, należy delikatnie udrożnić kanalik z jego dołu – ten sam, który wycieraliśmy z resztek żywicy po jego zdjęciu. Warto o tym pamiętać, gdyż bez tego po założeniu kartridża żywica może nie płynąć do pojemnika.

Skończone. The Form 2 widzi nową żywicę.

Aby pojemnik został zalany, musimy wypuścić jakiś wydruk. Otwieramy PreForm i pamiętamy o zmianie żywicy na ekranie powitalnym! Program spyta nas o wersję żywicy – sprawdzimy to na naklejce na kartridżu.

Teraz wystarczy tylko wgrać i pociąć model oraz wysłać go do drukarki 3D (najlepiej przez WiFi). W kolejnym artykule pokażemy nam jak wyszedł nam poniższy model oraz jak usuwaliśmy z niego podpory…?

 

O autorze
Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu i Business Development Manager w CD3D Sp. z o.o. Od stycznia 2013 roku związany z branżą druku 3D.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments