Projekt tygodnia – gadżety na Halloween

Kategoria: Projekty 3D 28 paź 2017

W zeszłym tygodniu, przy pomocy plotera laserowego, wykonaliśmy projekt zegara na podstawce. Dzisiaj, korzystając z technologii fotopolimerowej oraz FDM, przygotujemy zestaw ozdobnych gadżetów na Halloween.

Halloween to staropolski, przedchrześcijański obrzęd zaduszny, od wieków kultywowany nie tylko na terenach polskich, ale też na terenach Białorusi, Rosji i Ukrainy. Jego istotą jest obcowanie ze zmarłymi, poprzez nawiązanie kontaktu z ich duszami, okresowo powracającymi do miejsc z którymi związani byli za życia*. Pomimo upływu lat tradycja ta jest nadal kultywowana i za sprawą edukacji wczesnoszkolnej zakorzeniana w naszej świadomości już od najmłodszych lat.

Jako, że tradycję trzeba utrzymywać wykonamy dzisiaj zestaw trzech gadżetów-atrybutów bezsprzecznie kojarzących się z nadchodzącym świętem. Pierwszym modelem będzie ażurowa czaszka, którą wydrukujemy w technologii fotopolimerowej, przy pomocy drukarki Liquid Crystal 10. Jako budulca użyjemy żywicy Hard Cream, która charakteryzuje się wysokim stopniem twardości. Model wykonamy na warstwie 100 mikrometrów.

Po wydruku model myjemy w wodzie z dodatkiem detergentu, a następnie wystawiamy na działanie promieni słonecznych, lampki biurkowej lub lampy UV. Początkowo żółta żywica zmienia wówczas kolor na szary, który stopniowo jaśniejąc, przechodzi w docelowy kolor kremowy.

Kolejny projekt to bardzo prosty do wykonania model ducha, który wydrukujemy przy pomocy technologii FDM. Dla uzyskania ciekawego efektu wykonałem go z filamentu PLA Nebula Glowing Yellow, który po naświetleniu świeci w ciemności. Model został dwukrotnie powiększony względem oryginału.

Początkowo biały perłowy…

…po zgaszeniu światła zaczyna “samoistnie świecić”.

Ostatnim modelem będzie lampion w kształcie halloweenowej dyni. Składa się on z podstawy, wieczka oraz ogonka. Wszystkie te elementy wydrukowałem w technologii FDM z ABS (dynia) oraz PLA (ogonek) produkcji ArtFlex3D. Ogonek posiada gwint, który wkręcamy w wieczko, dzięki czemu możemy go łatwo otwierać.

Gotowe modele prezentują się w następujący sposób i z pewnością będą stanowić atrakcyjną ozdobę każdego domu, czy też mieszkania.

*przytoczony opis ma charakter sarkastyczny i w rzeczywistości dotyczy obrzędu Dziadów (definicję zaczerpnięto z Wikipedii)

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
GieKa
GieKa
6 lat temu

Trza było wykonać jakiś “wzornik” do wycięcia w dyni czyli zęby i oczy. Wzornik który po dociśnięciu do dyni wytnie charakterystyczne zęby i oczy. Chyba taki plastik z wydruku 3D jest wystarczająco twardy?

Obudź_się_Polsko
Obudź_się_Polsko
6 lat temu

Z całym szacunkiem, ale muszę odnieść się do tych słów: “Halloween to staropolski, przedchrześcijański obrzęd zaduszny, od wieków kultywowany nie tylko na terenach polskich, ale też na terenach Białorusi, Rosji i Ukrainy”.
Prosiłbym aby nie pisać takich bredni! Jak lubię wasze posty na temat druku 3D, tak tego nie przełknę. Proponuje dokształcić się z etymologii słowa: “HALLOWEEN” jeśli uważacie się za wykształconych, mądrych i przekazujących wiedzę swoim czytelnikom ludzi. Jak to nazwaliście, nazwałeś “Pomimo upływu lat tradycja ta jest nadal kultywowana i za sprawą edukacji wczesnoszkolnej zakorzeniana w naszej świadomości już od najmłodszych lat”. Tradycja o której Ty piszesz, to tradycja czczenia demonów i szatana, powiązana z reminiscencja obrzędów celtyckiego druidycznego nowego roku. Zakorzeniana powinna być tradycja Święta Zmarłych i Dnia Zadusznych, a nie takie coś….

Łukasz Długosz
6 lat temu

Obudź_się_Komentatorze i przeczytaj coś więcej niż sam tytuł i wstęp. Już sama “gwiazdka” w pierwszym akapicie skłoniła by mnie, jako czytelnika, do niezwłocznego przeczytania jej wyjaśnienia.

...
...
6 lat temu

Oczywiście że widziałem tą gwiazdkę i przeczytałem cały artykuł “jeśli można go tak nazwać w tym przypadku”. Sęk w tym, że gwiazda postawiona dla zasady, nie zmienia tego przekazu, tylko wprowadza ludzi w błąd. Jeśli chcesz pisać w rzeczywistości, to dlaczego w taki sposób nie piszesz…? Jeśli chcesz pisać o obrzędzie dziadów, to pisz. Jeśli o Halloween, również, ale zwyczaje pogańskie takie jak dziady, nie są halloween. W definicji zaczerpniętej z Wikipedii, nie widzę, aby była jakakolwiek wzmianka na temat “staropolskiego Halloween”… również, nie używałbym w tym przypadku sformułowania Święto. Święto czego ?

FlameRunner
6 lat temu

Łukasz, good job! :D