Projekt tygodnia – gadżety na Halloween

Kategoria: Wydruki 3D 28 Paź 2017

W zeszłym tygodniu, przy pomocy plotera laserowego, wykonaliśmy projekt zegara na podstawce. Dzisiaj, korzystając z technologii fotopolimerowej oraz FDM, przygotujemy zestaw ozdobnych gadżetów na Halloween.

Halloween to staropolski, przedchrześcijański obrzęd zaduszny, od wieków kultywowany nie tylko na terenach polskich, ale też na terenach Białorusi, Rosji i Ukrainy. Jego istotą jest obcowanie ze zmarłymi, poprzez nawiązanie kontaktu z ich duszami, okresowo powracającymi do miejsc z którymi związani byli za życia*. Pomimo upływu lat tradycja ta jest nadal kultywowana i za sprawą edukacji wczesnoszkolnej zakorzeniana w naszej świadomości już od najmłodszych lat.

Jako, że tradycję trzeba utrzymywać wykonamy dzisiaj zestaw trzech gadżetów-atrybutów bezsprzecznie kojarzących się z nadchodzącym świętem. Pierwszym modelem będzie ażurowa czaszka, którą wydrukujemy w technologii fotopolimerowej, przy pomocy drukarki Liquid Crystal 10. Jako budulca użyjemy żywicy Hard Cream, która charakteryzuje się wysokim stopniem twardości. Model wykonamy na warstwie 100 mikrometrów.

Po wydruku model myjemy w wodzie z dodatkiem detergentu, a następnie wystawiamy na działanie promieni słonecznych, lampki biurkowej lub lampy UV. Początkowo żółta żywica zmienia wówczas kolor na szary, który stopniowo jaśniejąc, przechodzi w docelowy kolor kremowy.

Kolejny projekt to bardzo prosty do wykonania model ducha, który wydrukujemy przy pomocy technologii FDM. Dla uzyskania ciekawego efektu wykonałem go z filamentu PLA Nebula Glowing Yellow, który po naświetleniu świeci w ciemności. Model został dwukrotnie powiększony względem oryginału.

Początkowo biały perłowy…

…po zgaszeniu światła zaczyna “samoistnie świecić”.

Ostatnim modelem będzie lampion w kształcie halloweenowej dyni. Składa się on z podstawy, wieczka oraz ogonka. Wszystkie te elementy wydrukowałem w technologii FDM z ABS (dynia) oraz PLA (ogonek) produkcji ArtFlex3D. Ogonek posiada gwint, który wkręcamy w wieczko, dzięki czemu możemy go łatwo otwierać.

Gotowe modele prezentują się w następujący sposób i z pewnością będą stanowić atrakcyjną ozdobę każdego domu, czy też mieszkania.

*przytoczony opis ma charakter sarkastyczny i w rzeczywistości dotyczy obrzędu Dziadów (definicję zaczerpnięto z Wikipedii)

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

Ostatnie komentarze