Projekt tygodnia – podstawka pod tablet lub telefon

Kategoria: Projekty 3D 07 paź 2017

Tydzień temu, przy pomocy technologii FDM, wykonaliśmy praktyczny uchwyt na skaner 3D SENSE. Dzisiejszy projekt wykonamy korzystając z plotera laserowego. Będzie to stojak na tablet lub telefon.

Wszelkiego rodzaju podstawki i stojaki na urządzenia mobilne są niejako reliktami epoki początków dostępności tego typu urządzeń na rynku. W obecnych czasach odeszły one nieco w niełaskę, ale nadal cieszą się pewną popularnością zwłaszcza pośród pracowników biurowych.

Na portalu Thingiverse znajdziemy setki różnego rodzaju uchwytów oraz podstawek pod telefony i tablety. Większość z nich zaprojektowana została pod druk 3D, ale znajdziemy też kilka projektów przygotowanych pod wykonanie ich na ploterze laserowym.

Zdecydowałem się wybrać bardzo ciekawy model, który w zależności od tego jak go przeskalujemy może służyć zarówno jako podstawka pod tablet, jak i pod telefon. To co szczególnie mnie w nim urzekło to fakt, że wykonuje się go z jednego kawałka i nie wymaga składania z wielu elementów, a tym bardziej korzystania z kleju. Co więcej projekt ten pokazuje „wyższość” metody cięcia laserowego nad drukiem 3D w technologii FDM. W ciągu zaledwie kilku-kilkunastu minut wykonamy bowiem w pełni funkcjonalny model trójwymiarowy.

Podstawka została zaprojektowana tak, aby w miejscach, w których musimy ją wygiąć była jak najbardziej elastyczna. W tym celu umieszczono tam serię specjalnych nacięć w postaci naprzemiennie ułożonych prostokątów. Technika ta pozwala z tworzywa teoretycznie w żaden sposób nie kojarzącego się z giętkością tworzyć elementy, które swobodnie wyginają się w dowolnym kierunku pod bardzo ostrym kątem.

Do wykonania podstawki postanowiłem wykorzystać sklejkę brzozową, ponieważ nie jest ona tak bardzo krucha, jak sklejka topolowa. Z drugiej jednak strony jest dość twarda, przez co moc lasera musiałem ustawić na 95%, a ilość powtórzeń (dla pewności) na trzy.

Jak widać po wycięciu oraz usunięciu zbędnych elementów poszczególne fragmenty podstawki są bardzo elastyczne.

W pierwszej kolejności podnosimy „plecki” stojaka, a następnie podpieramy je specjalną podstawką.

W kolejnym kroku unosimy lekko przednią część i podpieramy ją dwoma specjalnie przygotowanymi elementami w kształcie widełek. Element ten zabezpiecza telefon lub tablet przed zsunięciem się do przodu.

Jest to ostatni etap pracy jaki musimy włożyć w wykonanie tej prostej i szybkiej do wykonania podstawki. Całość prezentuje się naprawdę bardzo interesująco. Dla lepszego efektu sklejkę możemy również pomalować w preferowanym przez nas kolorze.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments