Projekt tygodnia – zegar

Kategoria: Projekty 3D 21 paź 2017

Tydzień temu, przy pomocy technologii FDM, wykonaliśmy zestaw przydatnych w każdej kuchni spinek, wsuwek oraz klipsów do przechowywania żywności. W tym tygodniu za pomocą plotera laserowego zrobimy prosty zegar stojący.

Na portalu Thingiverse znajdziemy całkiem sporo projektów zegarów przygotowanych pod frezowanie lub wycinanie laserem. Większość z nich to modele zegarów ściennych. Ja jednak wolałem zegar, który można postawić na regale, wybrałem więc projekt zegara z podstawką. Co ciekawe jest to zegar przygotowany w celach edukacyjnych, dla dzieci, musiałem go więc leciutko zmodyfikować zarówno pod kątem późniejszego zamocowania na nim mechanizmu, jak i dostosowania do wycinania ze sklejki o grubości 3 mm.

Do wykonania zegara wybrałem twardszą i solidniejszą sklejkę brzozową. W pierwszej kolejności wykonałem grawer cyfr oraz znaczników minut i godzin. W tym celu ustawiłem moc pracy lasera na 40%. Następnie, zwiększając moc na 95% wyciąłem obrys tarczy, podstawy i podpórek. Dla pewności, że nie będę musiał docinać nic ręcznie całość cięcia powtórzyłem dwukrotnie.

Kolejny etap to sklejenie wszystkich elementów w całość. Tym razem posłużyłem się typowym, szybkoschnącym klejem do drewna. Nadmiar kleju w widocznych miejscach usunąłem na świeżo przy pomocy ręcznika papierowego, a następnie odstawiłem całość na kilka minut do wstępnego wyschnięcia.

Czas na mechanizm zegara. Można go kupić na znanym portalu aukcyjnym, za jedyne pięć złotych. Dodatkowo mamy możliwość wybrania dowolnego kształtu, długości oraz koloru wskazówek. Jego montaż jest naprawdę banalny. Bezpośrednio na mechanizm nakładamy gumową podkładkę, a następnie gwint „przewlekamy” przez otwór w tarczy zegara i przykręcamy za pomocą nakrętki.

Na koniec pozostało tylko zamontować wskazówki. Zaczynamy od godzinowej, następnie zakładamy wskazówkę minutową, a w ostatniej kolejności zamykamy całość wskazówką sekundową. Montujemy baterię AA i ustawiamy prawidłową godzinę. Całość jest już gotowa.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments