Projekt tygodnia – okładka na czytnik książek

Kategoria: Wydruki 3D 19 Lis 2017

Tydzień temu, przy pomocy technologii FDM, wykonaliśmy dwa, inspirowane postaciami z gier wideo, uchwyty na papier toaletowy. Dzisiaj, korzystając z plotera laserowego, zrobimy okładkę ochronną na czytnik książek.

Czytnik książek – dla jednych profanacja czytelnictwa, a dla drugich przede wszystkim wygoda, nie ma więc większego sensu rozwodzić się nad tym, która grupa ma rację, każdy czyta na tym, na czym mu wygodniej lub nie czyta wcale. Prawda jest jednak taka, że rynek podąża za potrzebami klientów i wraz z rozkwitem e-czytelnictwa nastąpił rozkwit księgarni z ebookami, w których możemy kupić praktycznie każdą nowowydaną pozycję. Co ciekawe dochodzi też coraz częściej do sytuacji, w których wersja cyfrowa wychodzi przed papierową.

Rodzajów czytników jest całkiem sporo, ale ja wykonam obudowę na jeden z popularniejszych na rynku czytnik marki Kindle. Na portalu Thingiverse bez problemu odnalazłem obudowę na posiadany przez siebie model. Do jego wykonania potrzebować będziemy:

  • sklejki topolowej o grubości 3 mm,
  • kleju do drewna,
  • wiertarki,
  • gumki,
  • pincety,
  • zszywacza,
  • pilnika.

W pierwszej kolejności, na ploterze laserowym, korzystając z pobranych plików, wycinamy elementy obudowy. Wszystkie cięcia powtórzyłem trzykrotnie z mocą lasera ustawioną na 95%.

W kolejnym kroku przygotowujemy narożniki pomiędzy którymi umieścimy nasz czytnik. Każdy z tych elementów składa się z trzech oddzielnych fragmentów, które musimy ze sobą skleić, układając je jeden na drugim.

Aby wszystkie krawędzie były równe, całość delikatnie szlifujemy, przy pomocy mini szlifierki…

…po czym przyklejamy w odpowiednim miejscu.

Czas na przygotowanie systemu zamykania okładki. W pierwszej kolejności, za pomocą wiertła 3 mm, wykonujemy dwa otwory w części, na której umieszczony będzie czytnik. Wszelkie powstałe zadziory usuwamy za pomocą pilnika.

Przez otwory przewlekamy gumkę (możemy pomóc sobie za pomocą pincety), a następnie oba jej końce zszywamy zszywaczem do papieru. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zszycie końców przy pomocy nici, ale nie w każdym warsztacie je znajdziemy.

Pomiędzy narożnikami umieszczamy nasz czytnik, zamykamy i zabezpieczamy gumką przed otwarciem.

Dzięki okładce możemy go teraz bezpiecznie nosić w plecaku lub torebce, bez ryzyka że ulegnie porysowaniu lub zniszczeniu.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

Ostatnie komentarze