Projekt tygodnia – pudełka do przechowywania drobiazgów

Kategoria: Projekty 3D 04 lis 2017

Tydzień temu, przy pomocy technologii fotopolimerowej oraz FDM, wykonaliśmy zestaw gadżetów związanych ze zwyczajem Halloween. Dzisiaj zrobimy kilka pudełek, które wykorzystać możemy do przechowywania wszelkiego rodzaju drobiazgów począwszy od biżuterii, a na wkrętach, śrubach, podkładkach i nakrętkach kończąc. W tym celu posłużymy się ploterem laserowym.

Pudełka do przechowywania są istotnym elementem każdego domu, mieszkania, warsztatu, czy pracowni. To dzięki nim jesteśmy w stanie zachować namiastki porządku i z reguły dzięki nim wiemy, gdzie powinniśmy się skierować szukając jakiegoś potrzebnego nam w danej chwili elementu. Najszybszą metodą do ich wykonania jest właśnie ploter laserowy. Przy jego pomocy, w ciągu zaledwie kilkunastu minut możemy wykonać ich co najmniej kilka.

Dwa wybrane przeze mnie na dzisiaj projekty różnią się od siebie od siebie diametralnie. Pierwszy z nich to bardzo elegancko prezentujące się pudełko zamykane, którego wygląd przemawia za wykorzystaniem go na przykład do przechowywania w nim drobnej biżuterii. Druga propozycja to pojemnik, który dzięki swojej budowie pozwala nam na budowę całego systemu pudełek ułożonych jeden na drugim i idealnie sprawdzi się do przechowywania elementów, do których chcemy mieć szybki dostęp.

Ponieważ pierwszy projekt bazuje na „elastyczności” sklejki, który nadajemy jej dzięki specjalnym nacięciom, to przy jego wykonaniu posłużyłem się bardziej wytrzymała sklejką brzozową o grubości 3 mm. Wszystkie cięcia wykonałem trzykrotnie na mocy lasera ustawionej na 95%. Tym sposobem otrzymałem trzy oddzielne elementy, które należy ze sobą skleić.

Do klejenia wykorzystałem szybkoschnący klej do drewna. Niewielką jego ilość należy nanieść na trzy krawędzie dwóch ścianek bocznych. Największą trudnością jest w tym projekcie założenie na boczki elementu, który stanowi pozostałe cztery ścianki pudełka. Znajdują się na nim cztery systemy nacięć, które podczas składania musimy dość mocno naciągnąć, tak aby wytrasować wszystkie umieszczone na nim zatrzaski.

Aby zobrazować „możliwości” drugiego typu pudełka wykonałem go w dwóch egzemplarzach. Tutaj duża wytrzymałość nie była wymagana, więc posłużyłem się tym razem sklejką topolową, wykorzystując takie same parametry cięcia. Pomimo, ze w tym projekcie znajduje się więcej elementów, to jego sklejanie jest o wiele prostsze.

Wszystkie stykające się ze sobą krawędzie smarujemy cienką warstwą kleju, a następnie składamy całość do kupy starając się uformować prawidłowy kształt. Dzięki małym otworom w podstawie oraz odpowiadającym im wypustkom na dłuższych bokach krawędzi pionowych wykonane pudełka możemy umieszczać jedno na drugim, dzięki czemu nie wykorzystując przesadnie dużej powierzchni biurka, czy regału, możemy zwiększać przestrzeń do przechowywania.

Oba projekty prezentują się w następujący sposób. Dla ciekawszego efektu możemy je również pomalować na preferowany przez nas kolor.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments