Projekt tygodnia – uchwyt na papier toaletowy dla gracza

Kategoria: Projekty 3D 11 lis 2017

Tydzień temu, przy pomocy plotera laserowego, wykonaliśmy zestaw praktycznych pudełek do przechowywania różnego rodzaju drobiazgów. Dzisiaj z pomocą technologii FDM wykonamy dwa modele uchwytów na… papier toaletowy, który ze względu na wkomponowane w nie postaci przypadną do gustu przede wszystkim graczom.

Prawdziwego gracza ciężko jest odciągnąć od konsoli/komputera, ale są w życiu takie sytuacje, w których nie ma wyjścia i trzeba na chwilę odłożyć pada, aby móc w skupieniu przemyśleć kolejne kroki w rozpracowywanej właśnie grze. Każde odcięcie od kontaktu z ulubioną produkcją jest dość stresujące, dobrze jest więc zapewnić sobie odpowiednie warunki otoczenia, w których będzie to jak najmniej bolesne. Inspirowany postaciami z popularnych gier wideo uchwyt na papier toaletowy może nam w tym pomóc.

Na portalu Thingiverse znajdziemy całkiem sporo projektów uchwytów na papier toaletowy. Tych, które by nas interesowały jest nieco mniej, ale też znajdziemy coś ciekawego. Moje dwie dzisiejsze propozycje to uchwyt inspirowany postacią kosmicznego najeźdźcy z gry Space Invaders oraz Boo z serii gier o Mario.

Zaczynamy od Space Invaders. Model jest naprawdę pokaźnych rozmiarów, przez co jego główny element został podzielony na dwie części, które ledwo zmieściły się na platformie roboczej 3D Gence One. Projekt ten wykonałem na warstwie 0,3 mm z filamentu PLA 3DColor w kolorze miedzi. Pomimo zapewnień Simplify3D, że całość będzie drukować się około 20 godzin, gotowy model zdjąłem z drukarki 3D po ponad dobie i to tylko dlatego, że zwiększyłem prędkość pracy drukarki o około 15%.

Dwa elementy bazowe możemy ze sobą skleić lub całość oddzielnie przykleić do ściany za pomocą mocnej taśmy dwustronnej, tak aby wyglądały jakby zostały sklejone. Pozostaje nam tylko nałożyć rolkę papieru na wydrukowany wcześniej kołek i całość włożyć w otwory trasujące.

Drugi projekt to moja propozycja dla graczy, który mają światłowstręt. Model duszka Boo wydrukowałem ze świecącego w ciemności PLA Nebula Glowing Yellow. Model składa się z trzech elementów: stelaża, części właściwej będącej jednocześnie zarysem postaci Boo oraz oczu, które wykonałem z PLA „no name”.

Kiedy wszystkie elementy były gotowe przyszedł czas na ich poskładanie. W pierwszej kolejności za pomocą kleju cyjanoakrylowego przyklejamy oczy, po czym, korzystając z zaprojektowanych w modelu kołków i otworów łączymy ze sobą stelaż i część właściwą. Całość zawieszamy na ścianie i zakładamy papier toaletowy, którego koniec wypuszczamy przez usta Boo.

Po zgaszeniu światła odnalezienie wiszącej na ścianie rolki nie powinno stanowić dużego wyzwania.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments