da Vinci Junior 2.0 MIX – unboxing i pierwsze wrażenia
Gdy w sierpniu br. opisywałem na łamach portalu supertanią drukarkę 3D da Vinci miniMaker tajwańskiego XYZPrinting wskazywałem, że niska cena urządzenia wcale nie musi być już równoznaczna z jej słabą jakością. Drukarka 3D w cenie zaledwie 1190,00 PLN brutto ma oczywiście swoje ograniczenia i zdecydowanie nie nadaje się do użytku komercyjnego i/lub profesjonalnego, niemniej jednak w swojej kategorii cenowej naprawdę trudno jej o konkurenta. Teraz mamy przyjemność przedstawić Wam odrobinę wyższy model urządzenia – da Vinci Junior 2.0 MIX, z unikalną funkcjonalnością mieszania kolorów.
XYZPrinting to wciąż lider sprzedaży drukarek 3D na świecie. W swoim portfolio posiada ponad 20 modeli urządzeń, wykorzystujących różne metody druku 3D. Najpopularniejszymi są oczywiście budżetowe drukarki 3D typu FDM / FFF, skierowane do użytkowników indywidualnych oraz sektora edukacyjnego, niemniej jednak w tym roku firma zaprezentowała urządzenia profesjonalne drukujące w technologiach binder jetting (druk 3D z proszków gipsowych w pełnym kolorze) oraz SLS (selektywne spiekanie sproszkowanych tworzyw sztucznych wiązką lasera). Dodając do tego fotopolimerowe drukarki 3D oraz pierwszą w historii drukarkę 3D typu FDM / FFF drukującą w pełnym kolorze, w efekcie otrzymujemy jedno z najszerszych ofert produktowych dostępnych na rynku.
da Vinci Junior 2.0 MIX to z jednej strony dość tradycyjna, desktopowa drukarka 3D, jednakże posiada pewną funkcjonalność, która czyni ją wyjątkową. Urządzenie jest wyposażone w jedną głowicę drukującą, lecz równocześnie w dwa ekstrudery na dwa niezależne filamenty, które mogą być mieszane podczas drukowania. Pozwala to na trzy rzeczy: tworzenie trzeciego koloru poprzez zmieszanie dwóch istniejących, tworzenie przejść tonalnych na wysokości drukowanego modelu, lub selektywne drukowanie określonych obszarów modelu danym kolorem.
Chociaż rozwiązanie to samo w sobie nie jest niczym nowym – od kilku lat wykorzystuje je holenderski Builder, jest to pierwszy przypadek wdrożenia tego typu funkcjonalności w tak tanim urządzeniu. Bowiem cena drukarki 3D jak zawsze w przypadku urządzeń XYZPrinting zadziwia… Jego koszt to zaledwie 2590,00 PLN brutto. Dzięki uprzejmości firmy AEMCA, która jest autoryzowanym dystrybutorem marki XYZPrinting w Polsce mamy przyjemność od kilku miesięcy testować to urządzenie. Oto jego oficjalny unboxing oraz tzw. “pierwsze wrażenia” z eksploatacji.
Unboxing
Drukarka 3D przychodzi do nas w brązowym kartonie. Urządzenie jest bardzo solidnie zapakowane i zabezpieczone styropianem. Oprócz samego urządzenia w zestawie otrzymujemy kable zasilające i USB do komunikacji, komplet najpotrzebniejszych narzędzi oraz dwie szpule filamentu (w naszym przypadku – czerwony i zielony).
Po zdjęciu folii zabezpieczającej, przystępujemy do usuwania wszystkich zabezpieczeń wewnątrz drukarki 3D. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku miniMakera, musimy dokładnie przejrzeć wszystkie komponenty, aby przez przypadek nie uruchomić drukarki 3D z jakąś blokadą wewnątrz…
Gdy wyjmiemy ze środka wszystkie tekturki i pianki zabezpieczające oraz odkleimy taśmy, przystępujemy do montażu ekstrudera.
To na początku może być nieco trudne, gdyż kable są na bardzo cienkiej taśmie i musimy je odpowiednio ułożyć względem obudowy. Powinny iść tak jak na poniższym zdjęciu:
Gdy to skończymy, drukarka 3D jest gotowa do pracy. W zestawie otrzymujemy arkusz taśmy malarskiej, którą powinniśmy nakleić na stół. Spróbowaliśmy tego, działa, jednakże z racji na to, że stół jest ze szkła, ostatecznie z niej zrezygnowaliśmy i używamy środka adhezyjnego (NeedIT).
Acha, nie zapomnijmy pobrać oprogramowania sterującego XYZware ze strony producenta.
Specyfikacja techniczna
da Vinci Junior 2.0 MIX posiada bardzo estetyczny design i fantastycznie prezentuje się na biurku. Komora robocza jest zamknięta – otwieramy ją z frontu, podnosząc przednią klapkę. Menu jest dość proste i intuicyjne. W drukarce 3D jest zawarta karta SD, jednakże komunikacja odbywa się głównie przez WiFi lub kabel USB.
Specyfikacja techniczna:
- technologia: FFF
- obszar roboczy: 15 x 15 x 15 cm
- liczba głowic drukujących: 1
- średnica głowicy drukującej: 0,4 mm
- średnica filamentu: 1,75 mm
- rodzaj materiału: PLA
- stół roboczy: szkło (stół nie jest podgrzewany).
Tak jak wspominałem powyżej, cena drukarki 3D to 2590,00 PLN brutto.
da Vinci Junior 2.0 MIX korzysta z własnego oprogramowania – XYZware, tego samego co m.in. miniMaker. Różnica to dodatkowy moduł do mieszania kolorów.
Niestety podobnie jak w przypadku miniMakera, tak i Junior 2.0 MIX korzysta wyłącznie z firmowych filamentów, zabezpieczonych chipem. Tak jak z jednej strony daje to szereg ciekawych możliwości – oprogramowanie automatycznie rozpoznaje kolor filamentów oraz informuje nas o jego aktualnym stanie, tak z drugiej jest droższe od potencjalnych zamienników. Teoretycznie w sieci są dostępne metody hackowania tego zabezpieczenia, ale jest to na tyle skomplikowane (i również płatne), że potrzeba naprawdę mnóstwo samozaparcia aby to osiągnąć…
Praca z drukarką 3D
Praca z da Vinci Junior 2.0 MIX jest banalna. W oprogramowaniu ustawiamy garść najważniejszych parametrów (wysokość warstwy, kolory, jakość wydruku etc.), tniemy model i wysyłamy go do drukarki 3D. Konfiguracja połączenia sieciowego przez moduł WiFi sprowadza się do wyszukania sieci lokalnej, po której ma nastąpić połączenie z komputerem i… połączenia komputera z drukarką 3D.
Do wyboru mamy trzy wysokości warstw, na których będziemy drukować: 0,2 / 0,3 / 0,4 mm.
Urządzenie jest wyposażone w automatyczną kalibrację, więc nie musimy nic ustawiać i regulować ręcznie. Ładowanie filamentu do głowicy drukującej to wybór stosownej opcji w menu drukarki 3D, załadowanie nitek filamentów do otworów przy ekstruderach i poczekanie aż proces się zakończy.
da Vinci Junior 3.0 MIX nie jest urządzeniem konsumenckim z nazwy – jest nim naprawdę. Z uruchomieniem drukarki 3D poradzi sobie nie tylko każdy przeciętny użytkownik, lecz również dziecko w wieku 8 lat wzwyż…
XYZware i kolorowanie wydruków 3D
Oprogramowanie sterujące XYZware zostało już wstępnie opisane w artykule prezentującym da Vinci miniMaker – tutaj skupię się wyłącznie na opcji kolorowania wydruków. Na chwilę obecną korzystaliśmy tylko i wyłącznie z opcji przejść tonalnych, ale w kolejnych artykułach opiszemy tą funkcjonalność bardziej szczegółowo.
Po uruchomieniu programu i wyborze drukarki 3D Junior 2.0 MIX, ukażą nam się dwie nowe ikony w prawym górnym rogu programu. Pierwsza służy do wyboru koloru powstałego ze zmieszania filamentów:
druga to ustawianie przejść tonalnych:
Tak jak wspomniałem powyżej, oprogramowanie automatycznie wykrywa jakie kolory filamentów są założone na drukarce 3D. W domyślnym ustawieniu tej opcji drukarka 3D wydrukuje nam dół modelu w kolorze zielonym, a górę w niebieskim. Jeżeli przesuniemy w prawym panelu granicę zmiany koloru, zmieni się to także na modelu. Aby zobaczyć zmiany, musimy kliknąć przycisk PREVIEW.
Aby ustawić przejście tonalne, klikamy w kwadracik przy granicy zmiany koloru i w przyborniku z kolorem zmieniamy barwę.
Efekt?
Jak to wygląda w praktyce?
Wydruki 3D
da Vinci Junior 2.0 MIX to urządzenie desktopowe, ale skierowane do amatorów. I mam tu na myśli nie osoby wywodzące się ze społeczności RepRap, których pasją jest modyfikowanie drukarek 3D i optymalizacja ich pracy, tylko ludzi chcących pobawić się urządzeniem i drukować za jego pomocą proste i nieskomplikowane modele przestrzenne. Właściwą grupą odbiorców tego urządzenia są te same osoby co miniMakera, czyli przede wszystkim dzieci oraz ich opiekunowie. Po Juniorze nie należy oczekiwać spektakularnych jakościowo wydruków – to drukarka 3D dedykowana prostym obiektom z Thingiverse, które dodatkowo można w ciekawy sposób pokolorować.
Struktury podporowe zdejmują się w prosty sposób, chociaż potrzeba nieco dodatkowej pracy aby przy bardziej skomplikowanych geometriach je dobrze oczyścić. Minimalna wysokość drukowanej warstwy to 0,2 mm, jednakże większość wydruków i tak będziemy wykonywać na warstwie 0,3 mm, gdyż drukarka 3D zapewnia wtedy najlepszy stosunek jakości do czasu pracy.
Przejścia tonalne nie zawsze wychodzą dobrze – wszystko zależy od tego jakie kolory będziemy łączyć oraz w którym miejscu dokonamy przejścia. W ustawieniach jest dostępna opcja ENABLE BLENDING ZONE, gdzie drukarka 3D wydrukuje dodatkową kolumnę, która poprawi jakość przejść tonalnych. Funkcję tą opiszemy dokładnie w kolejnych artykułach.
Podsumowanie
da Vinci Junior 2.0 MIX to doskonała drukarka 3D dla dzieci oraz uczniów szkół podstawowych. Bez problemu nauczą się obsługi urządzenia oraz wkroczą w świat druku 3D. Osoby poszukujące narzędzia do pracy powinny skupić się raczej na innych modelach drukarek 3D producenta – w szczególności na da Vinci PRO 1.0. Junior 2.0 MIX to mimo wszystko tylko i wyłącznie zabawka. Miksowanie kolorów z pewnością przysporzy sporo frajdy.