Projekt tygodnia – kalendarz

Kategoria: Projekty 3D 30 gru 2017

Tydzień temu, korzystając z plotera laserowego i druku 3D w technologii fotopolimerowej, wykonaliśmy ostatnią porcję ozdób choinkowych. W dzisiejszym projekcie tygodnia również posłużymy się ploterem laserowym, wykonując przesuwany kalendarz ścienny.

Boże Narodzenie już za nami, więc kończymy z projektami z cyklu świątecznego, odkładając je do najbliższej okazji. Przed nami jednak Sylwester, a zaraz po nim Nowy Rok. Nie można zacząć Nowego Roku bez nowego kalendarza. Dzisiaj wykonamy więc całoroczny kalendarz, który można zarówno powiesić na ścianie, jak również postawić na naszym biurku.

Jeśli chodzi o kalendarze to nie znajdziemy ich zbyt wiele na portalu Thingiverse. Trafiają się pojedyncze przypadki, ale z reguły są to egzemplarze, które straciły już na swojej aktualności. Znalazłem jednak ciekawy projekt, który zamieszczony został aż sześć lat temu, a mimo tego, korzystając z kilku zabiegów, możemy uczynić go aktualnym zarówno w tym, jak i w kolejnych latach.

Ze względu na brak niektórych czcionek, projekt wymagał kilku modyfikacji. Przede wszystkim, korzystając z programu ZWCAD+, wykonałem od nowa napisy nazw miesięcy oraz dni tygodnia, przy okazji zmieniłem zapis tak, aby tydzień rozpoczynał się od poniedziałku (poprawiłem to nieco później dlatego na zdjęciu poniżej tydzień zaczyna się jeszcze od niedzieli). Numerów dni nie zmieniałem, co nie do końca okazało się być trafionym pomysłem, ponieważ w efekcie wyszły one dość „koślawo”.

Kalendarz wykonamy ze sklejki topolowej o grubości 3 mm. Do projektu wykorzystamy dwa arkusze o wymiarach 200 x 300 mm. Pracę z ploterem rozpoczynamy od wykonania graweru. W tym celu ustawiamy moc lasera na około 40%, a prędkość jego przemieszczania na 250 mm/s.

Kolejnym krokiem jest wycięcie pożądanych kształtów. Moc lasera ustawiłem tym razem na 95%, a jego prędkość na 20 mm/s. Wykonałem też jeden przejazd powtarzający, aby mieć pewność, że nie będę musiał docinać niczego ręcznie.

W następnej kolejności musimy poskładać wszystko do kupy tak, aby można było swobodnie przesuwać planszę wskazującą dni tygodnia. Do tego celu potrzebne nam będą dwie śruby M3 oraz dwie nakrętki do nich. Zaczynamy od płytki z oznaczonymi dniami tygodnia. Przez dwa otwory przekładamy śruby, po czym zakładamy na nie płytkę ze specjalnym wycięciem, w którym będziemy później umieszczać plakietkę z nazwą miesiąca.

Całość przewlekamy przez otwory w planszy z okienkami na dni tygodnia, a następnie zakładamy trzy dystanse, które umożliwią nam swobodne przesuwanie planszy.

Na samym końcu zakładamy dwie ostatnie płytki (o kształcie identycznym, jak dwie pierwsze). Ponieważ dystanse okazały się zbyt długie, przeszlifowałem je lekko ręczną szlifierką precyzyjną. W ostatnim kroku skręcamy całość zakładając na śruby nakrętki.

Na początku każdego miesiąca wystarczy tylko ustawić prawidłowo pierwszy dzień oraz założyć plakietkę z odpowiednią nazwą miesiąca. W szczególnych przypadkach (na przykład w lutym) kilka ostatnich dni możemy zasłonić specjalnymi zaślepkami, które wycięliśmy wraz z całym projektem.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments