Projekt tygodnia – ozdobne choinki

Kategoria: Projekty 3D 03 gru 2017

Tydzień temu, korzystając z druku 3D w technologii FDM, wykonaliśmy dwa, stylizowane na scyzoryki, breloki na klucze. Dzisiaj przy pomocy plotera laserowego zrobimy trzy różne choinki, które można będzie wykorzystać do świątecznego wystroju naszego domu lub mieszkania.

Jako że mamy grudzień i gdzie tylko nie spojrzymy bombardowani jesteśmy już świąteczną atmosferą, tak i my będziemy mieć w tym swój udział. Wszystkie grudniowe projekty tygodnia skupione będą wokół wykonywania wszelkiego rodzaju ozdób świątecznych i noworocznych. Żeby uniknąć monotonii, wykonywać będziemy je tradycyjnie korzystając z różnych technik i technologii.

Dzisiaj rozpoczniemy od trzech rodzajów choinek, które można dowolnie przyozdobić stosując chociażby metodę decoupage’u. Kilka ciekawych projektów znajdziemy na niezawodnym portalu Thingiverse. Przy wyborze starałem się zachować jak największą różnorodność, przez co modele różnią się od siebie diametralnie.

Zaczynamy od projektu najłatwiejszego (ale najbardziej efektownego zarazem), który w pełni wykonuje za nas maszyna i nie musimy posiadać żadnych zdolności manualnych w celu jego wykończenia. Podobnie jak wszystkie kolejne pliki, tak i ten wyciąłem ze sklejki topolowej, ustawiając moc lasera na 95%. Zanim jednak przystąpiłem do cięcia, w pierwszej kolejności wykonałem ciekawie wyglądający grawer. Moc lasera ustawiłem w tym celu na 40%.

Kolejny projekt również nie należy do najtrudniejszych, ale przy nim musimy już cokolwiek zrobić, sklejając ze sobą trzy elementy.  Poza tym nie obyło się też bez lekkiej modyfikacji plików źródłowych, ponieważ zaprojektowano je pod wykonanie z grubszego materiału.

Ostatni model jest najbardziej czasochłonny zarówno pod względem wycinania, jak i późniejszego składania. Składa się z większej liczby elementów niż najtrudniejsza zabawka z Kinder Niespodzianki. Dodatkowo są to dość delikatne elementy, które można łatwo przy sklejaniu uszkodzić.

Składanie rozpoczynamy od sklejenia elementów stojaka, w którym powinniśmy umieścić niewielką rurkę lub słomkę. Jako, że nie posiadałem takiej pod ręką, posłużyłem się kawałkiem dociętej sklejki.

Kolejne elementy nawlekamy na „patyk” niczym koraliki na sznur naszyjnika. Rozpoczynamy od nałożenia czterech tulejek dystansowych, na których umieszczamy największy, przypominający płatek śniegu fragment układanki. W następnych krokach powtarzamy te czynności zakładając kolejno elementy o coraz mniejszej średnicy.

Zwieńczeniem naszego dzieła jest czubek w postaci gwiazdy.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wynalazca.tv
6 lat temu

Łukasz po ile takie prezenty u Ciebie :D ?