Projekt tygodnia – ozdobne renifery

Kategoria: Projekty 3D 09 gru 2017

Tydzień temu, przy pomocy plotera laserowego, wykonaliśmy zestaw trzech ozdobnych choinek. Dzisiaj, korzystając z technologii FDM, zrobimy dwa, na pozór identyczne, lecz inaczej wykończone, świąteczne renifery.

Zgodnie z zapowiedzią z zeszłego tygodnia, wszystkie grudniowe projekty tygodnia związane będą z wszelkiego rodzaju ozdobami utrzymanymi w duchu świąt Bożego Narodzenia. Pozostając więc pod wpływem panującej wszędzie atmosfery świątecznej, wykonamy dzisiaj dwa renifery, które mogą stanowić elementy bożonarodzeniowych dekoracji.

Na protalu Thingiverse znajdziemy kilka ciekawych projektów reniferów, które wykonać możemy różnymi technikami i przy pomocy różnych technologii. Ja wybrałem jednak najpopularniejszy i najbardziej „dostojny” model renifera prezentującego się w całej okazałości.

Wszystkie wydruki wykonane zostały na drukarce 3DGence One, a wcześniej przygotowane za pomocą slicera Simplify3D. Wysokość warstwy ustawiona została na warstwie 0,2 mm, a wypełnienie na około 20%. Dla zwiększenia powierzchni kontaktu modelu z platformą roboczą zastosowałem kilka dodatkowych obrysów brimu, słusznie lub nie, dodałem również suporty. Pierwszy egzemplarz wydrukowany został z białego HD PLA od Fiberlogy. Wydruk trwał około siedmiu godzin, po jego zakończeniu i delikatnym oderwaniu suportów, za pomocą zapalniczki opaliłem, pojawiające się na porożu, nitki. Pierwszy model pozostawiamy w stanie surowym, beż żadnych modyfikacji.

Drugi egzemplarz wydrukowany został na takich samych ustawieniach z niebieskiego filamentu PLA, bliżej nieokreślonego producenta. Model ten poddamy jednak lekkiemu tuningowi, przez co bardziej będzie kojarzył nam się ze świętami. Do tego celu potrzebować będziemy klej Magic, srebrny brokat oraz bezbarwny lakier w sprayu.

Dla zabezpieczenia stanowiska pracy najlepiej przykryć je starymi gazetami, przez co łatwiej będzie nam później pozbyć się resztek wszędobylskiego brokatu. Poza tym będziemy mogli wykorzystać go ponownie, zsypując z powrotem do pudełka. Brokatowanie rozpoczynamy od góry renifera, czyli od jego poroża.

Aby nasza praca była jak najbardziej efektywna musimy postępować według pewnego, prostego schematu. W pierwszej kolejności smarujemy niewielkie fragmenty klejem Magic, a następnie posypujemy go grubą warstwą brokatu, którego nadmiar otrzepujemy na gazetę.

Po skończeniu pracy model możemy zabezpieczyć przed gubieniem brokatu, spryskując go cienką warstwą lakieru bezbarwnego w sprayu.

Efekt końcowy prezentuje się następująco. Dla uzyskania większej różnorodności, drugiego renifera można również potraktować brokatem w innym kolorze.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE