Jak powstają Nagrody Branżowe CD3D…?

Kategoria: Projekty 3D 16 sty 2018

Już w najbliższy piątek, 19 stycznia 2018, odbędzie się finał IV edycji Nagród Branżowych CD3D – pierwszego i najstarszego plebiscytu na świecie, w którym nagradzane są najlepsze firmy, drukarki 3D, wydarzenia oraz osobistości minionego roku w branży druku 3D. Oficjalne ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród zwycięzcom będzie miało miejsce podczas uroczystej Gali, która po raz trzeci będzie gościć w salach konferencyjnych partnera wydarzenia – Bionanoparku.

Przygotowanie samej Gali oraz wszystkich związanych z nią atrakcji to dość złożony proces. Kluczowe są jak zawsze same nagrody, które wręczamy zwycięzcom – za pierwsze miejsce w danej kategorii zwycięzcy otrzymują wydrukowaną statuetkę Cedryka, robota z logo CD3D Sp. z o.o., a osoby / firmy zajmujące drugie i trzecie miejsca otrzymują okolicznościowe dyplomy. Z uwagi na to, że jesteśmy już na samym finiszu prac, postanowiłem przybliżyć Wam kulisy powstawania nagród, gdzie druk 3D odgrywa oczywiście kluczową rolę…

Zanim jednak przejdziemy do etapu produkcji nagród, kilka słów na temat samego plebiscytu. Jest on organizowany od grudnia 2014 roku. Rozdanie pierwszych Nagród Branżowych CD3D odbyło się w marcu 2015 roku, podczas V edycji targów Dni Druku 3D w Kielcach. Nagrodami głównymi były tradycyjne statuetki z Cedrykiem nadrukowanym na szkle.

Od 2016 roku wszystkie kolejne Gale Rozdania Nagród Branżowych odbywają się w salach konferencyjnych Bionanoparku, a statuetki przedstawiają już wydrukowanego Cedryka.

Cedryk jest drukowany w technologii SLS. W roku 2016 statuetki dostarczyło Materialise, w 2017 Technology Applied, a w tym roku SondaSys.

W plebiscycie jest 15 kategorii. Dwie ostatnie – Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku i Największe Rozczarowanie Roku nie są nagradzane. Potrzebujemy zatem minimum 13 statuetek – w roku 2017 mieliśmy ich 14, ponieważ tytuł Człowieka Roku zdobyli Janusz Wójcik i Paweł Rokita z SIT Polska, którzy otrzymali po jednym, własnym Cedryku.

Głosowanie trwa przez cały grudzień, a głosy oddaje panel zaproszonych ekspertów – podczas IV edycji plebiscytu było to 101 osób. Głosowanie odbywa się drogą elektroniczną za pomocą dedykowanego formularza. Na początku stycznia podliczamy głosy i je weryfikujemy – sprawdzamy np. czy dana osoba nie głosowała na siebie, własną firmę lub własny produkt. Jeśli tak, traktujemy taki głos jako nieważny. Równocześnie rozpoczynamy produkcję Cedryków. Partner Gali, którym w tym roku był SondaSys otrzymał od nas model Cedryka w formacie STL, o wysokości 15 cm.

Po otrzymaniu pierwszych sztuk statuetek, wykonujemy próbny cokół. Jest on drukowany w technologii FFF, na drukarkach 3D partnera Gali – tym razem był to Zortrax, więc cokoły zostały wydrukowane na urządzeniach M200, M300 oraz Inventure z materiałów Z-HIPS i Z-PETG. Po wydrukowaniu, przymierzamy statuetkę do cokołu i jeśli dobrze się w nią wpasowuje, rozpoczynamy ich produkcję.

Cokoły zmieniają się corocznie – mają inny kolor i nieco zmodyfikowany kształt. W roku 2016 drukowaliśmy je na drukarkach 3DGence One z materiału PLA Stone Age Spectrum Filaments, a w 2017 na Ultimakerach 3, z PLA Silver.

Gdy cokoły są wydrukowane, drukujemy naklejki z opisem technologii i firm partnerskich, które przyklejamy na spodzie.

Na froncie są przytwierdzane tabliczki z nazwą kategorii i zwycięzcą. Tabliczki są grawerowane laserowo na metalowych płytkach.

Tak prezentują się gotowe nagrody…

Kolejny etap to dyplomy i teczki, w których są wręczane. Podczas pierwszej i drugiej edycji plebiscytu, teczki były drukowane w drukarni cyfrowej. Tym razem postanowiliśmy to trochę ulepszyć…

Tegoroczne teczki są wykonane z papieru czerpanego, na którym jest tłoczone logo CD3D i tytuł wydarzenia za pomocą srebrnej folii. W tym celu wykonaliśmy matryce do tłoczeń.

Podobnie jak cokoły, także projekt samego dyplomu corocznie ulega zmianie. Tym razem za projekt dyplomu była odpowiedzialna Magda Przychodniak – redaktor naczelna Centrum Druku 3D.

Ostatnim etapem jest już tylko wręczenie nagród zwycięzcom… Kto wygrał, kto zajął miejsca na podium, kto musiał w tym roku pogodzić się z porażką – dowiecie się tego wszystkiego już w najbliższy piątek! Publikacja wyników odbędzie się na obydwu naszych portalach 19.01.2018 roku ok. godziny 14:00.

Partnerami tegorocznej edycji plebiscytu oraz Gali Rozdania Nagród Branżowych zostały firmy:

PARTNER GŁÓWNY:

PARTNERZY:

Patronaty medialne objęły następujące redakcje magazynów i portali technologicznych i przemysłowych:

O autorze
Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu i Business Development Manager w CD3D Sp. z o.o. Od stycznia 2013 roku związany z branżą druku 3D.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments