Projekt tygodnia – stylizowane na kasetę magnetofonową pudełko do przechowywania kart SD

Kategoria: Wydruki 3D 14 sty 2018

Tydzień temu, korzystając z technologii FDM, wykonaliśmy kilka rodzajów uchwytów, dzięki którym uporządkujemy wszędobylskie kable od urządzeń peryferyjnych naszego komputera. Dzisiaj, przy pomocy plotera laserowego, zrobimy stylizowane na kasetę magnetofonową pudełko do przechowywania kart SD.

Pomimo faktu, że jedna z największych na świecie fabryk kaset magnetofonowych w Springfield w stanie Missouri właśnie przeżywa swój renesans, produkując ich rocznie około dwudziestu milionów, dla zwykłego śmiertelnika nośnik ten od dawna jest reliktem przeszłości. Za sprawą dzisiejszego projektu tygodnia postaramy się ponownie przywrócić go (a tak właściwie pamięć o nim) do życia.

„Kaseta”, którą dzisiaj wykonamy to tak naprawdę futerał na karty SD. Na pewno każdy posiadacz drukarki 3D posiada ich co najmniej kilka, a do pudełka, którym będziemy się zajmować mieści się ich aż osiem sztuk. Na projekt ten natrafiłem przypadkiem, przeglądając Thingiverse w poszukiwaniu czegoś zupełnie innego.

Futerał wykonamy ze sklejki topolowej o grubości 3 mm. Ustawiamy moc lasera na 95% oraz na jedno powtórzenie cięcia każdej z krawędzi. Pierwotnie zamierzałem wykonać dwa pudełka, ale jak widać na poniższym zdjęciu, w sklejce przytrafił się sęk, więc zamiast zmienić arkusz na nowy, skupiłem się na zrobieniu jednej sztuki.

Sklejanie rozpoczynamy od jednej z podstaw oraz ścianek bocznych. Powinniśmy jednak pamiętać o odpowiedniej kolejności, ponieważ w międzyczasie do każdej ze ścian musimy dokleić „wzmocnienia”, tworzące prowadnice, na których będzie się opierać wieczko dolne i górne.

Czwarta ścianka składa się z dwóch identycznych elementów, które wcześniej musimy ze sobą skleić.

Zanim jednak przykleimy ją do reszty, montujemy wewnątrz przegródkę, która podzieli nasz futerał na dwa segmenty, mieszczące po cztery karty SD. Na koniec przyklejamy drugą podstawę.

Po kilku minutach, w czasie których pozwalamy na wstępne wyschnięcie kleju, wsuwamy jedno z wieczek.

Następnie umieszczamy w nim nasze karty SD…

…po czym, przy pomocy drugiego wieczka, zamykamy pudełko.

Wykonany futerał, oprócz tego że jest praktyczny, charakteryzuje się też naprawdę niebanalnym wyglądem.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

Leave a reply