Projekt tygodnia – uchwyty na kable

Kategoria: Projekty 3D 06 sty 2018

Tydzień temu, korzystając z plotera laserowego, wykonaliśmy przesuwany kalendarz ścienny. Dzisiaj, przy pomocy druku 3D w technologii FDM, zrobimy zestaw uchwytów, które pomogą nam z organizacją kabli na biurku komputerowym.

Każdy posiadacz komputera wyposażonego w dużą ilość urządzeń peryferyjnych, codziennie musi zmagać się plątaniną wszelkiego rodzaju kabli. Jeżeli dodatkowo, jest to komputer przenośny, który zgodnie ze swoim przeznaczeniem, nie zawsze znajduje się na biurku, odpinane i przypinane ciągle kable są jeszcze trudniejsze do utrzymania we właściwym porządku. Rozwiązaniem tego problemu mogą być drukowane uchwyty i organizery na kable, których wykonaniem właśnie dzisiaj będziemy się zajmować.

Na portalu Thingiverse poszukiwanych przez nas dzisiaj uchwytów znajdziemy pod dostatkiem. Z pewnością każdy znajdzie coś pasującego do swoich warunków i preferencji. Ja zdecydowałem się na uchwyt montowany na przenośnym dysku twardym, oraz trzy uchwyty, które mogą służyć jako prowadniki kabli, nazwijmy je roboczo uchwytem drugim, trzecim oraz czwartym.

Wszystkie modele wykonane zostały na drukarce 3DGence One, na warstwie 0,2 mm oraz dyszą o średnicy 0,5 mm. Ze względu na chęć jak najlepszego spasowania kolorystycznego z biurkiem, wykonałem je z filamentu drewnopodobnego, którym w tym przypadku był FiberWood od Fiberlogy.

Zaczniemy od uchwytu, który montowany jest na przenośnym dysku twardym. Jego zadaniem jest rozwiązanie częstego problemu, na jaki napotykamy przy tego typu dyskach, czyli gubiącego się notorycznie kabla USB. Niewielkich rozmiarów uchwyt montujemy za pomocą gumki recepturki na dysku, dzięki czemu otrzymujemy mały zwijak, na który nawinąć możemy kabel USB, który od teraz zawsze będzie znajdował się pod ręką.

Uchwyt drugi wykorzystać możemy dwojako. Pierwsza możliwość pozwoli nam na szybki dostęp do kabli, których używamy sporadycznie. Przewinięty przez niego przewód, po odłączeniu od komputera, nie spadnie na podłogę, lecz zatrzyma się na nim na szerszej wtyczce USB.

Kolejne jego zastosowanie to precyzyjne prowadzenie kabli bezpośrednio na blacie biurka. Wystarczy tylko odpowiednio przykleić uchwyty za pomocą taśmy dwustronnej i przewlec przez nie kabel.

Uchwyty trzeci i czwarty są do siebie bardzo podobne. Oba zakładane są na krawędź blatu i oba służą do prowadzenia przewodów tak, aby z pozycji siedzącego przy biurku nie było ich widać. Różnica polega jedynie na miejscu ich przeprowadzania. Uchwyt trzeci prowadzi kable wzdłuż krawędzi biurka, a uchwyt czwarty bezpośrednio pod nią.

Wszystkie wykonane przez nas dzisiaj organizery przewodów prezentują się następująco.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments