Projekt tygodnia – zabawki jojo i bączek

Kategoria: Projekty 3D 21 sty 2018

Tydzień temu, przy pomocy plotera laserowego, zrobiliśmy stylizowane na kasetę magnetofonową pudełko do przechowywania kart SD. Dzisiaj wykonamy jojo oraz bączek, czyli jedne z najpopularniejszych na świecie zabawek, których zasada działania opiera się na ruchu obrotowym. W tym celu posłużymy się drukiem 3D w technologii FDM.

Jojo oraz bączek to zabawki, z którymi praktycznie każdy, w różnych okresach dzieciństwa, miał styczność. Ze względu na łatwość obsługi bączek towarzyszy dzieciom już od najmłodszych lat. Jojo wymaga nieco więcej umiejętności i bardziej rozwiniętej koordynacji ruchowej, przez co do kręgu zainteresowań trafia nieco później.

Tym razem w poszukiwanie odpowiednich modeli udałem się na portal MyMiniFactory, gdzie nie brakuje wysokiej jakości projektów. Wybrałem modele dwukolorowego jojo oraz ciekawie napędzanego bączka. Wszystkie projekty wykonane zostały na drukarce 3DGence One, na warstwie 0,2 mm z różnego pochodzenia filamentów PLA.

Zaczniemy od wykonania jojo. Projekt składa się z kilku części, pośród których znajdziemy okrągłą bazę, naklejane na nią elementy ozdobne oraz rdzenia łączącego dwie połówki zabawki. Chcąc wykonać jojo w dwóch kolorach wystarczy wydrukować wymieniony wyżej zestaw dwukrotnie, każdy z filamentu w wybranej przez siebie barwie. Ja posłużyłem się PLA od 3DColor w kolorze miedzi oraz PLA „no name” w kolorze srebrnym.

Po zakończeniu drukowania, przy pomocy kleju cyjanoakrylowego, przyklejamy elementy ozdobne do baz o przeciwnym kolorze.

Obie połówki łączymy za pomocą jednego z wydrukowanych trzpieni, a następnie przywiązujemy do niego kawałek muliny, na końcu której zawiązujemy pętelkę na palec.

Druga zabawka nie tylko jest prostsza do wykonania, ale też frajda z jej użytkowania jest o wiele większa. Model ten składa się z zaledwie trzech elementów. Pierwszym i najważniejszym z nich jest sam bączek, który w swojej górnej części posiada fragment będący kołem zębatym. Dodatkowymi elementami jest baza podtrzymująca oraz rączka z listwą zębatą, za pomocą której wprawiamy bączek w ruch. Model wydrukowany został z pomarańczowego PLA, bliżej nieokreślonego producenta.

Aby wprawić zabawkę w ruch, wystarczy włożyć bączek w uchwyt oraz wsunąć w niego listwę zębatą. Gwałtowne jej wyciągnięcie wprawia właściwy element w ruch obrotowy, który trwa kilkukrotnie dłużej niż w przypadku takich zabawek w wersji tradycyjnej.

Oba wykonane przez nas dzisiaj modele prezentują się następująco.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments