Wyniki IV plebiscytu NAGRODY BRANŻOWE CD3D 2017

Kategoria: Wydarzenia 19 sty 2018

Szanowni Czytelnicy, niniejszym mamy przyjemność ogłosić oficjalne wyniki IV plebiscytu Nagrody Branżowe CD3D 2017. Nasze wydarzenie organizowane jest od 2014 roku i nieprzerwanie cieszy się olbrzymim zainteresowaniem osób i firm związanych z branżą technologii addytywnych w Polsce i w Europie. Po raz kolejny nie zabrakło kilku niespodzianek, a w wybranych kategoriach rywalizacje o pierwsze miejsca toczyła się do ostatnich dni głosowania!

Chociaż rynek druku 3D w Polsce wydaje się być już zrównoważony, a kilka firm wyrosło na silnych liderów, których pozycja jest na chwilę obecną niezachwiana, w każdym kolejnym roku nie brakuje nowych, ciekawych debiutów, które w niedalekiej przyszłości mają szansę zmienić aktualny układ sił. W ubiegłym roku doszło też do kilku ekscytujących premier nowych urządzeń i produktów pokazujących zupełnie nowe oblicze polskiej branży druku 3D. Kto umocnił swoją pozycję, kto wprowadził na rynek najbardziej innowacyjne rozwiązania, kto zawiódł…? Oceny podjęli się zaproszeni przez nas eksperci…

Do udziału w głosowaniu zaprosiliśmy przedstawicieli firm tworzących rodzimą branżę druku 3D. Łącznie wzięło w nim udział 101 osób, które nagradzały firmy, urządzenia i osobistości druku 3D w 15 różnych kategoriach.

Zasady głosowania były następujące:

 • jest 15 kategorii, a w każdej z nich min. 5 nominowanych firm / urządzeń / osób / wydarzeń
 • jurorzy oceniali po 3 pozycje z każdej kategorii
 • głosowanie odbywało się w systemie 5-3-1: za pierwsze miejsce przyznawanych było 5 punktów, za drugie miejsce przyznawane były 3 punkty, za trzecie miejsce przyznawany był 1 punkt
 • nie można było głosować na siebie; głos oddany na siebie / własną firmę lub własne urządzenie był traktowany jako nieważny.

A oto i zwycięzcy…

Człowiek Roku 2017

I miejsce – Robert Rałowicz i Jakub Rozpendowski – 3D Lab – 214 punktów
II miejsce –  Maciej Patrzałek – SondaSys – 192 punkty
III miejsce – Piotr Adamczewski – Materialise – 187 punktów

Historycznie, w kategorii Człowiek Roku polskiej branży druku 3D zawsze mieliśmy do czynienia z jednym liderem i grupą pretendentów do pierwszego miejsca. Tym razem sytuacja była inna – czołowa trójka do ostatnich dni głosowania walczyła o zwycięstwo, które ostatecznie trafiło w ręce Roberta Rałowicza i Jakuba Rozpendowskiego – twórców i właścicieli 3D Lab, czołowej firmy dystrybucyjnej w Polsce, która opracowała i zaprezentowała w zeszłym roku innowacyjny atomizer ATO One.

Drugie miejsce zajął Maciej Patrzałek – były prezes Solveere i obecny prezes SondaSys, producenta pierwszej, polskiej przemysłowej maszyny typu SLS. Trzecie miejsce zajął Piotr Adamczewski – dyrektor zarządzający Materialise, który nadzorował budowę otwartej we wrześniu fabryki SLS na Bielanach Wrocławskich.

Najlepsza Polska Firma Roku 2017

I miejsce – Zortrax – 180 punktów
II miejsce –  Sinterit – 159 punktów
III miejsce – 3D Lab – 140 punktów

Czwarta edycja plebiscytu i czwarte zwycięstwo z rzędu Zortraxa! Najbardziej znany na świecie polski producent drukarek 3D zdobył solidną przewagę punktową nad drugim w kategorii Sinteritem. Trzecie miejsce przypadło 3D Lab – jednej z najdłużej działających na rynku firm dystrybucyjnych, która w 2017 roku zadziwiła świat premierą ATO One – pierwszego atomizera proszków metalicznych, działającego w środowisku biurowym.

Najlepsza Nowa Polska Firma Roku 2017

I miejsce – SondaSys – 251 punktów
II miejsce –  Graften – 200 punktów
III miejsce – Artflex – 145 punktów

Bezspornym zwycięzcą tej kategorii został uznany SondaSys – producent przemysłowych drukarek 3D o tej samej nazwie, drukujących w technologii SLS. Firma zdobyła ponad 50 punktów więcej od drugiego na liście Graftenu – producenta desktopowych drukarek 3D typu FFF z Olsztyna. Trzecie miejsce zajął nowy producent filamentów na polskim rynku druku 3D – Artflex.

Najlepsza Polska Drukarka 3D Roku 2017

I miejsce – Zortrax M200 – 228 punktów
II miejsce –  Sinterit LISA – 217 punktów
III miejsce – 3DGence Industry – 133 punkty

Zortrax M200

Nieśmiertelny Zortrax M200 po raz czwarty z rzędu zdobywa nagrodę dla Najlepszej Drukarki 3D Roku, chociaż jego najgroźniejszy w tej kategorii rywal – Sinterit Lisa, do końca próbował “wyrwać” mu z rąk zwycięstwo. Trzecie miejsce trafiło do 3DGence Industry – zeszłorocznej Najlepszej Nowej Polskiej Drukarki 3D Roku.

Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D Roku 2017

I miejsce – SondaSys – 246 punktów
II miejsce –  Zortrax Inventure – 141 punktów
III miejsce – Monkeyfab SPIRE – 136 punktów

O ile w kategorii Najlepszej Nowej Polskiej Firmy Roku SondaSys mógł poszczycić się bardzo mocnym wynikiem punktowym, tak w kategorii Najlepszej Nowej Polskiej Drukarki 3D Roku odskoczył od drugiego na liście Zortraxa Inventure aż o 105 punktów! Trzecie miejsce przypadło Monkeyfab SPIRE – następcy kultowego PRIME.

Najlepszy Polski Producent Filamentów Roku 2017

I miejsce – Fiberlab – 222 punkty
II miejsce –  Devil Design – 187 punktów
III miejsce – Artflex – 113 punktów

fiberlogy-pla-hd

Fiberlab zdobywa drugą z rzędu nagrodę dla Najlepszego Polskiego Producenta Filamentów Roku, z solidną przewagą 35 punktów nad drugim Devil Design. Trzecie miejsce zajmuje debiutant – Artflex, dla którego jest to zarazem druga nagroda w tegorocznym plebiscycie. Czwartemu na liście Spectrum Filaments do miejsca na podium zabrakło zaledwie 3 punktów…

Najlepszy Polski Dystrybutor Desktopowych Drukarek 3D
i Filamentów Roku 2017

I miejsce – get3D – 213 punktów
II miejsce –  CadXpert – 204 punkty
III miejsce – 3Drukarki.pl – 196 punktów

Od samego początku głosowania dwoma bezsprzecznymi liderami kategorii Najlepszego Polskiego Dystrybutora Desktopowych Drukarek 3D i Filamentów Roku byli get3D i CadXpert. Ostatecznie w ostatnich dniach głosowania szala zwycięstwa przechyliła się na stronę get3D, dla którego to drugie zwycięstwo w ciągu czterech lat istnienia plebiscytu.

Sporym zaskoczeniem jest z pewnością trzecie miejsce dla 3Drukarki.pl, jak również wysoki wynik punktowy, jaki firma osiągnęła w tegorocznym głosowaniu. 3Drukarki.pl zdobyły aż 42 punkty więcej niż kolejny na liście 3D Phoenix, a do drugiego miejsca na podium zabrakło im zaledwie 9 punktów!

Najlepszy Polski Dystrybutor Przemysłowych Drukarek 3D Roku 2017

I miejsce – Bibus Menos – 216 punktów
II miejsce –  3D Lab – 175 punktów
III miejsce – Solveere – 147 punkty

bibus-menos

Po raz drugi z rzędu tytuł Najlepszego Polskiego Dystrybutora Przemysłowych Drukarek 3D Roku zdobywa Bibus Menos – jedna z najdłużej działających firm na polskim rynku druku 3D. Dwie kolejne nagrody trafiły także do weteranów – 3D Lab, które obchodziło w 2017 roku dziesięciolecie swojego istnienia oraz zaledwie rok młodszego Solveere.

Najlepsza Polska Firma Usługowa Roku 2017

I miejsce – Materialise – 273 punkty
II miejsce –  Technology Applied – 194 punktów
III miejsce – Solveere – 166 punktów

Tak jak Zortrax jest bezkonkurencyjny w kategoriach Najlepszej Polskiej Firmy i Najlepszej Polskiej Drukarki 3D, tak polski oddział Materialise nie ma sobie równych w kategorii Najlepszej Firmy Usługowej. To trzecia nagroda z rzędu dla tej firmy – i co ważne, triumfowała ona w tej kategorii od samego początku jej istnienia w plebiscycie (w 2014 roku nie nagradzaliśmy firm w tej kategorii). Materialise zdobyło ponad 30% wszystkich punktów oddanych w tej kategorii.

Drugie miejsce zajęło Technology Applied, które debiutowało na rynku zaledwie w 2016 roku, zdobywając teraz dwukrotnie więcej punktów niż dużo większe Infinitech 3D i PIAP razem wzięte. Trzecia nagroda trafiła do weteranów branży – Solveere.

Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2017

I miejsce – Materialise otwiera fabrykę SLS na Bielanach Wrocławskich – 224 punkty
II miejsce – IX edycja Dni Druku 3D – 162 punkty
III miejsce – Premiera SondaSys – 150 punktów

Przez dwa ostatnie lata triumfatorem w tej kategorii były kieleckie Dni Druku 3D. Tym razem największa polska impreza targowa poświęcona technologiom addytywnym ustąpiła miejsca Materialise i otwarciu przez firmę największej fabryki druku 3D w Polsce i jedną z największych w Europie. Podobnie jak w przypadku Najlepszej Firmy Usługowej, tak i tu Materialise było od samego początku głosowania liderem kategorii.

Druga nagroda trafiła do SIT Polska za organizację IX-tych Dni Druku 3D, a trzecia do SondaSys, za premierę pierwszej, przemysłowej drukarki 3D typu SLS. Pewnym zaskoczeniem może być za to ostatnie miejsce dla premiery ATO One…?

Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Desktop Roku 2017

I miejsce – Ultimaker – 321 punktów
II miejsce –  Formlabs – 219 punktów
III miejsce – Prusa Research – 213 punktów

Trzeci raz z rzędu miano Najlepszej Zagranicznej Firmy w klasie Desktop trafił w ręce Ultimakera. Co więcej, firma zdobywała nagrody w tej kategorii podczas każdej edycji naszego plebiscytu (w 2014 roku zajęła trzecie miejsce). Ultimaker zdobył też najwyższy, jednostkowy wynik punktowy w historii Nagród Branżowych CD3D, notując aż 321 punktów.

Drugie miejsce zajął Formlabs, producent popularnych drukarek 3D The Form 2, drukujących z żywic światłoutwardzalnych, a trzecie Prusa Research – firma prowadzona przez legendarnego Josefa Prusę.

Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Industrial Roku 2017

I miejsce – Stratasys – 245 punktów
II miejsce –  3D Systems – 209 punktów
III miejsce – EOS – 200 punktów

To pierwszy raz, gdy nominowaliśmy firmy w tej kategorii, niemniej jednak jestem przekonany, że stanie się to już zwyczajem. Mimo obecności dużo większych korporacji, miejsca na podium rozdzieliły między siebie trzy firmy, które tworzą rynek druku 3D od samego początku jego istnienia. Zwycięzcą został uznany Stratasys, drugie miejsce przypadło 3D Systems, a trzecie EOS.

Najlepsza Zagraniczna Desktopowa Drukarka 3D Roku 2017

I miejsce – Ultimaker 3 – 308 punktów
II miejsce – The Form 2 – 234 punkty
III miejsce –  Original Prusa i3 Mk3 – 224 punkty

Podobnie jak w przypadku Najlepszej Zagranicznej w klasie Desktop 2017 Roku, tak i w przypadku Najlepszej Zagranicznej Desktopowej Drukarki 3D 2017 Roku nagroda główna trafiła w ręce Ultimakera. To drugi z rzędu tytuł dla tego urządzenia, a trzeci z rzędu dla drukarek 3D firmy (w 2016 zdobył go Ultimaker 2).

Drugie miejsce zajął The Form 2 – najczęściej kupowana, fotopolimerowa drukarka 3D na świecie, a trzecie Prusa i3 Mk3 – w mojej ocenie najlepsza amatorska drukarka 3D na świata.

Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2017

I miejsce – formnext 2017 – 285 punktów
II miejsce – Adidas nawiązuje współpracę z Carbon i drukuje spersonalizowane podeszwy do butów w technologii CLIP – 211 punktów
III miejsce – DMG Mori wkracza w branżę druku 3D i przejmuje pakiet kontrolny nad Realizerem – 156 punktów

W zeszłym roku targi formnext 2016 zajęły dopiero czwarte miejsce w tej kategorii, jednakże tym razem były bezkonkurencyjne, zdobywając w cuglach pierwszą nagrodę Najważniejszego Wydarzenia 2017 roku. I póki co wszystko wskazuje na to, że kolejna edycja, jaka odbędzie się w listopadzie br. będzie jeszcze większa i bardziej spektakularna!

Drugie miejsce zajęły firmy Adidas i Carbon, które w zeszłym roku uruchomiły innowacyjny projekt drukowania 3D podeszew do butów sportowych, a trzecie firma DMG Mori, która staje się jednym z głównych graczy na rynku producentów drukarek 3D do metalu.

Największe Rozczarowanie Roku 2017

I miejsce – 3DKreator – 281 punktów
II miejsce – Stowarzyszenie Polskiej Branży Druku 3D – 225 punktów
III miejsce – 3NOVATICA – 175 punktów

3DKreator jeszcze w 2016 roku należał do ścisłej czołówki polskich producentów desktopowych drukarek 3D, jednakże miniony rok był dla firmy dość trudny… Niepowodzeniem zakończył się wspólny projekt drukarki 3D realizowany z Komputronikiem, a i samego flagowca firmy – Kreatora Motion, coraz trudniej spotkać w ofercie dystrybutorów i resellerów. Firma znajduje się na zakręcie – pytanie jak potoczą się jej dalsze losy w 2018 roku…?

Drugie miejsce w tej kategorii zajęło Stowarzyszenie Polskiej Branży Druku 3D, które restrukturyzuje się pod nowym zarządem, a trzecie 3NOVATICA – chyba największe rozczarowanie polskiej branży druku 3D w ogóle…

Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki uzyskane przez wszystkie firmy biorące udział w plebiscycie.

Krótka legenda i opis tabel:

 • obok liczby punktów podajemy wartość procentową jaką zdobyły  firmy / drukarki 3D / osobistości / wydarzenia w danej kategorii
 • pogrubioną czcionką zaznaczono firmy / drukarki 3D / osobistości / wydarzenia, które zajęły miejsca na podium w danej kategorii
 • w niektórych kategoriach jurorzy wstrzymywali się od głosu, dlatego sumy wszystkich punktów w poszczególnych kategoriach mogą nie być równe.

WYNIKI NAGRÓD BRANŻOWYCH CD3D 2017

Człowiek Roku 2017


Miejsce


Osoba


Liczba punktów


%

 1 Robert Rałowicz i Jakub Rozpendowski (3D Lab) 214 24,97%
 2 Maciej Patrzałek (SondaSys) 192  22,40%
 3 Piotr Adamczewski (Materialise) 187  17,93%
 4 Maciej Dukat i Piotr Gurga (CadXpert) 143  16,69%
 5 Marek Ryszka (Devil Design) 121  14,12%

Najlepsza Polska Firma Roku 2017


Miejsce


Firma


Liczba punktów


%

 1 Zortrax 180 20,95%
 2 Sinterit 159  18,51%
 3 3D Lab 140  16,30%
 4 3DGence 106  12,34%
 5 Omni3D 103 11,99%
 6 VeraShape 88 10,24%
 7 Devil Design 83 9,66%

Najlepsza Nowa Polska Firma Roku 2017


Miejsce


Firma


Liczba punktów


%

 1 SondaSys 251 29,39%
 2 Graften 200 23,42%
 3 Artflex 145 16,98%
 4 NXT Technology 138 16,16%
 5 P3D 120 14,05%

Najlepsza Polska Drukarka 3D Roku 2017


Miejsce


Drukarka 3D


Liczba punktów


%

 1 Zortrax M200 228 25,62%
 2 Sinterit Lisa 217 24,38%
 3 3DGence Industry 133 14,94%
 4 HBot F300 128 14,38%
 5 VShaper PRO 96 10,79%
 6 Omni3D Factory 2.0 88 9,89%

Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D Roku 2017


Miejsce


Drukarka 3D


Ilość punktów


%

 1 SondaSys 246 29,29%
 2 Zortrax Inventure 141 16,79%
 3 Monkeyfab SPIRE 136 16,19%
 4 Graften One 118 14,05%
 5 UBOT3D Dual 111 13,21%
 6 Factory 2.0 104 12,84%

Najlepszy Polski Producent Filamentów Roku 2017


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%

 1 Fiberlab 222 26,75%
 2 Devil Design 187 22,53%
 3 Artflex 113 13,61%
 4 Spectrum Filaments 111 13,37%
 5 CORO Technology 101 12,17%
 6 F3D Finnotech 96 11,57%

Najlepszy Polski Dystrybutor Desktopowych Drukarek 3D i Filamentów Roku 2017


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%

 1 get3D 213 25,18%
 2 CadXpert 204 24,11%
 3 3Drukarki.pl 196 23,17%
 4 3D Phoenix 154 18,20%
 5 AEMCA 79 9,34%

Najlepszy Polski Dystrybutor Przemysłowych Drukarek 3D Roku 2017


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%

 1 Bibus Menos 216 25,00%
 2 3D Lab 175 20,25%
 3 Solveere 147 17,01%
 4 CadXpert 129 14,93%
 5 Canon 99 11,46%
 6 MTT Polska 98 11,346%

Najlepsza Polska Firma Usługowa Roku 2017


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%

 1 Materialise 273 31,02%
 2 Technology Applied 194 22,05%
 3 Solveere 166 18,86%
 4 3D Team 85 9,66%
 5 Infinitech 3D 84 9,55%
 6 PIAP 78 8,86%

Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2017


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%

 1 Materialise otwiera fabrykę SLS na Bielanach Wrocławskich 224 25,20%
 2 IX edycja Dni Druku 3D 162 18,22%
 3 Premiera SondaSys 150 16,87%
 4 Sinterit pozyskuje 1,1 mln € od niemieckiego FIT AG 138 15,52%
 5 Avi Reichental w zarządzie NXT Factory 111 12,49%
 6 Premiera ATO One 104 11,70%

Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Desktop Roku 2017


Miejsce


Wydarzenie


Ilość punktów


%

 1 Ultimaker 321 36,03%
 2 Formlabs 219  24,58%
 3 Prusa Research 213 23,91%
 4 XYZPrinting 105 11,78%
 5 Monoprice 33 3,70%

Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Industrial Roku 2017


Miejsce


Firma


Ilość punktów


%

 1 Stratasys 245 28,00%
 2 3D Systems 209 23,89%
 3 EOS 200 22,86%
 4 HP 119 13,60%
 5 GE Additive 102 11,66%

Najlepsza Zagraniczna Desktopowa Drukarka 3D Roku 2017


Miejsce


Drukarka 3D


Ilość punktów


%

 1 Ultimaker 3 308 34,49%
 2 The Form 2 234 26,20%
 3 Prusa i3 Mk3 224 25,08%
 4 da Vinci PRO 1.0 71 7,95%
 5 Anet A8 56 6,27%

Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2017


Miejsce


Wydarzenie


Ilość punktów


%

 1 formnext 2017 285 32,65%
 2 Adidas nawiązuje współpracę z Carbon i drukuje spersonalizowane podeszwy do butów w technologii CLIP 211 24,17%
 3 DMG Mori wkracza w branżę druku 3D i przejmuje pakiet kontrolny nad Realizerem 156 17,87%
 4 Ofensywa supertanich chińskich drukarek 3D na rynku konsumenckim 130 14,89%
 5 XYZPrinting prezentuje druk 3D w pełnym kolorze w technologii FDM 91 10,42%

Największe Rozczarowanie Roku 2017


Miejsce


Wydarzenie


Ilość punktów


%

 1 3DKreator 281 31,50%
 2 Stowarzyszenie Polskiej Branży Druku 3D 225 25,22%
 3 3NOVATICA 175 19,62%
 4 ONO 108 12,11%
 5 ODO Play 103 11,55%

Jurorami w plebiscycie byli:

 1. 2B3D – Monika Bożek
 2. 2B3D – Dominik Bożek
 3. 3Drukarki.pl – Michał Rzeczkowski
 4. 3Drukarki.pl – Radosław Wizowski
 5. 3D Filamenty – Paweł Wachowiak
 6. 3D Filamenty – Martyna Malińska
 7. 3DGence – Grzegorz Sobuś
 8. 3DGence – Mateusz Sidorowicz
 9. 3DGence – Krzysztof Wilk
 10. 3D Lab – Jakub Rozpendowski
 11. 3D Lab – Robert Rałowicz
 12. 3D Lab – Mariusz Leśniak
 13. 3D Phoenix – Patrycja Kacprzyk
 14. 3D Phoenix – Łukasz Kaczmarczyk
 15. 3D Phoenix – Mateusz Sobczak
 16. 3D-TAL – Paweł Spychała
 17. 3D-TAL – Marta Spychała
 18. 3D-TAL – Andrzej Spychała
 19. 3DTeam – Tomasz Danyluk
 20. 3DTeam – Michał Rawecki
 21. 3DTeam – Mateusz Ostafiński
 22. 3dl.tech – Emil Najczuk
 23. 3dl.tech – Piotr Gruber
 24. 3dl.tech – Bartłomiej Łodziato
 25. AEMCA – Paweł Jaroszyński
 26. AEMCA – Mariusz Kieraga
 27. AEMCA – Marcin Ruczyński
 28. Bibus Menos – Michał Pęczek
 29. Bibus Menos – Tomasz Weis
 30. Bibus Menos – Adrian Truszkowski
 31. Blackfrog.pl – Wojciech Gurdek
 32. Blackfrog.pl – Patryk Lach
 33. CadXpert – Maciej Dukat
 34. CadXpert – Piotr Gurga
 35. CD3D – Łukasz Długosz
 36. CD3D – Magdalena Przychodniak
 37. CD3D – Anna Ślusarczyk
 38. CD3D – Paweł Ślusarczyk
 39. CORO Technology – Grzegorz Łoboda
 40. CORO Technology – Tomasz Kiełbasa
 41. Devil Design – Marek Ryszka
 42. Devil Design – Adam Mateja
 43. Devil Design – Michał Ryszka
 44. Fiberology – Łukasz Łukasik
 45. Fiberology – Łukasz Szczepan
 46. Fiberology – Grzegorz Hołojuch
 47. Finnotech – Łukasz Mikłowski
 48. Finnotech – Piotr Opara
 49. Formakers – Joanna Jadachowska
 50. get3D – Adam Kozubowicz
 51. get3D – Aleksandra Turek
 52. get3D – Beata Podpora
 53. Graften – Daniel Mańkowski
 54. Graften – Wojciech Kiński
 55. Graften – Jakub Turek
 56. I.J.Paliga – Paweł Paliga
 57. I.J.Paliga – Janusz Paliga
 58. Kombi 3D – Tomasz Filipek
 59. Kombi 3D – Maciej Dobrowolski
 60. Materialise – Piotr Adamczewski
 61. Materialise – Przemysław Lenczowski
 62. Materialise – Jakub Susik
 63. Monkeyfab – Paweł Twardo
 64. Monkeyfab – Piotr Twardo
 65. MTT Polska – Wojciech Lewenstam
 66. MTT Polska – Małgorzata Rajewska
 67. MTT Polska – Bartłomiej Jarkiewicz
 68. Omni3D – Marek Starow
 69. Omni3D – Paweł Tudoran
 70. Omni3D – Krzysztof Kardach
 71. P3D – Piotr Grala
 72. PIAP – Maciej Cader
 73. PIAP – Dariusz Kochanowski
 74. PIAP – Rafał Więckowski
 75. Printeam – Paweł G.
 76. Printeam – Michał Kosiński
 77. Reprapy.pl – Marcin Danielewicz (emartinelli)
 78. Reprapy.pl – Patryk Świętochowski (Kopytko)
 79. Reprapy.pl – Tomasz Makara (McKee)
 80. Reprapy.pl – Filip Misztal (Flamerunner)
 81. SIT Polska – Paweł Rokita
 82. SIT Polska – Janusz Wójcik
 83. Skriware – Karol Górnowicz
 84. SMARTTECH – Aleksandra Sudowska
 85. SMARTTECH – Andrzej Ostrowski
 86. Solveere – Maciej Patrzałek
 87. Solveere – Radosław Sznajder
 88. Spectrum Filaments – Janusz Kluczyński
 89. Spectrum Filaments – Aleksandra Bajerowska
 90. Spectrum Filaments – Michał Żołądek
 91. Sygnis New Technologies – Andrzej Burgs
 92. Sygnis New Technologies – Maciej Głowacki
 93. Sygnis New Technologies – Ewelina Zaremba
 94. UBOT3D – Michał Melon
 95. UBOT3D – Filip Ludwikowski
 96. UBOT3D – Mateusz Skrzypczak
 97. VeraShape – Marcin Szymański
 98. VeraShape – Marcin Chrostek
 99. VeraShape – Jacek Wach
 100. Zortrax – Marcin Niedzielski
 101. Zortrax – Bartosz Cymer.

Galeria zdjęć

O autorze
Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu i Business Development Manager w CD3D Sp. z o.o. Od stycznia 2013 roku związany z branżą druku 3D.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments