Projekt tygodnia – podstawka pod pada od PS4

Kategoria: Projekty 3D 10 lut 2018

Tydzień temu, przy pomocy technologii FDM, wykonaliśmy kilka różnych podstawek/kieliszków pod jajko. Dzisiaj ponownie posłużymy się metodą druku 3D, wykonując przy jej udziale, stylizowaną na motyw z gry Overwatch, podstawkę pod pada od konsoli PS4.

PlayStation 4 to najpopularniejsza i najlepiej sprzedająca się konsola tej generacji. Od momentu jej premiery w listopadzie 2013 roku, aż do dnia dzisiejszego nabywców znalazło ponad 73 mln egzemplarzy. Overwatch to z kolei wydana w 2016 roku gra sieciowa, za której jakość odpowiada legendarne studio Blizzard Entertainment, twórcy takich hitów jak StarCraft, Diablo, czy World of Warcraft.

Wykonywana przez nas podstawka pochodzi z portalu MyMiniFactory, a do wspomnianej powyżej gry nawiązuje nie tylko kolorystycznie, ale też umieszczonym na jej froncie logo. Wszystkie elementy wykonamy na drukarce 3DGence One, korzystając z warstwy 0,2 mm oraz dyszy o średnicy 0,4 mm. Wykorzystywać będziemy tylko filament PLA.

Wybrany projekt składa się łącznie z pięciu oddzielnych elementów: podstawy, dwóch zamaskowanych szufladek oraz dwóch elementów składających się na logo. Dzięki takiemu zabiegowi mamy możliwość stworzenia podstawki wielokolorowej.

Rozpoczynamy od wydrukowania elementu największego, czyli całej bazy. Do tego celu posłużyłem się PLA w kolorze białym i aby zwiększyć stabilność podstawki ustawiłem wypełnienie na dość wysokim, pięćdziesięcioprocentowym poziomie. Pomimo, że suporty nie były wymagane zdecydowałem się na ich dodanie w miejscu najbardziej narażonym na opadanie warstw.

W drugiej kolejności wydrukujemy dwie ukryte szufladki, które można równie dobrze nazwać zaślepkami domykającymi bryłę naszej podstawki w całość. Wykonamy je z PLA w kolorze srebrnym. W tym wypadku również wspomożemy się nieco wygenerowanymi wcześniej podporami.

Na koniec pozostało nam już tylko wydrukować logo Overwatch. Ponieważ składa się ono z dwóch elementów, to wykonamy je z dwóch kolorów. Góra powstanie z PLA w kolorze pomarańczowym, a reszta z PLA w kolorze srebrnym.

Po zakończeniu procesu drukowania pozostaje nam już tylko poskładać wszystko w całość. W tym celu wsuwamy obie boczne szufladki oraz, przy pomocy kleju cyjanoakrylowego, wklejamy elementy logo w konstrukcję podstawki.

Wykonana przez nas dzisiaj podkładka prezentuje się w następujący sposób.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments