Projekt tygodnia – stojak/kieliszek na jajko

Kategoria: Projekty 3D 04 lut 2018

Tydzień temu, przy pomocy plotera laserowego, wykonaliśmy ze sklejki zestaw puzzli 3D. Dzisiaj, korzystając z druku 3D w technologii FDM, zrobimy kilka wersji stojaków/kieliszków na jajko.

Do wykonania dzisiejszego projektu posłużymy się drukarką 3DGence One oraz filamentami PLA, pochodzącymi od różnych, czasem dawno zapomnianych, producentów. Wszystkie modele wydrukujemy na warstwie 0,2 mm, przy pomocy głowicy z dyszą o średnicy 0,4 mm.

Wykonamy aż cztery różne wersje, często spotykanych w kuchni lub jadalni, stojaków/kieliszków służących do jedzenia ugotowanego jajka. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie modele wykonane zostały w celach poglądowych i nie zachęcam do wykorzystywania ich w kontakcie z żywnością. Wszystkie pliki pochodzą z portalu MyMiniFactory.

Pierwszy projekt przypadnie do gustu przede wszystkim dzieciom. Stylizowany jest na postać z, bijącej niegdyś wszelkie rekordy popularności, gry Angry Birds. Wydrukowałem go z dość wątpliwej jakości filamentu, co odbiło nieco swoje piętno na powierzchni wykonanego modelu. Mimo to efekt końcowy z pewnością zachęci do jedzenia niejednego niejadka.

Kolejny projekt cechuje przede wszystkim wątek humorystyczny. Przedstawia on „zamrożone w czasie”, rozbite w trakcie upadku jajko. Wydruk wykonany został z PLA „no name”, kolor niestety dobrałem dość niefortunnie, przez co całość nie prezentuje się szczególnie wyszukanie.

Projekt numer trzy charakteryzuje przede wszystkim prostota, ale też nowoczesność, przez co stojak ten idealnie współgrał będzie z każdym designerskim, minimalistycznym wnętrzem. Wykonałem go z PLA 3DColor w kolorze imitującym miedź.

Rozpoczęliśmy podstawką przeznaczoną przede wszystkim dla dzieci i taką też zakończymy. Ostatni model to „bezgłowy kurczak”. Projekt składa się z dwóch elementów: tułowia i nóżek. Pierwszy z elementów wydrukowałem z PLA w kolorze żółtym, nóżki zaś z PLA w kolorze pomarańczowym. Kieliszek ten, kiedy nie jest używany, można postawić na nóżkach,  podczas jedzenia natomiast ustawiamy go w pozycji pionowej.

Wszystkie wykonane przez nas dzisiaj modele prezentują się w następujący sposób.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments