Najważniejsze zmiany w CURA 3.3 beta

Kategoria: Programy i strony www 30 mar 2018

W lutym 2018 roku, Ultimaker wypuścił najnowszą, stabilną wersję swojego slicera – CURA, w wersji 3.2.1. Wśród nowych funkcjonalności pojawiły się m.in. eksperymentalne, “drzewiaste” struktury podporowe, możliwość generowania zmiennej wysokości warstwy modelu, czy praca na kilku niezależnych drukarkach 3D, w oddzielnych oknach. Teraz Ultimaker wypuszcza kolejną aktualizację CURA – póki co jeszcze w testowej wersji beta o numerze 3.3.

Wśród nowych funkcjonalności pojawiły się m.in. tworzenie tzw. “blokad supportów“, czyli niezależnych obiektów, za pomocą których możemy zablokować automatyczne generowanie podpór w określonych fragmentach modelu, nowa opcja drukowania wież wspomagających drukowanie z dwóch głowic, czy całkowite wyłączenie drugiego Printcore’a w Ultimakerze 3 przy wydruku z jednej głowicy.

Szczegółowa lista funkcjonalności:

Blokada supportów (“support bloker”)

Funkcjonalność polega na generowaniu bloków, które można wstawić w wybrane miejsca modeli przestrzennych i zablokować za ich pomocą automatyczne generowanie struktur podporowych. Bloki mogą być skalowane i obracane za pomocą standardowych funkcjonalności programu.

Okrągła wieża (“circular prime tower”)

W przypadku drukowania modeli z dwóch głowic drukujących (materiał modelowy i podporowy, lub dwa kolory materiału modelowego) istnieje możliwość wygenerowania okrągłej wieży wspomagającej prawidłowe rozprowadzanie materiału. Do tej pory wieże miały kształt kwadratu – dzięki geometrii koła poprawiono zarówno rozprowadzanie samego materiału jak i jego przyczepność pomiędzy warstwami. Nowa wieża jest również bardziej stabilna. Aby ją wywołać, należy aktywować opcję “Enable Prime Tower” w menu “Dual Extrusion” w opcjach zaawansowanych.

Dodanie nowych, wyższych warstw w domyślnych ustawieniach

W CURA 3.2 i wcześniejszych wersjach domyślne wysokości warstw były wyrażone w opcjach: 0,06, 0,1, 0,2 mm. Teraz dodano opcje 0,3 i 0,4 mm. Aby je uaktywnić na Ultimakerze 3, należy zmienić Printcore’y AA i BB na średnicę 0,8 mm – w innym przypadku będą niedostępne do wyboru.

Druk 3D z jednej głowicy (“single extrusion mode”)

Przy pracy na Ultimakerze 3 z użyciem jednej głowicy, drukarka 3D wyłącza całkowicie drugą i optymalizuje pracę urządzenia, aby uzyskać jak najlepszą efektywność.

Rozpoznawanie mostów (“real bridging”)

Funkcja eksperymentalna, która wykrywa w modelu mosty i automatycznie dopasowuje prędkość druku 3D i chłodzenia, aby poprawić jakość elementu.

Asystent modelu (“model assistant”)

Przy drukowaniu 3D obiektów z takich materiałów jak ABS, PC, PP lub CPE+, które mają większy rozmiar niż 15 x 15 x 15 cm, CURA zgłosi informację, żeby zmodyfikować określone ustawienia w celu uniknięcia ewentualnych problemów ze skurczem lub pęknięciem materiału.

Synchronizacja drukarek 3D w CURA Connect

Za pomocą przycisku “configuration/sync” wszystkie / wybrane drukarki 3D spięte w klastrze za pomocą CURA Connect otrzymają te same ustawienia. Tym samym użytkownik systemu nie będzie musiał zmieniać ustawień każdej drukarki 3D z osobna.

Pozostałe zmiany:

  • zmiana czcionki i ujednolicenie jej z CURA Connect
  • przyspieszenie duplikowania obiektów
  • poprawa modułu plug-inów.

Nowa CURA 3.3 beta jest dostępna do pobrania pod tym adresem.

O autorze
Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu i Business Development Manager w CD3D Sp. z o.o. Od stycznia 2013 roku związany z branżą druku 3D.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments