Projekt tygodnia – ozdoby wielkanocne

Kategoria: Projekty 3D 31 mar 2018

Tydzień temu, korzystając z technologii FDM, wykonaliśmy sprężynę-zabawkę. Dzisiaj, przy pomocy plotera laserowego oraz druku 3D, zrobimy kilka ozdób wielkanocnych.

W związku z rozpoczynającymi się właśnie Świętami Wielkanocnymi będziemy się dzisiaj zajmować wykonywaniem ozdób związanych z tą właśnie okazją. Skupimy się przede wszystkim na kojarzących się z nimi, przyjętymi w naszej kulturze symbolami.

Na portalach z plikami przeznaczonymi do druku 3D znajdziemy mnóstwo przeróżnych, gotowych do druku 3D oraz wycinania laserem, modeli. Po dłuższych poszukiwaniach zdecydowałem się na model łatwego w druku 3D królika z serwisu MyMiniFactory oraz królika-stojaka na „jajko z niespodzianką” i zestawu świątecznych kształtów z serwisu Thingiverse.

Rozpoczniemy od królików drukowanych w 3D. Wykonamy cztery sztuki, korzystając z drukarki 3DGence One oraz filamentów PLA w czterech różnych kolorach. Tak jak już wspominałem model ten jest bardzo prosty i nie wymaga generowania żadnych struktur wsparcia. Wykonanie jednego egzemplarza trwa około półtorej godziny.

W drugiej kolejności zajmiemy się wykonaniem zestawu świątecznych zawieszek. Zrobimy to przy pomocy plotera laserowego, wykorzystując przy tym sklejkę topolową o grubości 3 mm. Moc lasera ustawiamy na 95% oraz tradycyjnie wykonujemy jedno nadmiarowe cięcie.

Po wycięciu trzech zestawów, za pomocą kleju do drewna, przykleiłem kurczakom skrzydełka.

Zwieńczeniem dzieła może być pomalowanie ich przy pomocy flamastrów. Najprościej powierzyć to zadanie dzieciom, które z pewnością uczynią to z przyjemnością. Kolorowe zawieszki możemy wykorzystać jako dekoracje lub podarować je najbliższej rodzinie.

Ostatnie modele jakie dzisiaj wykonamy to dwa króliki-stojaki na popularne „jajka z niespodzianką”. Zapewne można wykorzystać je również do zwykłych jajek, pod warunkiem że będą one „znormalizowane” do ściśle określonego rozmiaru. Podobnie jak świąteczne zawieszki, tak i ten projekt wykonywać będziemy  ze sklejki, korzystając z dokładnie takich samych ustawień.

Po zakończeniu wycinania sklejamy otrzymane elementy w dwa identyczne zestawy…

…oraz umieszczamy jajka w przeznaczonych do tego miejscach.

Wszystkie wykonane przez nas dzisiaj ozdoby prezentują się następująco.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments