Projekt tygodnia – drewniany zacisk

Kategoria: Projekty 3D 07 kw. 2018

Tydzień temu, przy pomocy technologii FDM oraz plotera laserowego, wykonywaliśmy różnego rodzaju ozdoby wielkanocne. Dzisiaj, korzystając z samego tylko plotera, zrobimy, przydatny między innymi w pracach modelarskich, drewniany zacisk.

Zacisk, który będziemy dzisiaj wykonywać to bardzo przydatne narzędzie, które znajdzie zastosowanie w niejednym warsztacie. Sprawdzi się ono przede wszystkim podczas sklejania różnych elementów, przez co wykorzystywać możemy je zarówno w modelarstwie, jak i w naszych przyszłych projektach tygodnia, zwłaszcza tych, w których używać będziemy plotera laserowego.

Projekt zacisku znalazłem na portalu Thingiverse. Składa się on z trzynastu elementów, które będziemy musieli ze sobą posklejać. Oprócz sklejki o grubości 3 mm, do projektu potrzebować będziemy też kleju do drewna oraz jednej śruby M3. Pobrane pliki wycinamy ploterem z mocą lasera ustawioną na 95%, dla pewności cięcie wykonujemy dwukrotnie.

Sklejanie rozpoczynamy od połączenia ze sobą kilku podstawowych elementów „konstrukcyjnych”. Celem tego działania jest zwiększenie ich grubości.

W następnej kolejności przystępujemy do złożenia mechanizmu zaciskowego, na który składa się najwięcej części. Rozpoczynamy od przygotowania dwóch symetrycznych połówek. Do dwóch podstaw przyklejamy po dwa elementy, które stanowić będą prowadnicę po której przesuwać się będzie zacisk.

Obie połówki sklejamy ze sobą.

Po czym przyklejamy do nich element „elastyczny”, który powinien się uginać dociskając przedmiot, na którym założony będzie nasz zacisk.

Do górnej części największego elementu przyklejamy po jednej dodatkowej listewce, dzięki którym powierzchnia zaciskowa będzie nieco większa, a chwyt bardziej pewny.

Część przesuwną zakładamy na suwnicę oraz przykręcamy do niej uchwyt zaciskowy.

Testujemy działanie naszego projektu, wykorzystując do tego dowolny przedmiot.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments