Projekt tygodnia – pieczątki

Kategoria: Projekty 3D 15 kw. 2018

Tydzień temu, przy pomocy plotera laserowego, wykonaliśmy drewniany zacisk, który wykorzystać można na przykład w modelarstwie. Dzisiaj, korzystając z tej samej technologii, zrobimy zestaw dwóch grawerowanych w sklejce pieczątek.

Jednym z częstszych sposobów na wykorzystywanie plotera laserowego jest produkcja pieczątek. W metodzie tradycyjnej używa się do tego celu specjalnie przeznaczonej gumy. My jednak podejdziemy do tematu nieco inaczej. Być może nie w pełni profesjonalnie, ale mimo to efekt końcowy będzie nadal funkcjonalny. Do pewnych zastosowań, wykonane przez nas pieczątki będą idealnym i szybkim rozwiązaniem.

Przy wykonywaniu dzisiejszego projektu wykorzystamy częściowo gotowe pliki. Będą to elementy, które posłużą nam do zrobienia „rękojeści”. Matrycę z dowolnie wybranym grawerem przygotujemy jednak sami. W tym celu posłużymy się logo „3D w praktyce” oraz „CD3D”. Pieczątki wykonamy ze sklejki topolowej o grubości 3 mm.

Pracę rozpoczynamy od przygotowania plików graficznych, z których odwzorujemy matrycę. Pliki powinny mieć rozdzielczość, która pozwoli nam na w miarę ostry wydruk w formacie, w jakim będzie wykonana nasza pieczątka. W pierwszej kolejności przystępujemy do zamiany logo na format czarno-biały. Robimy to za pomocą dowolnego programu graficznego.

Aby pieczątka spełniała swoją funkcję, elementy logo muszą być wypukłe ponad tło matrycy. Ponieważ grawerowanie polega na „zbieraniu” (wypalaniu) powierzchni określonego materiału, pozostawiając w tych miejscach wklęśnięcia, podobnie musimy postąpić z naszym plikiem. Laser będzie grawerował to, co przedstawiono za pomocą koloru czarnego, a więc z matrycy musimy zrobić negatyw. Tło zamieniamy na kolor czarny, a napisy i symbole zamieniamy na kolor biały. Tym samym nastąpi wyłącznie grawerowanie tła.

Ostatnim etapem pracy z oprogramowaniem graficznym będzie wykonanie odbicia lustrzanego, przygotowanych przez nas plików. Dzięki temu odbitka będzie zorientowana we właściwy sposób. Aby ułatwić sobie pracę możemy też przeskalować pliki do rozmiaru, odpowiadającego znajdującym się w plikach źródłowych matrycach.

Do Corela, za pomocą którego sterujemy pracą plotera wczytujemy plik DXF z uchwytem pieczątki. Na pojawiające się matryce wstawiamy oba, przygotowane wcześniej pliki graficzne. W pierwszej kolejności przystępujemy do grawerowania. Aby niepotrzebnie nie tracić czasu na grawerowanie obrysów, które będą później wycinane, zamieniamy wszystko, poza obrazami, na kolor biały (tym sposobem laser nie będzie ich „widział” podczas grawerowania).

Po przeprowadzeniu kilku prób okazało się, że najbardziej optymalną wartością mocy lasera będzie około 30%. Przy tym ustawieniu fragment, który ma pozostawiać ślady na papierze, wystaje na około 1,5 mm ponad całą powierzchnię tła. Po zakończeniu grawerowania zamieniamy wszystkie linie na kolor czarny i przechodzimy od cięcia. W tym wypadku moc lasera ustawiamy na około 95%. I wykonujemy podwójne cięcie.

Kolejny etap to tradycyjne sklejanie wszystkiego przy pomocy szybkowiążącego kleju do drewna. Elementów jest naprawdę mało, więc proces ten nie powinien zabrać nam zbyt wiele cennego czasu. Warto tutaj jednak zwrócić szczególną uwagę na przyklejenie samej matrycy, tak aby dokładnie przylegała do rączki, dzięki czemu jej powierzchnia będzie niemal idealnie płaska.

Pozostało nam już tylko przetestować efekt naszej pracy. Czynimy to za pomocą napełnionej tuszem tuszownicy. Jeżeli takowej nie posiadamy, to równie dobrze możemy zastąpić ją nasączoną tuszem gąbką lub ręcznikiem papierowym. Zwilżamy pieczątkę tuszem i przykładamy ją do kartki papieru. Naszym oczom ukaże się całkiem przyzwoicie wykonana odbitka naszego logo.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tablitek - Reklama Rzeszów

Bardzo fajna pieczątka, podoba się mi, jest dobrze dopracowana. Pozdrawiam serdecznie.

Pieczątki Białystok
2 miesięcy temu

Sam gryf stempla jak najbardziej się sprawdzi, ciekawy pomysł. Zastąpił bym tylko gumą sam element przenoszący odbicie :-)