Projekt tygodnia – piórnik w kształcie kredki

Kategoria: Projekty 3D 22 kw. 2018

W zeszłym tygodniu, przy pomocy plotera laserowego wykonaliśmy dwie pieczątki  z logo „3D w praktyce” oraz „CD3D”. Dzisiaj, korzystając z druku 3D w technologii FDM, zrobimy kolorowy piórnik do przechowywania kredek lub pisaków.

Stosowny projekt odnalazłem na portalu MyMiniFactory. Jest on wzorowany na wyglądzie zwykłego ołówka z gumką i przypomina nieco piórniki, które popularne były w szkołach w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Model składa się z czterech lub pięciu elementów, z których każdy powinniśmy wydrukować z filamentu innego koloru.

Wszystkie części wydrukujemy na drukarce 3DGence One z głowicą wyposażoną w dyszę o średnicy 0,4 mm. Wysokość warstwy ustaliłem na 0,2 mm, temperaturę stołu na około 65°C, a temperaturę głowicy na 205°C. Pliki nie wymagały zbyt dużego wypełnienia, więc wartość tą ustawiłem na 25%.

Rozpoczynamy od wykonania grotu. Wspominałem na początku, że cały projekt składa się czterech lub pięciu fragmentów. Rozbieżność ta spowodowana jest faktem, ze grot jest dwukolorowy (czarny rysik i biały, zaostrzony „drewniany” grot) i możemy wydrukować go na dwa sposoby. Pierwszą możliwością jest wydruk jednego elementu ze zmianą filamentu czarnego na biały, drugi sposób to wydruk dwóch oddzielnych elementów w tychże kolorach.

Początkowo zdecydowałem się na sposób pierwszy, ale niestety model złamał się pod sam koniec drukowania.

Zmieniłem więc metodę i tym razem wszystko poszło po mojej myśli.

Kolejnym elementem, który będziemy drukować jest korpus ołówka. Wykonamy go z PLA w kolorze pomarańczowym. Jest to największy fragment naszego projektu, którego wydruk trwa dobrych kilka godzin.

Na koniec pozostały nam jeszcze dwa najważniejsze elementy, czyli gumka oraz „blaszka” przytwierdzająca ją do reszty ołówka. Oba te elementy stanowią jednocześnie system zamykania naszego piórnika. „Blaszkę” drukujemy z filamentu w kolorze srebrnym, a gumkę oczywiście w kolorze różowym.

Pozostaje nam już tylko posklejać i poskładać ze sobą wszystkie wydrukowane fragmenty. Za pomocą kleju cyjanoakrylowego sklejamy ze sobą rysik i grot, a następnie całość przyklejamy do pomarańczowego korpusu.

„Blaszkę” łączymy z korpusem na wcisk.

Gumkę, która stanowi wieczko od piórnika, po prostu zakładamy i zakręcamy.

Piórnik jest gotowy, więc umieszczamy w nim pisaki lub kredki.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments