Projekt tygodnia – gogle VR

Kategoria: Wydruki 3D 27 maja 2018

Tydzień temu, korzystając z druku 3D w technologii FDM, zrobiliśmy statyw na telefon komórkowy. Dzisiaj, przy pomocy plotera laserowego, wykonamy gogle wirtualnej rzeczywistości.

Wirtualna rzeczywistość (VR) to temat, który rozpala wyobraźnię człowieka od kilku dziesięcioleci. Za sprawą szybkiego rozwoju technologicznego, jaki możemy aktualnie obserwować, praktycznie każdy z nas może jej „zasmakować”. Tematem tym zainteresowała się chociażby Sony, które nie tak dawno temu wprowadziło do swojej oferty zestaw VR, który podłączony do konsoli PlayStation 4, pozwala nam uczestniczyć w wirtualnej rozgrywce. Nie potrzebujemy jednak konsoli żeby rónież spróbować tych doznań, wystarczy nam do tego nieco mocniejszy smartfon i specjalne okulary VR.

Projektów tego typu okularów znajdziemy w Internecie mnóstwo. Większość z nich przeznaczona jest do druku 3D, ale i tych pod cięcie ploterem laserowym nie brakuje. Po dłuższych poszukiwaniach zdecydowałem się na wykonanie tego modelu. Jednym z podstawowych elementów, które są potrzebne do tego projektu (jak i każdego innego związanego z VR) są soczewki dwuogniskowe. Możemy je kupić na jednym z chińskich portali aukcyjnych. Niestety zamówiona przeze mnie para jeszcze do mnie nie dotarła, ale nie przeszkadza to w prezentacji wykonania samego projektu.

Gogle wytniemy ze sklejki topolowej o grubości 3 mm. Potrzebujemy do tego półtorej formatki o wymiarach 200 x 300 mm. Moc lasera ustawiamy na 95% i wykonujemy dwa przejazdy laserem. W efekcie uzyskamy piętnaście elementów, które musimy ze sobą posklejać przy pomocy kleju do drewna.

Rozpoczynamy od części, w których umieszczamy optykę. Do osadzenia soczewek wykorzystujemy cztery pierścienie, których średnica wewnętrzna jest nieco mniejsza od średnicy otworów w elemencie głównym. Pierścienie powinniśmy przykręcić za pomocą śrub, ale jako że i tak nie posiadam soczewek, to przykleiłem je klejem.

Przygotowany fragment umieszczamy w podstawie gogli, do której doklejać będziemy teraz kolejne elementy.

Najpierw zajmujemy się boczkami, które dzięki wyciętym otworom pozwalają na przymocowanie do okularów gumki, dzięki której możemy je założyć na głowę.

W dalszej kolejności przyklejamy elementy, które umożliwią nam bezpieczne umieszczenie między nimi smartfona. Mocujemy więc „plecki” okularów, w których znajduje się wycięcie na obiektyw aparatu telefonu oraz dwa małe dystanse zapobiegające wpadnięciu telefonu do wnętrza gogli.

Pozostało nam jeszcze przyklejenie małego elementu, który wzmocni całą konstrukcję od wewnątrz…

…oraz zamknięcie wszystkiego górną obudową. Czynność ta stanowi największą trudność całego projektu, ale ponieważ użyliśmy kleju do drewna, który pomimo że jest szybkoschnący, to pozostawia nam jednak wystarczająco dużo czasu na ustawienie prawidłowej geometrii konstrukcji, więc po krótkiej chwili możemy domknąć całą bryłę.

Nasze gogle są gotowe, możemy więc umieścić w nich telefon i zabezpieczyć go gumką przed przypadkowym wysunięciem się.

 

O autorze

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

Ostatnie komentarze