Projekt tygodnia – podpórka pod książki/gry wideo

Kategoria: Projekty 3D 13 maj 2018

Tydzień temu, korzystając z plotera laserowego oraz druku 3D w technologii FDM, wykonaliśmy podstawki pod pistolet do kleju na gorąco. Dzisiaj, posługując się tymi samymi metodami, zrobimy trzy różne podpórki pod książki oraz gry wideo.

Projekty, którymi będziemy się dzisiaj zajmować znajdą zastosowanie nie tylko na regale, ale też w każdym innym miejscu, zwłaszcza jeśli książek lub gier nie chcemy lub nie możemy oprzeć bezpośrednio o jakąś ściankę. Wszystkie niezbędne pliki pobrane zostały z portalu Thingiverse.

Pierwszy projekt spodoba się przede wszystkim fanom komiksów Marvela. Tak właściwie składa się on z dwóch odrębnych modeli, każdy związany z innym superbohaterem. Pierwszy z nich nawiązuje do Thora, drugi natomiast do Kapitana Ameryki. Obydwa przedstawiają atrybuty bohaterów (młot i tarcza) wbite w kamienne mury.

Modele wydrukowane zostały na drukarce 3D UBOT 3D S+ z filamentu PLA, znajdującego się w zestawie z tym urządzeniem. Pliki pociąłem za pomocą programu Simplify3D na profilu dostarczonym przez producenta maszyny. Wypełnienie ustawione zostało na 15%, a wysokość warstwy na 0,2 mm. Obydwa modele wydrukowane zostały jednocześnie.

Wydruki prezentują się naprawdę bardzo dobrze, chociaż po pomalowaniu wyglądałyby pewnie zdecydowanie lepiej.

Kolejny projekt, jak można dostrzec na pierwszy rzut oka, przeznaczenie znajdzie przede wszystkim na półce z grami wideo. Rolę podpórki przejmuje tutaj podzielona na pół napis „GAME”, pomiędzy którym ustawić możemy dowolną ilość pudełek z grami.

Podobnie jak projekt pierwszy, tak i ten wykonany został na drukarce 3D UBOT 3D S+. Tym razem jednak posłużyłem się filamentem Wolfix, a wysokość warstwy ustawiłem na 0,3 mm. Wydruk nastawiłem na noc, a rano okazało się, że w jego trakcie zabrakło filamentu przez co, model jest niekompletny. Po chwili zastanowienia uznałem, że nadal jest on funkcjonalny, a dodatkowo wyróżnia się teraz ciekawym wyglądem.

Ostatnią podpórkę wykonamy przy pomocy plotera laserowego. Przedstawia on bardzo efektowny motyw gitary oraz „pięciolinii” z zapisanymi na niej nutami.

Przygotowanie projektu rozpoczynamy od wykonania graweru. Moc lasera ustawiamy na 35%, a prędkość jego przemieszczania na 200 mm/s. Wszystkie linie, których nie chcemy grawerować zaznaczamy oraz zmieniamy ich kolor na biały. Dzięki teamu staną się one „niewidoczne”.

Po zakończeniu grawerowania przechodzimy do procesu cięcia. Moc lasera ustawiamy tym razem na 95%, a jego prędkość na 20 mm/s. Wycinamy zarys gitary, oraz czterech podpórek. Zwieńczeniem naszej pracy jest poskładanie wszystkich elementów w całość.

Wszystkie podpórki prezentują się w następujący sposób.

O autorze
Łukasz Długosz

Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz konsol i sprzętu retro.

ARTYKUŁY POWIĄZANE
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments